شرکت‌ها

باتری خورشیدی چیست و چگونه کار می کند؟– تک اینورتر

امروزه با توجه به نیاز روزافزون به انرژی، انسان توانسته در این زمینه پیشرفت چشمگیری داشته باشد و سعی کند انرژی لازم را از منابع انرژی تجدیدپذیر تامین کند. خورشید یکی از منابع انرژی تجدیدپذیر است که در دو دهه اخیر بیش از هر زمان دیگری مورد استفاده قرار گرفته است. این منبع انرژی در هر ثانیه تقریباً ۱۰۰۰ ژول انرژی در هر متر مربع از سطح زمین را منتقل می کند که با جمع آوری این مقدار از انرژی می توان انرژی لازم برای خیلی کار ها را بدست آورد. سلول خورشیدی یک قطعه الکتریکی است که مستقیماً نور خورشید را از طریق اثر فتوولتائیک به الکتریسیته تبدیل می کند و برای تبدیل نور خورشید به الکتریسیته استفاده می شود. با فروشگاه برق خورشیدی تک اینورتر همراه باشید تا شما را با یکی از اجزای مهم سیستم های برق خورشیدی، یعنی باتری های خورشیدی آشنا کنیم.

باتری خورشیدی چیست؟

در زمان هایی از شبانه روز (عصر و شب) که پنل های خورشیدی قادر به تولید انرژی نیستند، باتری سولار به شما این امکان را می دهد که خانه خود را با انرژی تجدیدپذیر خورشید تأمین کنید. پنل های خورشیدی، انرژی خورشیدی را به برق قابل استفاده تبدیل می کنند و در اغلب موارد، انرژی ای بیشتر از آنچه قابل استفاده است تولید می کنند؛ فناوری ذخیره سازی باتری Solar به شما این امکان را می دهد که از انرژی رایگان تولید شده توسط پنل های خورشیدی برای صرفه جویی در هزینه استفاده کنید.

باتری خورشیدی و یا با ادبیات صحیح تر، باتری مناسب برای سیستم خورشیدی، بخش مربوط به ذخیره انرژی خورشیدی تولید شده توسط پنل های خورشیدی است که با وجود ثابت نبودن میزان تابش نور خورشید در شبانه روز، با تغییر همراه است. به طور کلی وقتی که انرژی تولیدی توسط یک منبع، به قدر کافی وجود دارد اما در همه زمان ها در دسترس نیست، پای باتری و ذخیره ساز به میان می آید؛ تا انرژی تولید شده را برای زمان هایی که امکان تولید آن وجود ندارد و یا از سطح کمتری برخوردار است، ذخیره نماید.

باتری های خورشیدی چگونه کار می کنند؟

پنل های خورشیدی بر روی سقف یا دیوار بیرونی نصب می شوند تا در معرض بیشترین نور خورشید قرار گیرند. هر پنل شامل سلول های خورشیدی است که انرژی خورشید را به جریان مستقیم (DC) تبدیل می کند و سپس توسط یک مبدل به جریان متناوب (AC) قابل استفاده جهت تأمین برق خانه تبدیل می شود؛ نکته قابل توجه این است که شما می توانید از انرژی خورشیدی تنها در زمانی که در دسترس است (زمانی که خورشید می تابد)، استفاده کنید اما با وارد کردن باتری سولار به این فرآیند، می‌توانید انرژی مازاد تولید شده را برای استفاده در زمان دیگر (مثلاً در شب) نگه دارید و وابستگی خود را به سیستم برق منطقه کاهش دهید.

باتری خورشیدی چیست و چگونه کار می کند؟– تک اینورتر

سیستم های انرژی خورشیدی دارای سه جزء اصلی هستند:

  • پنل های خورشیدی که انرژی خورشید را جذب و به جریان مستقیم (DC) تبدیل می کنند
  • وجود باتری برای ذخیره انرژی در مواقعی که پنل های خورشیدی قادر به تولید انرژی نیستند
  • مبدل (اینورتر) که جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می کند.

فاکتور های مهم در خرید باتری خورشیدی

در انتخاب و خرید باتری خورشیدی نیاز است سه فاکتور زیر را در نظر بگیریم:

  1. طول عمر باتری
  2. قیمت و هزینه
  3. میزان جریان کار باتری

فاکتور طول عمر باتری خورشیدی

طول عمر باتری یکی از اصلی ترین معیارهای انتخاب باتری خورشیدی می باشد. طول عمر مناسبی که از باتری های خورشیدی انتظار می رود میانگین ۳ سال است.

نکته ای که در اینجا باید مدنظر قرار دهید این است که طول عمر باتری ها را معمولا بر حسب تعداد دفعات پر و خالی شدن آن ها بیان میکنند و در اصطلاح به سیکل شارژ و دشارژ معروف است.(برای مثال ۳۰۰ سیکل )

فاکتور هزینه باتری خورشیدی

همانطور که در ادامه اشاره خواهیم کرد ما چهار گزینه برای انتخاب باتری خورشیدی داریم که هر کدام دارای ویژگی و قیمت های متفاوتی دارند.

فاکتور جریان کار باتری خورشیدی

منظور از جریان کار باتری همان میزان حداکثر جریانی است که می توانیم از باتری به صورت دائم بکشیم بدون آنکه به باتری آسیب برسد. متاسفانه این فاکتور اهمیت بالایی در انتخاب باتری پنل خورشیدی دارد منتها کمتر مورد توجه قرار میگیرد و حاصل آن ممکن است این باشد که باتری با پنج سال عمر مفید در مدت زمان ۶ ماه خراب شود.

ویژگی‌های‌ باتری سولار چیست؟

پنل‌های خورشیدی برق را به‌صورت DC یعنی جریان برق مستقیم تولید می‌کنند، اما باتری‌های سولار به کمک یک مبدل، برق را با جریان متناوب یا AC در اختیار کاربر قرار می‌دهند. عمر باتری‌های خورشیدی معمولاً برحسب تعداد سیکل شارژ و دشارژ و همچنین عمق دشارژ بستگی دارد.

بااین‌وجود در حالت میانگین معمولاً عمر باتری‌های سولار طولانی و چیزی بین ۵ تا ۱۵ سال تخمین زده می‌شود. بنابراین ازآنجا که طول عمر پنل‌های خورشیدی حدود ۲۵ تا ۳۰ است، با انتخاب درست باتری سولار، فقط کافی است در طول مدت‌زمان عمر پنل خورشیدی، فقط حدود یک تا چهار بار اقدام به تعویض باتری‌های سولار نمایید.

باتری خورشیدی چیست و چگونه کار می کند؟– تک اینورتر

در هنگام استفاده ‌از باتری‌های خورشیدی به نوع نگهداری از آن‌ها و دمای محیط نیز توجه نمایید. چرا که دماهای بالا می‌تواند باعث آسیب و خرابی باتری‌های خورشیدی شود. بهتر است این باتری‌ها در دمای پایین‌تر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری شوند. از دیگر ویژگی‌های باتری خورشیدی می‌توان به مواردی همچون عدم نیاز به سرویس‌های طولانی و هزینه‌بر، دشارژ خودبه‌خود بسیار کم، راندمان بالا و قابلیت استفاده به‌عنوان سیستم پشتیبان اشاره کرد که هرکدام مزیت خوبی برا این محصولات محسوب می‌شوند.

درحالی‌که سوخت‌های فسیلی هر روز آلودگی‌های زیادی ایجاد می‌کنند و از طرف دیگر رو به اتمام نیز هستند، نیروگاه خورشیدی و پنل‌های خورشیدی همچنان پایدارند و می‌توانند تبدیل به جایگزینی عالی و کم‌دردسر شوند.

تک اینورتر (takinverter.com) به عنوان یک مرجع تخصصی فروش و خدمات برق خورشیدی، آماده ارائه تمامی مشاوره‌ها و خدمات فنی این زمینه به شما مشتریان گرامی است؛ برای بهره‌مندی از خدمات ما، تنها کافی است که با یکی از شماره‌های موجود در فروشگاه برق خورشیدی تک اینورتر تماس بگیرید.

معرفی برق خورشیدی تک اینورتر

تیم فنی و مهندسی تک اینورتر یکی از معتبر ترین شرکت های فعال در زمینه سیستم های برق خورشیدی می باشد و دارای نمایندگی برند های معتبر و مطرح در این زمینه است. تک اینورتر به عنوان پیمانکار طرح، تأمین و اجرای (EPC) نیروگاه ­های خورشیدی متصل به شبکه و سیستم­ های برق خورشیدی جدا از شبکه، ﻃﺮاﺣﯽ، پیاده­ﺳﺎزی و اجرای ﻧﯿﺮوﮔﺎه­ﻫﺎی خود را کاملاً منطبق بر دستورالعمل­ های ابلاغ­ شده توسط وزارت نیرو، ساتبا، شرکت­ های توزیع برق و برق منطقه­ ای و با رعایت کلیه اﺻﻮل اﯾﻤﻨﯽ و ﺣﻔﺎﻇﺖ ﮐﺎر، اﻧﺠﺎم داده و پس از تأیید دستگاه ­های نظارت ذیصلاح، موضوع قرارداد را تحویل کارفرمایان محترم می­ نماید.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا