شرکت‌ها

تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال در چیست؟

کمپرسورهای یخچال ممکن است بعد از مدتی خراب شده و نیاز به تعمیر پیدا کنند. در این صورت بهتر است به دنبال محصولات باکیفیت از برندهای معروف باشید. موتور یخچال دانفوس می ‌تواند جایگزین مناسبی برای کمپرسور آسیب دیده یخچال شما باشد. با این حال بهتر است قبل از خرید این قطعه مهم و حیاتی، تا حدودی نسبت به تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال اطلاعات کسب کنید.

به طور کلی کمپرسور باد به هر شکل و مدلی یکی از ضروری ‌ترین ابزارآلاتی است که نه تنها برای مصارف خانگی، بلکه در محیط کارگاهی و صنعتی هم مورد استفاده قرار می ‌گیرد. در نتیجه همیشه برای خرید بهتر است به سراغ برندهای معروف و شناخته شده بروید.

کمپرسور یخچال چیست؟

کمپرسور یخچال ‌های قدیمی به این صورت هستند که در یک زمان شروع به کار کرده و یخچال را خنک می کنند. برای این مدل کمپرسورها فرقی ندارد که هوای محیط سرد بوده یا گرم، با یک میزان توان فعالیت می‌ کنند. بنابراین موجب مصرف برق بسیار بالایی می‌ شوند. این مدل کمپرسورها، در حال حاضر در یخچال ‌های امروزی استفاده نمی‌ شوند زیرا همه وسایل برقی به سمت استفاده کمتر از برق رفته ‌اند.

فرآیند خنک شدن با کمپرسور معمولی یخچال به این صورت بوده که گازد مبرد، گرمای تولید شده را دریافت می ‌کند. سپس این هوای گرم وارد کمپرسور می ‌شود تا با تبدیل شدن به مایع، دمای آن کاهش پیدا کند. این مایع در لوله ‌های پشت یخچال جریان پیدا کرده و محیط را خنک می ‌کند.

کمپرسور اینورتر یخچال چیست؟

یکی از مشکلات کمپرسور معمولی یخچال، تک سرعته بودن آن است. بدان معنا که در تمام ساعات روز با یک سرعت و توان کار می‌ کند. بنابراین هم مصرف برق آن بالا بوده و هم زودتر احتمال خرابی وجود دارد. کمپرسورهای مدل اینورتر برای رفع این مشکل به وجود آمدند.

یک تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال این است که مدل دوم مصرف برق کمتری دارد. دلیل این مصرف کمتر برق هم این است که سرعت و شتاب آن قابل تغییر و تنظیم است. به بیان دیگر اگر هوا سرد باشد، اینورتر با توان کمتری فعالیت می ‌کند اما در هوای گرم توان بیشتری به خرج می ‌دهد.

از دیگر مزایای اینورتر یخچال در مقابل کمپرسور معمولی این است که مواد غذایی داخل یخچال تازه می ‌مانند زیرا دمای یخچال ناگهانی تغییر نمی‌ کند. همچنین صدایی که دستگاه تولید می ‌کند به مراتب کمتر از کمپرسور معمولی است.

۵ تفاوت‌ کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال

آشنایی و اشراف داشتن به تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال باعث می‌ شود که هنگام خرید یک یخچال فریزر جدید بهتر عمل کرده و دقیقا با توجه به نیاز خود یک انتخاب دقیق داشته باشید. از آنجا که قیمت یخچال ‌ها کم نیست، هرکسی نمی‌ تواند به سادگی یخچال جدید خود را تعویض کرده و باید از همان ابتدا به درستی تحقیق کنیم. در این بخش قصد داریم تا به صورت مفصل در خصوص تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال صحبت کرده و هر مورد را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.

بررسی پایداری دما در کمپرسورهای اینورتر و معمولی یخچال

تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال در چیست؟

تمام افرادی که می ‌خواهند یک یخچال جدید تهیه کنند،‌ حفظ سلامت مواد غذایی در بالاترین اولویت آنها قرار داشته و پس از آن است که به دنبال ویژگی ‌های جانبی می‌ گردند. اینورتر یخچال باعث می‌ شود که دمای محیط در یک درجه ثابت قرار داشته باشد و عملا از رفتارهای هیجانی خودداری می ‌کند. در مقابل کمپرسورهای معمولی به شکل خاموش و روشن کار کرده و مشاهده می ‌کنید که با باز کردن درب یخچال، موتور سریعا با تمام قدرت شروع به فعالیت می‌ کند.

دمای یخچال در مدل کمپرسور معمولی ثابت نبوده و همیشه سیر نزولی دارد تا به حداقل دمای قابل تحمل رسیده و دوباره موتور شروع به فعالیت می‌ کند. تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال از نظر دمایی کاملا مشخص بوده و بهترین نتیجه را از این نظر تنها می ‌توانید در یخچال‌ های اینورتر دار ببینید.

تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال از نظر قیمت

از بزرگ ‌ترین تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال می‌ توان به بحث قیمت اشاره کرد که در همان مراحل ابتدایی نظر هر خریداری را به خود جلب می ‌کند. به دلیل تکنولوژی جدیدتر، استفاده از قطعات گران ‌تر و همینطور پیچیدگی دستگاه، یخچال ‌های اینورتر دار گران ‌تر از نسخه‌ های معمولی بوده و باید پول بیشتری را در ابتدا برای آن پرداخت کنید.

البته باید در نظر داشته که با وجود قیمت اولیه بالاتر، مدل‌ های اینورتری در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرده و در دراز مدت این اختلاف قیمت را جبران خواهد کرد. در صورتی که توان پرداخت هزینه ابتدایی را داشته باشید، صرفه اقتصادی با خرید یخچال ‌های مدرن ‌تر خواهد بود.

مقایسه از نظر مصرف انرژی

از آنجا که اساس طراحی کمپرسورهای اینورتر ایجاد یک پایداری دمایی در داخل یخچال است، پس از رسیدن به نقطه مورد نظر دستگاه در کمترین مقدار ممکن کار کردن تا دما در همان نقطه ثابت بماند. این عمل باعث می ‌شود میزان مصرف انرژی به طرز چشم ‌گیری کاهش پیدا کرده و عمر موتور نیز بیشتر شود.

متاسفانه در کمپرسورهای معمولی شاهد این عملکرد هستیم که با بالاتر رفتن دما، موتور به طور کامل روشن شده و با رسیدن به نقطه مورد نظر موتور خاموش خواهد شد. این خاموش و روشن شدن باعث مصرف شدید انرژی در لحظه ابتدایی بوده و هزینه برق را افزایش می ‌دهد. همچنین این عملیات بعد از گذشت چند سال موتور یخچال را نیز با مشکل روبرو می‌ کند.

مقایسه از نظر سر و صدا

تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال در چیست؟

یخچال ها در محیط داخلی خانه هستند و از آنجا که به طور مداوم روشن خواهند بود، صدای تولیدی آنها نیز همیشه به گوش ساکنین آن منزل خواهد رسید. برای کسب آرامش بیشتر بهتر است از مدل ‌های اینورتردار استفاده کنید. به دلیل تکنولوژی ساخت بهتر و همینطور میزان ولتاژ برق مصرفی پایین، صدای تولید شده نیز کمتر است. همچنین دیگر با صدای روشن شدن یک دفعه ‌ای موتور کمپرسورهای معمولی سورپرایز نشده و خانه ساکت ‌تری خواهید داشت.

مقایسه راندمان کمپرسور اینورتر و معمولی یخچال

یک یخچال مناسب باید هم قدرت بالایی داشته باشد و انرژی برق را به شکل معقولی مصرف کند. با نسبت گرفتن این دو پارامتر، می ‌توان به راندمان قدرت دست پیدا کرد. با توجه به تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال می ‌توان به این نتیجه رسید که راندمان قدرت مدل اینورتر بسیار بهتر بوده و در ازای مصرف کمی انرژی، قدرت بیشتری تولید می‌ کند که همین موضوع خنک ماندن یخچال را در دراز مدت تضمین خواهد کرد.

حرف آخر؛ کمپرسور معمولی یا اینور یخچال، کدام بهتر است؟

کمپرسور اینورتر یخچال قابلیت تنظیم سرعت و فشار را دارد که با توجه به دمای هوا تغییر می ‌کند. علاوه بر این هرگز خاموش نمی ‌شود؛ اما در مقابل، کمپرسور معمولی تک سرعته بوده و بعد از خنک کردن هم خاموش می ‌شود. موتورهای اینورتر احتمال خرابی کمتری دارند و مصرف برق آن ‌ها نیز اقتصادی است. بنابراین کمپرسورهای اینورتر گزینه مناسب ‌تری برای یخچال هستند.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا