شرکت‌ها

پلای وود چیست و چه کاربردی دارد؟

با شناخت انواع چوب‌ها اولین سوالی که در ذهن تمامی افراد نقش می‌بندد این است که منظور از پلای وود چیست یا این نوع چوب بیشتر در چه صنایعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دنیای سازه‌های چوبی بسیاری از افراد حداقل یک بار نام پلای وود را شنیده‌اند. این نوع چوب عموما در دسته بندی خانواده تخته چوب‌های فشرده شده همانند ام دی اف، نئوپان و تخته رسته‌ای جهت دار قرار دارد.

در ادامه با ما همراه شوید تا به طور کامل در مورد چوب پلای وود، ویژگی آن و همچنین صنایع‌های مختلفی که از این چوب استفاده می‌کنند و در نهایت، خرید پلای وود با شما صحبت کنیم.

پلای وود چیست؟

در پاسخ به سوال پلای وود چیست، می‌توان گفت این نوع چوب از سه لایه تخته چوب فشرده شده و بهم چسبیده تشکیل شده است. کلمه ply در پلای وود اشاره به چند لایه نازک تخته چوب (۳ لایه چسبیده بهم) دارد.

در ترکیبات پلای وود از مواد چوبی باکیفیت استفاده می‌شود. ورق چوب‌هایی که در پلای وود از آن‌ها استفاده شده قبل از کنار هم قرار گرفتن، جهت دوام و یکنواختی بیشتر تحت حرارت بالا فشرده می‌شوند.

صفحات چندلایه با هر تعداد لایه مدنظر شما قابل طراحی و تولید می‌شوند. از آن‌جایی که در ساختار پلای وود حداقل از ۳ تخته چوب فشرده استفاده شده، همین امر تاثیر بسیار زیادی در افزایش مقاومت آن دارد.

به‌علت نوع قرارگیری لایه‌های چسبیده روی هم و همچنین تغییر جهت در هر لایه نسبت به لایه‌های دیگر، مقاومت در این نوع چوب به مراتب از ام دی اف و نئویان بیشتر است. مقاومت بالای پلای وود سبب محبوبیت آن نسبت به دیگر چوب‌ها شده است.

کاربردهای پلای وود

پلای وودها در دسته‌بندی محصولات پرمصرف و کاربردی قرار دارند که با توجه به نیاز فرد در ضخامت‌های گوناگون و در عین حال وزن کم ساخته می‌شوند. همین امر سبب جلب توجه بسیاری از افراد به این نوع چوب و در نهایت افزایش درخواست افراد جهت تهیه این محصول شده است. کاربردهای بسیار گسترده پلای وود در زندگی روزمره و صنایع مختلف به شرح زیر است.

قالب بندی ساختمان

از نظر میزان استحکام، پلای وود گزینه مناسبی جهت قالب بندی ساختمان است. البته باید در نظر داشت که استفاده از پلای وود در برخی از پروژه‌های ساختمانی وقت‌گیرتر و سخت‌تر است و نیاز به دقت و تجربه نسبتا بالایی دارد اما در مقابل می‌توان به دفعات زیاد از آ‌ن در پروژه‌های گوناگون استفاده کرد.

درصورتی‌که با محدودیت هزینه در تهیه قالب بندی ساختمان رو‌به‌رو نیستید، خرید و استفاده از پلای وود را در قالب بندی ساختمان‌ها در نظر بگیرید. پلای وود با مقاومت بسیار بالا تاثیر بسیار زیادی در تقویت استحکام و مقاومت انواع ساختمان‌ها دارد.

ساخت وسایل چوبی

یکی از پرمصرف‌ترین و اقتصادی‌ترین نوع چوب در ساخت وسیله‌های چوبی، پلای وود است. برای قسمت‌های بیرونی برخی از وسیله‌ها همانند کابینت‌ها، تخت خواب و مبلمان جهت زیبایی بیشتر از پلای وود درجه یک و باکیفیت استفاده می‌شود.

همین امر تاثیر بسیار زیادی در کاهش هزینه‌ جهت تولید کننده و مصرف کننده را به همراه دارد. سازه‌های چوبی دیگری همانند کمد لباسی، میز آرایشی، کتابخانه، میز کنسول و برخی از میزهای ناهار خوری از دسته محصولات چوبی هستند که با استفاده از پلای وود ساخته و در بازار عرضه می‌گردند.

خوب است در نظر بگیرید که سازه‌های چوبی که با پلای وود ساخته می‌شوند، از مقاومت بالا در برابر ضربه و زیبایی بسیار چشم نواز برخوردار هستند.

پلای وود چیست و چه کاربردی دارد؟

استفاده در صنعت زیر دریایی

نوع چوبی که در صنعت زیر دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار مهم است زیرا باید در برابر عوامل مختلفی چون مواد ضد عفونی کننده متعدد، خوردگی، اختلاف فشار در زیر دریا، ضربه‌های ناشی از امواج دریا و نمک‌های دریایی از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار باشد.

پلای وود تمامی این موارد را دارد و به همین خاطر برای استفاده در ساخت زیر دریایی بسیار مناسب است. همچنین برخورداری از قابلیت رنگ پذیری در این نوع چوب قابل مشاهده است و انتخاب را برای افرادی که خواهان خرید چوب مناسب جهت استفاده در صنعت زیر دریایی هستند، راحت می‌کند.

صنعت هواپیمایی

عواملی همانند سبک بودن وزن چوب مورد استفاده، مقاومت در برابر عوامل خوردگی، مقاومت در برابر ضربه‌های متعدد و مواد شیمیایی سبب شده تا پلای وود یکی از اولین انتخاب‌ها جهت استفاده در صنعت هواپیما در نظر گرفته شود.

پلای وودهایی که در صنعت هواپیما سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند به کمک چسب‌های مخصوص، مقاومت هواپیما را در برابر عواملی همچون گرما و رطوبت افزایش می‌دهند. علاوبرآن با توجه به اختلاف هوا در محیط داخلی کابین، بدون هیچگونه مشکلی بر سر جای اصلی خود قرار می‌گیرند.

قیمت و خرید پلای وود

همانطور که به آن اشاره شد، پلای وود از مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلفی همچون خوردگی، مواد و واکنش شیمیایی برخوردار است. همین امر منجر شده تا افراد در هنگام خرید انواع چوب‌ها، خرید پلای وود را جزء انتخاب‌های اولیه خود قرار دهند.

عوامل بسیار زیادی همانند تعداد لایه‌ها و نوع چسب مصرفی در ساخت پلای وود تاثیر بسیاری در قیمت آن دارد. باتوجه به بالا بودن درخواست افراد مبنی بر خرید پلای وود، فروشگاه‌های بسیاری در این حوزه فعال هستند.

این امر سبب شده تا شما بتوانید با مقایسه قیمت‌های پلای وودهای ارائه شده توسط فروشگاه‌های مختلف مناسب‌ترین قیمت را پیدا کرده و نسبت به خرید اقدام کنید. البته در نظر بگیرید که قیمت پلای وودهای مختلف نسبت به یکدیگر متفاوت بوده و این اختلاف ناشی از ویژگی‌های انواع پلای وود و ابعاد مورد نظر مشتری است.

هرچه مشتری ویژگی‌های بیشتر و کامل‌تری را در راستای پلای وود مد نظر قرار دهد، بالطبع قیمت محصول مدنظر وی نیز بیشتر می‌شود.

افزایش فروشگاه‌های مختلف در حوزه فروش پلای وود سبب پیدایش پلای وود‌هایی با کیفیت‌های متوسط و در برخی از مواقع کم کیفیت شده است. درصورتی‌که قصد خرید پلای وود را از فروشگاه‌های آنلاین دارید، بهتر است از مطمئن بودن محصولات آن مجموعه اطمینان حاصل کرده و سپس نسبت به خرید محصول مدنظر خود اقدام کنید.

پلای وود چیست و چه کاربردی دارد؟

سخن پایانی

شناخت بالا و توانایی پاسخ به سوال پلای وود چیست؟ به شما در هنگام خرید انواع چوب‌ها کمک می‌کند تا انتخابی مناسب‌ و با هزینه‌ای معقول‌ انجام دهید. پلای وودها یکی از سازه‌های مهندسی شده هستند که در ترکیبات خود از تکه چوب‌های باکیفیت استفاده می‌کنند.

باتوجه به افزایش میزان درخواست افراد در راستای تهیه پلای وود خریداری این محصول از فروشگاه معتبر حائز اهمیت است. گروه بازرگانی مدحت وود با عرضه پلای وودهای انحصاری توانسته است توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کند.

مدحت وود فعالیت رسمی خود را از سال ۱۳۹۴ به صورت رسمی آغاز کرد و در مدت زمان بسیار کوتاهی توانست اقدام به واردات مستقیم انواع تیرهای چوبی H2O، پلای وود چینی درجه یک، ترک و انواع چوب‌های مورد نیاز در حیطه صنعتی و ساختمانی در قالب بندی ساختمان کند.

گروه بازرگانی مدحت وود در کنار شما است تا با ارائه محصولاتی بی‌نظیر خریدی مطمئن را برای شما به ارمغان آورد.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا