شرکتهای ایرانی

همه آن‌چه باید درباره وام بانک رسالت بدانید

وام بانک رسالت از جمله وام‌ها در بین بانک‌های معتبر است. در حقیقت بهتر است به جای وام بدون کارمزد رسالت یا پرداخت وام بدون کارمزد یا وام با بهره کم بانک رسالت، بگوییم تسهیلات وام رسالت بدون بهره است. این بانک تنها ۲ درصد سود به عنوان کارمزد دریافت می‌کند. علاوه بر بدون بهره‌بودن این وام، یکی از مزایای  دیگر، انتخاب اقساط آن توسط خودمان است. در این میان افرادی هستند که نمی‌توانند سپرده‌گذاری کنند و در مقابل افرادی هستند که از امتیاز دریافت وام رسالت برخوردارند اما بنابر دلایلی تمایل به اخذ وام و استفاده از امتیاز وام خود را ندارند. بانک رسالت بانکی است که به صورت رسمی امکان انتقال وام بانک رسالت را فراهم آورده است. در مقاله پیش رو به بررسی و بیان شرایط وام بدون بهره بانک رسالت، نحوه خرید و فروش امتیاز وام بانک رسالت و انتقال وام رسالت می‌پردازیم.

شرایط وام بانک رسالت

افتتاح حساب و شرایط ثبت‌ نام وام بانک قرض الحسنه رسالت

افتتاح حساب در بانک رسالت به دو صورت حضوری و غیر حضوری انجام می‌شود. مسدود‌کردن سپرده بانکی به مدت ۳ تا ۶ ماه  یکی از شرایط دریافت وام در بانک رسالت به میزان مبلغ درخواستی اخذ وام است. بازپرداخت زمان وام  هم بسته به میزان آن بین ۱۲ تا ۶۰ ماه است.

اعتبارسنجی صاحب حساب

عملیات اعتبارسنجی در سامانه مرآت برای اخذ وام رسالت انجام می‌شود. بعد از طی‌شدن مدت زمان لازم برای مسدودی سپرده، به سامانه مرآت مراجعه می‌شود. بانک توانایی مالی و بازپرداخت وام فرد متقاضی، صحت اطلاعات و اعتبار شخص برای اخذ وام را بررسی می کند. براساس اطلاعات ثبت‌شده در سامانه مرآت، عملیات اعتبارسنجی برای اخذ وام رسالت انجام می‌شود. جهت ثبت نام وام بانک رسالت، مدارک مربوط به احراز هویت و  شغل و درآمد مثل حکم کارگزینی، جواز کسب، ‌پروانه کسب، فیش حقوقی در سایت بارگذاری می‌شود. با این مدارک، میزان درآمد لازم جهت بازپرداخت وام مشخص می‌شود. در این سامانه اعتبار و رتبه صاحب حساب سنجیده شده و نتیجه آن نشان داده می‌شود که به شرح زیر است:

نتیجه‌ی اعتبارسنجی:

اعتبارسنجی بانک رسالت بر مبنای اطلاعاتی در سه زمینه زیر است:

  • سقف تعهد:

بعد از طی‌شدن مدت سپرده چنانچه نیازی به دریافت وام نداشته باشید می‌توانید متعهد شوید که امتیاز وام خود را به اشخاص درجه یک که در بانک رسالت حساب دارند واگذار نمایید. این سقف در سامانه مشخص می‌شود.

  • ظرفیت بدهی:

بانک در این قسمت حداکثر مبلغ وام دریافتی را بنابر شرایط شخص متقاضی اعلام می‌کند.

  • توان بازپرداخت اقساط

جمع کل وام‌های فرد در بانک محاسبه می‌شود. حداکثر توان مبلغ بازپرداخت قسط وام به صورت ماهیانه بررسی می‌شود. با توجه به اینها و درآمد فرد و گردش حساب‌ها می توانند بررسی کنند که آیا فرد توان بازپرداخت اقساط را دارد یا نه.

نتیجه رتبه‌بندی:

در کل ۴ رتبه برای افراد متقاضی در نظر گرفته می‌شود:

  • افراد نامتناسب: افرادی که اقساط  معوقه دارند و همچنین رفتار اعتباری نامناسب مثل چک برگشتی، بدهکاری به بانک یا وام تسویه نشده داشته‌ باشند وام به آنها تعلق نمی‌گیرد.

آنها می‌توانند به مرور نسبت به  بهبود رفتار اعتباری خود اقدامات لازم را انجام دهند و از تسهیلات بهره‌مند شوند.

  • افراد متناسب: باید یک فقره بهبود‌ دهنده اعتباری توسط خودشان و یک فقره بهبود‌ دهنده اعتباری (ارائه چک یا سفته‌ی ضمانت) فرد معتبر و متعهد ارائه کنند.
  • افراد کاملا متناسب: باید یک فقره بهبود‌ دهنده اعتباری توسط خودشان ارائه کنند.
  • افراد ممتاز: بدون هیچ ضامن و بدون نیاز به چک و سفته، با خیال آسوده می‌توانند وام دریافت کنند و شامل وام بدون ضامن بانک رسالت می‌شوند. مثلا کاسب‌هایی که تمامی تراکنش آنها با حساب بانک رسالت می‌شود.

قسط وام

کم‌کردن کارمزد در شعب مختلف متفاوت است. برخی از شعب از همان ابتدا کارمزد وام را از مبلغ وام کسر می‌کنند. مبلغ قسط وام بسته به تعداد ماه بازپرداخت آن محاسبه می‌گردد. توجه داشته باشید که دیرکرد پرداخت هم جداگانه حساب می‌شود.

فروش امتیاز وام بانک رسالت

امکان واگذاری امتیاز وام در بانک رسالت به صورت رسمی فراهم است. برخی افراد هنگام آماده‌شدن وام، امکان پرداخت قسط را ندارند یا افراد دیگری که که نیازی به امتیاز وام خود ندارند. امکان انتقال امتیاز وام برای این افراد به شخص دیگر در سایت بانک رسالت فراهم است. به لحاظ قانونی می‌توان امتیاز بانک رسالت خود را که محصول سپرده‌گذاری در حساب خودمان است، به فرد دیگری منتقل نمود و به ازای آن بهایی را دریافت کرد.

اما اینکه فردی امتیاز بانک رسالت را از فردی بخرد و به فرد دیگری بفروشد غیرمجاز است. واگذاری امتیاز وام رسالت از طریق ورود به پیشخوان مجازی بانک رسالت امکان‌پذیر است. ابتدا احراز هویت توسط سامانه بانک رسالت و ارسال کد شش رقمی به شماره همراه صاحب صورت می‌پذیرد. فرد با آن کد، وارد بخش تسهیلات می‌شود. قسمت معرفی وام برای انجام مراحل انتقال امتیاز است. شماره حساب گیرنده امتیاز وام رسالت و کدملی وی و همچنین مبلغ امتیازی که قصد انتقال و یا فروش آن است وارد می‌شود.

پس از طی موارد لازمه و تیک پذیرش قوانین و تایید و ثبت درخواست، بلافاصله کد رهگیری ارسال می‌شود. اگر مراحل درست انجام شود و کد رهگیری پیامک شود، می‌توان در بخش “گزارش‌های من” با وارد‌کردن کد رهگیری، موقعیت انتقال وام را بررسی کرد. اگر این مراحل برای شما سخت است می‌توانید از مشاورین آگاه و صبور مالیچه درباره نحوه انتقال امتیاز وام بانک رسالت راهنمایی بگیرید.

خرید امتیاز وام بانک رسالت

دریافت وام در بانک رسالت به دو روش سپرده‌گذاری و یا انتقال امتیاز انجام می‌شود. بانک رسالت در مورد صاحب حساب اعتبارسنجی را انجام می‌دهد. دو نکته در مورد اخذ وام رسالت وجود دارد یکی میزان سپرده مقدار وام که باید به مدت زمان مشخص  نزد بانک مسدود شود. دیگری زمان پازپرداخت وام بر اساس میزان امتیاز لازم است. نحوه مشاهده امتیاز وام بانک رسالت از طریق سایت رسمی بانک رسالت و پس از ثبت نام در سامانه مرآت در این سامانه صورت می‌گیرد.

در روش سپرده‌گذاری، فرد باید چند ماه مسدودی سپرده‌ در بانک رسالت را انجام دهد تا حساب او دارای امتیاز لازم شود.

وام بانک رسالت برای زنان خانه‌دار نداریم. اما اگر امکان سپرده‌گذاری یا کسب امتیاز مناسب را ندارند، در بهترین حالت انتقال امتیاز وام به صورت مجانی توسط آشنایان یا دوستان، یا حتی خرید امتیاز وام بانک رسالت می‌تواند یک راه حل باشد. اما توجه داشته باشید که اعتماد و شناخت دوطرفه بسیار مهم است.

جمع‌بندی:

با متنی زیبا از نرگس صرافیان  مقاله را پایان می‌بخشم. “زندگی دریاست و ما میان پیچ و تاب آن شناوریم و ناگزیریم که تحت هر شرایط، دست و پایی بزنیم و امیدوار باشیم، وگرنه غرق می شویم! ما ناگزیریم هربار ساحلی پیدا کنیم و با اشتیاق، به سمت آن، خیز برداریم و قبل از به زیر آب‌رفتنش، به سمت ساحل بلندتری شنا کنیم. رسالت ما دست و پا زدن‌هاست، رسالت ما پشت سر گذاشتن موج‌ها و نهنگ‌ها و کم‌نیاوردن‌هاست. شاید رسالت بانک رسالت هم باز‌کردن گره‌ای از زندگی ما در این زمانه سخت اقتصادی است.

سایت مالیچه مفتخر است که آگهی‌های مربوط به فروش امتیاز وام در آن ثبت می‌شود. شما می‌توانید از این راه با افراد متقاضی ارتباط برقرار نمایید. اما توجه داشته باشید سایت مالیچه یک بستر اطلاع‌رسانی آگهی وام رسالت است. در کل خودتان باید تمام مراحل را به صورت آگاهانه و یا حتی مراجعه حضوری به بانک رسالت و شعبه مربوطه مستقیما انجام دهید.

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا