شرکتهای ایرانی

کاربرد ورق ضدسایش در ساخت ابرکمپرسی “بلاز”

کاربرد ورق ضدسایش در ساخت ابرکمپرسی "بلاز"

کاربرد ورق ضدسایش در ساخت ابرکمپرسی “بلاز”

قیمت ورق ضدسایش با توجه به نوع، ضخامت و درصد آلیاژ به‌کار رفته در آن متفاوت است. استفاده از این ورق‌ در صنایع مختلف کاربرد دارد.

یکی از کمپانی‌های بزرگ دنیا که در تولید کامیون و کمپرسی‌های خود از ورق ضدسایش استفاده می‌کند بلاز است. ویژگی‌های خاص این ورق‌ باعث کاربرد آن در تولید تجهیزات و ماشین‌آلات مختلف شده است.

اگر بخواهیم درک درستی از دلیل استفاده از ورق‌های ضدسایش در تولید ابرکمپرسی‌ها داشته باشیم بهتر است در گام اول به‌بررسی ویژگی‌های این ورق بپردازیم.

ورق ضدسایش چه ویژگی‌هایی دارد؟

بسیاری از افراد به‌دنبال قیمت ورق ضدسایش هستند اما پیش از هر چیزی بیایید نگاهی به خصوصیات این ورق‌‌ها بیندازیم. مقاومت بالا در برابر سایش، مهم‌ترین خصوصیتی است که در این ورق فولادی دیده می‌شود.

فرآیندهای زیادی وجود دارد که در آنها ممکن است تجهیزات به‌دلیل برخورد فولاد با مواد مختلف، دچار سایش شوند. در اینجا ورق‌های ضدسایش به کمک صنایع می‌آیند.

انعطاف‌پذیری، جوش‌پذیری و قابلیت برش‌کاری از جمله مواردی هستند که پس از ضدسایش بودن، باعث افزایش کاربرد این ورق‌های فولادی شده‌اند.

ورق ضدسایش در مدل‌های مختلف با ضخامت‌های متفاوت تولید می‌شود که در ادامه به معرفی ۲ نوع مشهور آن می‌پردازیم.

ورق هاردوکس

یکی از ورق‌های فولادی مهم که به‌دلیل ویژگی ضدسایش استفاده از آن در تجهیزات مختلف کاربرد دارد، هاردوکس است. این ورق در سال ۱۹۷۴ و  توسط یک شرکت سوئدی برای اولین بار به بازار عرضه شد.

برای ساخت تجهیزات و ماشین‌آلاتی که در تماس مستقیم با مواد خورنده و سایشی هستند باید حتما از این ورق فولادی استفاده کرد. در این صورت صنایع به‌ندرت نیاز به تعمیر یا تعویض لوازم خود پیدا خوهند کرد.

ورق هاردوکس حتی در کمترین ضخامت نیز از استحکام کافی برخوردار است و از این رو می‌توان محصولات و تجهیزاتی را که به این ورق نیاز دارند، در وزنی سبک تولید کرد.

استفاده از کربن در این فولاد کم است اما مقاومت در برابر ضربه و سایش در ورق هاردوکس بسیار بالاست. همچنین با توجه به سختی، طول عمر بالا، وزن کم و چقرمگی این ورق‌ها می‌توان گفت در بسیاری از صنایع قابل استفاده‌اند.

قیمت ورق ضدسایش کاملا بستگی به میزان آلیاژ مورد استفاده در آن و همچنین ضخامت این ورق دارد. چراکه این موارد تعیین‌کننده کابرد نهایی ورق خواهند بود.

کاربرد ورق ضدسایش در ساخت ابرکمپرسی "بلاز"

ورق ولداکس

این ورق ضد سایش نیز از مقاومت بالایی در برابر خوردگی و سایش برخوردار است و تفاوت آن با هاردوکس را می‌توان در آلیاژ به‌کار رفته در آن و درصد استفاده از این آلیاژ دانست.

قیمت ورق ولداکس با توجه به ضخامت آن می‌تواند از ۴ میلی‌متر تا ۱۳۰ میلی‌متر باشد متفاوت باشد. همچنین هر کدام از این ضخامت‌ها در صنایع مختلفی کاربرد دارند.

از آنجایی که ورق ولداکس را می‌توان در ضخامت‌های بسیار نازک تولید کرد بدون اینکه ویژگی‌های خود را از دست دهد، سازه‌ها و تجهیزاتی که با این ورق فولادی تولید می‌شوند هم از وزن کمی برخوردار هستند.

اما این ورق‌های فولادی در تولید کامیون‌های غول‌پیکر معدنی چه کاربردی دارند؟ تمام ویژگی‌های مهمی که برای ورق ضدسایش بیان شد زمینه‌ساز استفاد شرکت بزرگ بلاز از انواع این ورق در تولید کمپرسی‌های بزرگ شد.

معرفی کامل کمپرسی‌های بلاز

بلاز یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های تولیدکننده کامیون‌های معدنی است که امروزه حدود یک‌سوم نیاز جهان به کمپرسی‌های معدنی را تامین می‌کند.

امروزه کامیون‌های بلاز در مدل‌های مختلف با توانایی حمل بار متفاوت تولید می‌شوند که صنایع معدنی هرچه مدل‌های بالاتر را انتخاب کنند باعث صرفه‌جویی بیشتر در مصرف سوخت خواهند شد.

در حال حاضر بلاز ۷۵۷۱۰ که در سال ۲۰۱۳ تولید شد بزرگ‌ترین کامیون معدنی این کمپانی است که بیشترین ظرفیت را دارد. وزن این کامیون بیش از ۲ هواپیمای A380 ایرباس پس از بارگیری کامل است.

این کامیون ۲ موتور دیزلی ۱۶ سیلندر توربوشارژ دارد که پس از خالی‌کردن بار می‌توان یکی از موتورهای آن را خاموش کرد و با این حساب مصرف سوخت نیز کاهش می‌یابد.

هدف از ساخت این کامیون‌های غول‌آسا افزایش بهره‌وری از معادن و در نتیجه افزایش تولید محصولات معدنی بود. اما استفاده از ورق ضدسایش در این کامیون قدرتمند به چه علت انجام شد؟

کاربرد ورق ضدسایش در ساخت ابرکمپرسی "بلاز"

ورق ضدسایش چه کاربردی در کامیون بلاز دارد؟

کامیون بلاز ۷۵۷۱۰ می‌تواند حدود ۴۵۰ تن بار را حمل کند. البته برای این کار باید در تولید آن از متریالی استفاده می‌شد که از توانایی و مقاومت بالایی برخوردار باشد.

برای بخش واگن‌گردان که قسمتی از سیستم تعلیق است و به‌همین دلیل نیز اهمیت زیادی در این کامیون دارد؛ از فولادی با مقاومت و استحکام بسیار بالا استفاده شد.

 ورق ولداکس که نوعی ورق ضدسایش است به‌دلیل ویژگی‌های خاص خود و همچنین قابلیت کاهش ضخامت بدون از دست دادن این خصوصیات بهترین گزینه‌ای بود که برای استفاده در سیستم تعلیق انتخاب شد.

جوش‌پذیری بالای این ورق نیز در کنار دیگر خصوصیات مانند مقاومت در برابر سایش و انعطاف‌پذیری باعث افزایش کارایی آن شده است.

برای قاب این کامیون غول‌پیکر نیز از ورق ضدسایش هاردوکس استفاده شد و این نیز به‌دلیل افزایش مقاومت بدنه در برابر عوامل بیرونی مانند ضربه و سایش بود.

لازم به‌ذکر است بیشتر توانایی‌های بلاز ۷۵۷۱۰ در حمل بارهای عظیم و همچنین افزایش بهره‌وری در صنایع معدن، به‌دلیل ساختار آن و استفاده از ورق ضدسایش در بخش‌های مختلف این کامیون است.

قیمت ورق ضدسایش

ورق ضدسایش با آلیاژهای مختلفی تولید می‌شود که این موضوع باعث شده انواع متفاوت با ضخامت‌های گوناگون از این ورق در بازار وجود داشته باشد.

از این رو نمی‌توان قیمت مشخصی برای آن بیان کرد. ضمن اینکه نوسانات بازار نیز باعث شده قیمت روز این ورق‌های فولادی دچار تغییر شود.

البته شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت https://fooladino.com/products/black-sheet/wear-resistant که متعلق به مجموعه فولادسازان راه ابریشم است از قیمت ورق هاردوکس اطلاع پیدا کنید.

فولادینو یک مجموعه معتبر در زمینه تولید و تامین مقاطع فولادی است که سعی خود را بر این دارد بهترین محصولات را در مناسب‌ترین قیمت به مشتریان عرضه کند.

کاربرد ورق ضدسایش در ساخت ابرکمپرسی "بلاز"

جمع‌بندی

قیمت ورق ضدسایش بستگی به نوع و ضخامت آن دارد. امروزه استفاده از این ورق‌ها به‌دلیل مقاومت بالا در برابر سایش و ضربه در صنایع مختلف کاربرد دارد.

یکی از کمپانی‌های بزرگ که در تولید ابرکمپرس خود از انواع ورق‌های ضدسایش استفاده می‌کند شرکت بلاز است. کامیون معدنی ۷۵۷۱۰ که قدرتمندترین مدل این برند به‌حساب می‌آید توانایی‌های خود را از ورق‌های ضدسایش هاردوکس و ولداکس دارد.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا