شرکت‌ها

برش لیزری انواع فلزها

در نگاه اول برش لیزری انواع فلزها دشوار به نظر می‌رسد. اما با استفاده از خدمات برش لیزری این کار آسان‌تر می‌شود. در طی این فرآیند، دستگاه‌های برش لیزری فلزات، متناسب با خواسته مشتریان برش‌های تمیز و سریع‌ ایجاد می‌کنند. بنابراین با قیمت برش لیزری بسیار مقرون به صرفه، نتیجه نهایی شگفت‌انگیز است. در این راستا ضمن آشنایی بیشتر با برش لیزری فلزات، به انواع کاربردها و خدمات برش لیزری می‌پردازیم.

برش لیزری چیست؟

برش لیزری یا Laser cutting می‌تواند با اشعه لیزری، انواع فلزات را برش دهد. در این شیوه دقیق و کارآمد، یک پرتو لیزر پرقدرت، با استفاده از حرارت و تمرکز فوق‌العاده بالا، خطوط تعیین شده را برش می‌زند. بنابراین انواع طرح‌های گوناگون، پیچیده و متنوع ایجاد می‌شوند.

برش لیزری فلزات چگونه انجام می‌شود؟

ارائه خدمات برش لیزری به این شیوه است که با استفاده از لیزر و تخلیه الکتریکی، انرژی مورد نیاز برش لیزری فلزات تأمین می‌شود. برش لیزری فلزات با بهره‌مندی از قابلیت‌های کاربردی دستگاه‌های لیزری پیشرفته انجام می‌گیرد.

فناوری کنترل عددی کامپیوتری یا CNC و کد جی  G-codeبه‌منظور پیروی از الگوهای دقیق برش در این دستگاه به کار رفته‌است. پرتوی لیزری براساس الگوی تعیین شده باید خطوطی را ذوب کند تا شکل نهایی نمایان شود. اکنون به دو نوع از شیوه برش لیزری فلزات اشاره می‌شود.

برش لیزری انواع فلزها

فواید برش به وسیله لیزر

برش لیزری فیبری

به‌طور کلی دستگاه برش لیزری فیبری، چرخه عمر بسیار طولانی‌تری در قیاس با برش لیزری CO2 دارد و می‌تواند پرتوهای قوی و پایداری تولید کند. برش لیزری فیبری اغلب برای علامت‌گذاری بر روی فلزات و حکاکی روی آنها مناسب است.

برش لیزری CO2

از گاز CO2 برای برش لیزری فلزات استفاده می‌شود و طول موجی به اندازه ۱۰٫۶ میکرومتر و توانی به اندازه ۲۵ تا ۱۰۰ وات دارد. با این روش ورق‌های نازک آلومینیومی برش می‌خورند. در برش‌کاری صنعتی، می‌توان برای برش لیزری فولاد و تیتانیم نیز از برش لیزری CO2 بهره‌برد.

کاربردهای برش لیزری فلزات

با انواع خدمات برش لیزری می‌توانیم جزئیات بی‌نظیری روی سطح کار اعمال کنیم. زیرا کاربردهای برش لیزری فلزات بی‌انتها است و میزان دقت بالایی دارد. اکنون به مهم‌ترین موارد استفاده از خدمات برش لیزری می‌پردازیم.

خدمات برش لیزری در خودروسازی

اولین زمینه کاربردی برش لیزری که اغلب به ذهن ما خطور می‌کند، صنعت پویای خودروسازی است. کارکنان فعال در این حوزه از مزایای برش لیزری جهت تولید طیف وسیعی از قطعات استقبال کرده‌اند. انعطاف‌پذیری و قابلیت برش لیزری فلزات برای ایجاد اشکال و طرح‌های پیچیده، آن را به یک فناوری محبوب در تولید قطعات خودرو تبدیل کرده‌است. بنابراین خدمات برش لیزری در صنعت خودروسازی بسیار پرکاربرد خواهد بود.

خدمات برش لیزری در پزشکی

علم پزشکی پیشرفت و توسعه دستگاه‌های خود را مدیون استفاده از برش لیزری فلزات است. به‌عنوان مثال دستگاه استنت، مسیر مسدود سرخ رگ کرونری را باز می‌کند. همچنین دستگاه دیگری به نام ضربان ساز نیز از خدمات برش لیزری فلزات بهره‌مند است.

خدمات برش لیزری در صنعت جواهر سازی

صنعت طلا و جواهر سازی، با تاریخچه غنی خود از خدمات برش لیزری بی‌بهره نمانده است. این صنعت به لطف برش لیزری فلزات، شاهد تحولات گسترده‌ای بود. در ابتدا با استفاده از انواع روش‌های سنتی، ساخت جواهرات زیبا و گوناگون متکی بر انواع ابزارهای ساده بود. اما برش لیزری امکان طراحی بسیار دقیق‌تر و پیچیده‌تری را فراهم کرده‌است.

برش لیزری انواع فلزها

سفارش برش لیزری

قیمت برش لیزری

قیمت برش لیزری به‌عنوان یکی از موارد حائز اهمیت در ارائه انواع خدمات برش لیزری تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. اکنون به شرح آنها می‌پردازیم.

نوع برش لیزری

قیمت برش لیزری بسته به اینکه از چه روشی به‌منظور ایجاد برش لیزری فلزات استفاده شود، متفاوت است. همچنین انتخاب ما به حجم کار بستگی دارد. به طبع کار وسیع‌تر، هزینه بیشتری خواهد داشت.

ضخامت قطعه کار

در حالت کلی برش مواد ضخیم‌تر به لیزرهایی با قدرت بالاتر نیاز دارد. بنابراین از ابزار و تجهیزات سنگین‌تری استفاده می‌شود و قیمت برش لیزر افزایش پیدا می‌کند. زیرا لیزرهای پرقدرت به قطعات سنگین تری نیاز دارند.

سرعت برش‌کاری

سرعت دستگاه برش لیزری نیز از دیگر عواملی است که می‌تواند بر قیمت برش لیزری اثرگذار باشد. زیرا برای تغییر موقعیت سر دستگاه، باید انرژی بیشتری مصرف شود.

جمع‌بندی

با استفاده از برش لیزری می‌توانیم طرح‌های مورد نظر خود را ایجاد کنیم. بنابراین این پست را به مسئله برش لیزری فلزات، کاربردها و عوامل مؤثر بر قیمت برش لیزری اختصاص دادیم.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا