یادداشت‌های مدیریتی

روغنهای نخل و میلیاردری سنگاپوری

کوک خون‌هانگ مدیر شرکت بزرگ روغن نخل ویلمار و میلیاردری سنگاپوری است که با ثروت ۵/۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ در جایگاه دویست و پنجاه و هشتم ثروتمندان جهان قرار گرفت.

کوک خون‌هانگ در سال ۱۹۵۰ در سنگاپور متولد شد. وی در دانشگاه سنگاپور تحصیل کرده و از این دانشگاه با مدرک کار‌شناسی مدیریت کسب و کار فارغ‌التحصیل شد. عموی او، رابرت کوک یک ثروتمند و تاجر معروف اهل مالزی است. رابرت کوک مالک و رییس گروه چند ملیتی کوک شامل دامنه گسترده‌ای از صنایع حمل ‌و‌نقل و کشتی‌های باربری، کشت شکر (شرکت کشت و زرع پرلیس)، پالایش شکر، آسیاب آرد، غذای حیوانات، نفت، معدن‌ کاوی، مدیریت مالی، هتلداری، مبادلات املاک و مدیریت دارایی‌ها، تجارت، انتشارات و رسانه می‌باشد. او همچنین مالک سهام شرکتی است که روزنامه صبح جنوب چین را منتشر می‌کند. بیشتر شرکت‌های کوک یا توسط خود او یا خانواده‌اش اداره می‌شوند.

پدر رابرت کوک، پدربزرگ کوک خون‌هانگ، در آغاز قرن بیستم از فوجیان چین به مالزی مهاجرت کرد. آقای کوک پدر در سال ۱۹۴۸ از دنیا رفت و رابرت به همراه دو برادر خود شرکت برادران کوک را که کار آن تجارت کالا‌ها و محصولات کشاورزی بود در سال ۱۹۴۹ راه‌اندازی کردند. کوک بعد از استقلال مالزی به همراه دولت کسب و کار تجارت شکر را شروع کرد. او در سال ۱۹۶۱ با خرید شکر ارزان قیمت از هند قبل از افزایش ناگهانی قیمت شکر توانست ثروت قابل توجهی کسب کند. کوک به سرمایه‌گذاری بزرگ در تولید شکر ادامه داد. کوک خون‌هانگ کار تجارت را با کار به عنوان یک تاجر پایه برای رابرت کوک شروع کرد. او تجربه وسیعی در صنعت داشته و از سال ۱۹۷۳ در کسب و کار حبوبات، روغن‌های خوراکی و دانه‌های روغنی فعالیت داشته است. کوک خون‌هانگ در سال ۱۹۹۱ به همراه عمویش، رابرت کوک، ‌ شرکت ویلمار را تاسیس کرد. او این کار را با خرید یک شرکت کوچک تولید کننده روغن نخل در سوماترا انجام داده و آن را تبدیل به شرکت بین المللی ویلمار کرد. کوک خون‌هانگ در سال ۲۰۰۷ شرکت ویلمار را با کسب و کار عمویش ادغام کرد. کوک با این کار گروه ویلمار را تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان روغن نخل در جهان کرد. کوک خون‌هانگ در حال حاضر رییس و مسوول مدیریت کلی شرکت ویلمار اینترنشنال با تمرکز ویژه بر توسعه کسب و کارهای جدید است. درآمد شرکت ویلمار در سال ۲۰۱۰ در حدود ۸۹/۲۳ میلیارد دلار بود و بیش از ۸۰ هزار نفر برای این شرکت مشغول به کار هستند. فعالیت‌های شرکت ویلمار در حال حاضر شامل استخراج روغن نخل، پالایش روغن‌های خوراکی، له کردن دانه‌های روغنی، فرآوری روغن‌های خوراکی و حبوبات و غیره می‌شود. کوک خون‌هانگ در پست‌های اجرایی مختلفی فعالیت داشته است. او از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۱ مدیر کل شرکت آسیاب آرد فدرال و از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ مدیر شرکت روغن‌ها و حبوبات کوک بود. کوک خون‌هانگ ازدواج کرده و ۴ فرزند دارد. وی در حال حاضر ساکن سنگاپور است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد مورخ ۱۴ اسفند ۱۳۸۹ ترجمه الهام جوادی

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا