شرکت‌ها

لیست تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاه داروسازی

دستگاه‌های مختلفی در تجهیز آزمایشگاه‌های داروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند که برای پوشش اهداف مختلف در این آزمایشگاه به کار گرفته می‌شوند. این دستگاه‌ها بستر مورد نیاز برای آزمایش‌های مختلف پیش از تولید دارو و بررسی‌های پس از آن را فراهم می‌کنند و به همین دلیل، دسترسی به دستگاه‌هایی با کیفیت اهمیت بالایی دارد. در ادامه این مطلب لیست مختصری از مهم‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی ارائه می‌کنیم و با یکی از تولیدکنندگان برتر این دستگاه‌ها آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

تجهیزات آزمایشگاهی

برای بررسی تجهیزات مورد نیاز در آزمایشگاه‌های مختلف داروسازی لازم است ابتدا این دستگاه‌ها را به دسته‌بندی‌هایی کلی‌تر تقسیم کرد.

دسته اول تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاهی است که بنا به تخصص آزمایشگاه و موارد مورد تولید یا بررسی آن‌ها، می‌تواند شامل دستگاه‌ها و تجیهزات مختلفی باشد. این تجهیزات معمولا از مواردی چون میکروسکوپ، سانتریفیوژ، اتوکلاو، ترموسایکلر، اسپکتروفتومتر، سمپلر، انکوباتور، اتوکلاو، هود لامینار، ژرمیناتور و … تشکیل می‌شوند. این تجهیزات در آزمایشگاه‌های مختلف چون آزمایشگاه‌های تولید دارو تا آزمایشگاه‌های بررسی کیفیت یا بررسی تاثیرات بیولوژیک داروها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

توجه داشته باشید، علاوه بر تجهیزات مورد نیاز برای تولید داروها یا آزمایش‌های مربوط به کنترل کیفیت آن‌ها، نیاز به تجهیزات دیگری هم وجود خواهد داشت. تجهیزات نگهداری و نمونه برداری چون یخچال، فریزر، خشک کن، دستگاه‌های جداسازی و تصفیه آب هم برای نگهداری نمونه‌ها و مواد شیمیایی مورد نیاز در آزمایشگاه کاربرد بالایی دارند.

گروه دیگری از دستگاه‌ها هم با هدف تکمیل فرایند تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند که شامل دستگاه‌های تولید دارو، دستگاه‌های بسته‌بندی، برچسب‌زنی، ترازو‌های دقیق و دستگاه‌های تست کیفیت دارو هستند.

علاوه بر این، آزمایشگاه داروسازی باید دارای تجهیزاتی برای کنترل کیفیت داروها و مواد اولیه باشد. تجیهزات مورد نیاز برای این هدف شامل دستگاه‌هایی چون دستگاه‌های HPLC (کروماتوگرافی مایع با فشار بالا)، GC (کروماتوگرافی گاز) و سایر دستگاه‌های آنالیز کیفیت داروها مانند UV-Vis Spectrophotometerو FTIR Spectrometer است.

فراموش نکنید که تجهیزات آزمایشگاه داروسازی باید با استانداردهای سختگیرانه تولید شده باشند. چرا که هر گونه نقص یا خطای اندازه‌گیری و عملکرد در این تجهیزات می‌تواند منجر به بروز مشکلات جدی در تولید داروها و آزمایش‌های داروسازی شود. بنابراین، انتخاب و استفاده از تجهیزات با کیفیت و استاندارد بسیار مهم است.

بهترین دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی

در میان نام‌ها و برندهای مختلف داخلی و خارجی موجود در بازار تجهیزات آزمایشگاهی، توایدات شرکت دانش بنیان فاطر الکترونیک از اعتبار بالایی برخوردار است. این شرکت کار خود را از سال ۱۳۶۲ و با تولید تعدادی محدود از تجهیزات مورداستفاده در آزمایشگاه‌ها آغاز کرد. پس از آن با تکمیل دانش و به‌کارگیری تجربه‌های کسب شده در این مسیر، تولیدات خود را گسترش داد. مسیر توسعه فاطر الکترونیک تا جایی ادامه یافت که امروزه بیش از ۲۰۰ مورد از تجهیزات مورد استفاده در آزمایشگاه‌های مختلف را تامین می‌کند.

این شرکت کار خود را با هدف کاهش نیاز به واردات تجهیزات آزمایشگاهی آغاز کرد و پس از ۳۵ سال فعالیت در این حوزه، می‌توان گفت تا حد چشمگیری به اهداف خود دست یافته است. توجه داشته باشید، تولیدات گسترده فاطر الکترونیک تاکنون بیش از ۱۰ هزار آزمایشگاه در سراسر کشور را تجهیز کرده است.

در مسیر پر پیچ و خم تولید تجهیزات آزمایشگاهی، فاطر الکترونیک روز به روز به کیفیت تولیدات خود افزود. این شرکت با نظارت قوانین اداره کل تجهیزات پزشکی فعالیت می‌کند و علاوه بر آن، تولیدات خود را استانداردهای بین‌المللی هم تطبیق داده است. در این مسیر، کسب گواهینامه کیفیت ISO9001 نیز منجر به تولیداتی با کیفیت بالاتر و جلب رضایت حداکثری مصرف‌کنندگان شده است.

همان طور که پیش از این هم اشاره کردیم، بسیاری از تجهیزات مورد نیاز در آزمایشگاه‌ها توسط شرکت فاطر الکترونیک تولید می‌شود. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فلیم فتومتر
 • چمبر تست پایداری دارو
 • چمبر تست شرایط محیطی
 • ژرمیناتور (اتاق رشد)
 • کیورینگ سیمان
 • آون آزمایشگاهی
 • انکوباتور ساده
 • انکوباتور شیکردار
 • انکوباتور یخچال‌دار
 • فریزر آزمایشگاهی
 • یخچال آزمایشگاهی
 • آب مقطر گیری
 • بن ماری
 • هود آزمایشگاهی
 • هات پلیت
 • سانتریفیوژ
 • شوف بالن
 • شیکر آزمایشگاهی

تولیدات این شرکت، تا سه سال گارنتی خدمات رایگان دارند و پس از آن هم تا ده سال از پوشش خدمات شرکت فاطر الکترونیک بهره‌مند می‌شوند.

کلام آخر

تجهیز آزمایشگاه‌های داروسازی وابسته به لیستی بلندبالا از دستگاه‌های کوچک و بزرگ است که در کنار یکدیگر، دستیابی به هدف نهایی را ممکن می‌سازند. در این مسیر، کیفیت بالای دستگاه‌های مورد استفاده اهمتی بالایی دارد. در این مطلب علاوه بر بررسی کلی دستگاه‌های موردنیاز در آزمایشگاه‌ها، به معرفی شرکت دانش بنیان فاطر الکترونیک پرداختیم. این شرکت یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات آزمایشگاهی کشور به شمار می‌رود که محصولات آن از کیفیتی در سطح بین‌المللی برخوردار هستند.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا