شرکت‌ها

ریتیوب چیلر(تعویض لوله مسی چیلر)

سیستم سرمایش در بیمارستان ها، هتل ها و بسیاری از مجتمع های مسکونی با چیلر انجام می شود. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی جالب و خواندنی در خصوص چیلرها را با هم مرور کنیم. برای عملکرد صحیح، لوله های مسی چیلر باید هر چند سال یک بار تعویش گردد. به این کار ریتیوب چیلر یا تعویض لوله های مسی چیلر می گویند.

ریتیوب چیلر یا تعویض لوله مسی چیلر چیست و به چه منظور انجام می شود؟

لوله مسی های داخل چیلر ها که در معرض اسیدشویی چیلر می باشند به مرور توسط اسید از بین می روند و سوراخ می شوند که باعث ارتباط داخل چیلر با فضای بیرون خواهد شد که در چیلرهای جذبی باعث شکستن خلاء داخل چیلر و بعد نفوذ آب به داخل آن میشود و در چیلرهای تراکمی باعث خروج گاز و ورود آب به داخل چیلر خواهد شد.در اینصورت باید لوله مسی های چیلر تعویض گردد که به اصطلاح به این عمل ریتیوب چیلر می گویند.
.شایان ذکر است گاهی به دلیل عدم گردش آب داخل اواپراتور که ناشی از عدم کارکرد صحیح سیستمهای کنترلی و امنیتی چیلر است ، آب داخل لوله های اواپراتور یخ میزند و با ایجاد انبساط لوله ها را از داخل می ترکاند که در صورت کثرت لوله های آسیب دیده باید عمل ریتیوب چیلر یا همان تعویض لوله مسی چیلر انجام شود.

چه مراکزی به ریتیوب چیلر نیازمند هستند؟

ریتیوب چیلر و به طور کلی قبل از آن چیلرها بیشتر برای مجتمع های بسیار بزرگ از نظر هزینه و پوشش گرمایی و سرمایی مقرون به صرفه است. این مجتمع های بزرگ از یک طرف شامل مجتمع های مسکونی بزرگ مانند مجتمع اکباتان، آتی ساز و آ اس پ، و از سوی دیگر، مجتمع های بیمارستانی و شرکت های خودرو سازی مانند سایپا و ایران خودرو و دیگر خودرو سازان را می‌تواند شامل شود. شرکت تولیدی بازرگانی رهط پویا تا کنون افتخار ارائه خدمات ریتیوب چیلر و تعویض لوله های مسی بسیار از این مجتمع های بزرگ را در سطح کشور داشته است

 مراکز زیر ممکن است به ریتیوب چیلر نیازمند باشند:
۱٫ ساختمان‌های تجاری: این شامل دفاتر، هتل‌ها، هایپرمارکت‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و سایر اماکن تجاری است که برای خنک کردن محیط‌های داخلی از چیلرها استفاده می‌کنند.
۲٫ ساختمان‌های صنعتی: صنایع تولیدی، کارخانه‌ها و سایر مجتمع‌های صنعتی معمولاً از چیلرها به عنوان بخشی از سیستم‌های سرمایش و خنکی و تهویه استفاده می‌کنند. این ساختمان‌ها نیاز به عملکرد بهینه چیلر دارند تا فرآیندهای تولیدی و فعالیت‌های صنعتی به خوبی ادامه یابند.
۳٫ بیمارستان‌ها و مراکز درمانی: درمانگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی نیز از چیلرها برای حفظ شرایط خنک و مناسب در اتاق‌های درمانی، اتاق عمل و سایر بخش‌های درمانی استفاده می‌کنند. ریتیوب چیلر در این مکان‌ها برای حفظ سیستم تهویه و خنکایش بهینه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
۴٫ مجتمع‌های مسکونی: برج‌های آپارتمانی، مجتمع‌های مسکونی و نیز ساختمان‌های واحد مسکونی می‌توانند از چیلرها برای سرمایش و تهویه مطبوع واحدهای خود استفاده کنند. در صورت بروز مشکلاتی مانند نشتی لوله‌های مسی، ریتیوب چیلر می‌تواند به عنوان یک راهکار تعمیر و بهبود عملکرد مورد نیاز باشد.

ریتیوب چیلر(تعویض لوله مسی چیلر)

مراحل ریتیوب چیلر (تعویض لوله‌های مسی چیلر) عموماً شامل مراحل زیر است:

۱٫ ارزیابی و بررسی: در این مرحله، چیلر و لوله‌های مسی آن بررسی می‌شوند. ارزیابی شامل بررسی عملکرد چیلر، تشخیص مشکلات و ارزیابی وضعیت لوله‌های مسی است.
۲٫ خالص‌سازی و تخلیه: قبل از شروع فرآیند ریتیوب، چیلر باید از هر نوع مایع و سیال خارج شده و خالص‌سازی شود. این شامل تخلیه کامل سیال خنک کننده موجود در چیلر و شستشوی داخلی آن با آب است.
۳٫ بازکردن چیلر: در این مرحله، چیلر با استفاده از ابزارها و تجهیزات مناسب برای دسترسی به لوله‌های مسی باز می‌شود. قطعات جانبی چیلر مانند فن‌ها و موتورها نیز ممکن است برای دسترسی به لوله‌های مسی جدا شوند.
۴٫ جداسازی لوله‌های مسی: لوله‌های مسی از چیلر جدا می‌شوند. این شامل برداشتن لوله‌های مسی از شیرها و تخلیه سیال خنک کننده درون لوله‌ها است. ابزارهای مناسب مانند پیچ‌گوشتی، شیرها و اتصالات لوله برای جداسازی استفاده می‌شوند.
۵٫ تمیز کردن لوله‌های مسی: لوله‌های مسی قدیمی تمیز می‌شوند تا از رسوبات، خوردگی و ذرات دیگر پاک شوند. این فرآیند می‌تواند شامل شستشو با آب یا مواد شیمیایی تمیزکننده باشد.
۶٫ نصب لوله‌های جدید: لوله‌های جدید مسی با کیفیت بالا جایگزین لوله‌های قدیمی می‌شوند. لوله‌ها به درستی در محل قبلی خود نصب می‌شوند و اتصالات مناسب برقرار می‌شوند.
۷٫ بستن چیلر: پس از نصب لوله‌های جدید، چیلر مجدداً مونتاژ می‌شود و تمام قطعات جانبی به جای خود برمی‌گردند. سپس چیلر بسته می‌شود و آماده برای استفاده می‌شود.
۸٫ تست و آزمایش: پس از تعویض لوله‌های مسی، چیلر باید تست و آزمایش شود. این شامل تست فشار، تست عملکرد و تنظیمات مناسب چیلر است.
۹٫ راه‌اندازی: بعد از تست و آزمایش موفقیت‌آمیز، چیلر به صورت رسمی راه‌اندازی می‌شود و به استفاده عادی خود برمی‌گردد.
در هر مورد خاصی ممکن است تغییراتی وجود داشته باشد که بسته به نوع چیلر و شرایط خاص آن متفاوت باشد.

برای خدمات ریتیوب چیلر با ما تماس بگیرید:
۰۲۱۷۷۶۸۲۷۴۷

شهرک اکباتان، اولین مجتمع مسکونی دارای چیلر

طرح ساخت مجتمع مسکونی اکباتان در سال ۱۳۴۵ توسط مهندسان آمریکائی ارائه شد و بخش‌هایی از ساخت و تکمیل آن نیز بعد از انقلاب اسلامی انجام گردید. این مجتمع ابتدا در اختیار نظامیان(کارمندان ارتش) قرار گرفت. مجتمع مسکونی اکباتان اولین مجتمع مسکونی در ایران است که چیلر نصب کرد.

سرویس سالیانه چیلر

چیلرها و لوله مسی چیلر، هر ساله باید سرویس شوند.. لوله فین دار  که درون این چیلرها هست، شامل سه مجموعه بزرگ است، یک کندانسور، یک اواپراتور، و در چیلرهای جذبی هم ژنراتور. البته منظور این نیست که دستگاه ژنراتور در لوله کار شده باشد بلکه اصطلاحاً به آن مبدل ژنراتور می‌گویند که داخل آن لوله های کاپرنیکل وصل می‌شود. لوله‌های کاپرنیکل چیلر هر سال شست و شو و یا اصطلاحاً اسید شویی می‌شوند.

نشتی در چیلر

نشتی در چیلر می‌تواند یک مشکل جدی باشد که نیازمند تعمیرات و رفع آن است. نشتی‌ها می‌توانند در اجزای مختلف چیلر اتفاق بیفتند، از جمله لوله‌های مسی، شیرها، اتصالات، ارگونومتر ها و قطعات دیگر. این نشتی‌ها ممکن است منجر به کاهش عملکرد چیلر، افزایش مصرف انرژی، ایجاد اختلال در سیستم تهویه مطبوع و سرمایشی، کاهش کارایی و احتمالاً خرابی قطعات دیگر شود.

هزینه ریتیوب چیلر

خرید چیلر و تعویض چیلر در حال حاضر حتی با دستگاه های تولید داخل نیز بسیار گران است. و گاهی بالغ بر یک میلیارد تومان هزینه تعویض چیلر است. طبیعی است که اغلب توانایی پرداخت این هزینه را ندارند. اما راه حل جایگزین و مقرون به صرفه آن است که فقط لوله های مسی چیلر را تعویض کنند. به این کار ریتیوب چیلر که ترجمه آن به فارسی تعویض لوله های چیلر است می گویند. تعویض لوله های مسی چیلر از نظر هزینه کمتر از یک دهم هزینه تعویض کامل چیلر است. رهط پویا با در اختیار داشتن نیرو ها مجرب می تواند ریتیوب چیلر را در هر نقطه ای از ایران با بالاترین کیفیت انجام دهد.

اقدامات در زمان نشتی چیلر

همانطور که اشاره کردیم به مرور زمان لوله های مسی موجود در چیلر دچار خوردگی شده و در نتیجه نشتی در چیلر اتفاق می‌افتد. معمولاً در زمان بروز نشتی بهترین راه حل تعویض لوله های مسی چیلر می باشد.

برای تعویض لوله‌های مسی و یا تعمیرات چیلر با شرکت رهط پویا (بزرگترین تولید کننده لوله‌های مسی فین‌دار چیلر) تماس بگیرید:

تلفن: ۰۲۱۷۷۶۸۲۷۴۷

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا