شرکت‌ها

معرفی بهترین کارگاه های ریخته گری و تولید کننده قطعات خودرو

تعداد کارگاه‌های ریخته گری و تولیدکننده قطعات خودرو در داخل کشور آنقدر زیاد است که صنعت‌گران و مشاغلی که نیازمند این قطعات هستند، برای همکاری با این مجموعه‌ها و انتخاب آن‌ها دچار سردرگمی می‌شوند.

کیفیت در کنار قیمت به‌صرفه و عرضه به‌موقع سفارش‌ها، عوامل موثر در انتخاب بهترین کارگاه‌ها هستند. در ادامه ضمن آشنایی با سایر مشخصه‌های یک کارگاه ریخته‌گری ایده‌آل و قابل اطمینان، به‌معرفی مجموعه‌ای مطمئن با تولیدات باکیفیت پرداخته‌ایم.

آشنایی با عملیات ریخته گری قطعات خودرو

در کارگاه‌های ریخته گری، قطعات مختلفی ساخته می‌شوند که هرکدام در صنایع زیادی کاربرد دارند. قطعات خودرو حجم زیادی از تولیدات این کارگاه‌ها را دربر گرفته‌اند. در گذشته متریال اصلی ساخت قطعات، طلا و نقره بوده است، اما اکنون کامپوزیت‌های فلزی، آلومینیوم، چدن و آلیاژهای دیگر توانسته‌اند به‌عنوان مواد اولیه در فرآیند ریخته‌گری به‌کار روند.

در تولید قطعات خودرو در کنار قیمت مناسب، وزن محصولات ساخته‌شده نیز اهمیت دارد. معمولا قطعات خودرورهایی که در کارگاه‌های ریخته‌گری تولید می‌شوند، ازنظر وزنی بسیار سبک‌تر و در حد یک سوم قطعات مشابه با فولاد هستند. علاوه‌بر این، این تولیدات باید از خواص حرارتی فوق‌العاده‌ای بهره‌مند باشند.

یکی از رایج‌ترین موادی که به‌عنوان متریال اصلی در ساخت قطعات خودرو به‌کار می‌رود، چدن است.‌ این ماده به‌دلیل مقاومت بالا و خواص فیزیکی و ساختاری خاصی که دارد، در ساخت اغلب قطعات خورو مانند بلوک سیلندر چدنی، کاسه چرخ، میل‌لنگ و بازویی چرخ کاربرد دارد. سایر قطعات تولیدشده در کارگاه‌های ریخته‌گری عبارت‌اند از:

 • پیستون‌ها
 • پوسته موتور
 • در پوش سوپاپ
 • چرخ‌ها
 • پوسته جعبه دنده
 • کاربراتورها
 • فن کلاچ‌ها (کلاچ پروانه)

برای انتخاب بهترین کارگاه‌های ریخته گری چه مواردی را باید در نظر بگیرید؟

معرفی بهترین کارگاه های ریخته گری و تولید کننده قطعات خودرو

به‌نظر شما برای انتخاب کارگاه ریخته‌گری و همکاری طولانی‌مدت با آن‌ها چه عواملی تاثیرگذار هستند؟ آیا تنها کیفیت تولیدات مد نظرتان است؟ پایبندبودن به زمان ساخت و تحویل سفارش‌ها چطور؟ بله درست است برای انتخاب بهترین کارگاه باید چند عامل را که در ادامه آورده شده، با هم بررسی کنیم:

تجهیزات کارگاه ریخته‌گری

در کارگاه‌های ریخته‌‌گری می‌توان تنوع بالایی از تجهیزات مانند کوره‌های دوار، کوره زمینی و کوره القایی را مشاهده کرد. در واقع با توجه به روش‌های مختلفی که برای تولید قطعات خودرو وجود دارد، لوازم و تجهیزات مختلفی نیز مورد نیاز است.

برای اینکه تشخیص دهید یک کارگاه قابلیت تولید قطعات حجیم و بزرگ را در کنار قطعات ظریف و کوچک دارد، باید به تجهیزات دیگری مانند ابعاد پاتیل، قالب‌ها و اندازه بوته نیز توجه کنید.

البته بدانید که با پیشرفت فناوری و ساخت تکنولوژی‌های جدید جهت تولید قطعات مختلف در کارگاه‌های ریخته‌گری، در کنار سرعت‌بخشیدن به تولیدات، سختی کار نیروی انسانی نیز کم‌تر شده است.

دانش فنی کارگاه ریخته گری

تنها با تجهیزات مدرن و کافی نمی‌توان قطعات خودرو و دیگر وسایل را تولید کرد. به‌طور مثال یک تولید کننده قطعات تراکتور در مقایسه با قطعات سایر ماشین‌آلات، باید از دانش و علوم مجزایی برخوردار باشد تا بتواند محصولی متناسب با نیاز صنعت‌گران تولید کند. ضمن اینکه برای ساخت قطعات چدنی، سازنده باید از اطلاعات کاملی همچون گرید چدن، وزن قطعه، تعداد و کاربرد آن برخوردار باشد.

سابقه‌ و مهارت عوامل در کارگاه

بهتر است تولیدات قبلی کارگاه ریخته‌گری را مورد بررسی قرار دهید. به‌کمک کارشناسان خبره باید هر قطعه‌ای که تولید می‌شود را ازنظر جنس، کیفیت، وزن، ابعاد استاندارد و طول عمر تخمینی ارزیابی کنید. کارگاه‌هایی که سابقه‌ زیادی در تولید قطعات خودرو دارند و افراد ماهر و خبره‌ای را برای این امر به‌کار گرفته‌اند، قابل اطمینان‌تر هستند.

قیمت قطعات تولیدشده در کارگاه ریخته‌گری

قیمت تولیدات همیشه عاملی برای انتخاب یا رد یک کارگاه تولیدی بوده است. اما در مورد قطعات حساس و مهمی که نقش بسزایی در طول عمر خودرو و سلامت سرنشینان دارد، قیمت را باید آخرین ویژگی یک کارگاه خوب در نظر گرفت. توصیه می‌شود هیچ‌گاه به‌دنبال خدمات ارزان‌قیمت نباشید، چراکه کیفیت بالا تنها با بهره‌گیری از متریال خالص و درجه یک ممکن است که قیمت بالایی هم دارند.

بهترین کارگاه‌های ریخته گری شامل چه تجهیزاتی هستند؟

هترین کارگاه‌های ریخته گری شامل چه تجهیزاتی هستند؟

همان‌طور که گفته‌شد، در کارگاه‌های ریخته‌گری تجهیزات و ابزارآلات مختلفی وجود دارد. به‌طور کلی اگر انتظار دارید محصول یا قطعه‌ای با کیفیت بالا، در کم‌ترین زمان و مطابق با استاندارد‌های جهانی تولید شود، باید به‌دنبال کارگاهی باشید که تجهیزات زیر را داشته باشد:

 • نرم‌افزارهای مدل‌سازی ۳ بعدی: SolidWorks، AutoCAD، CATIA یا سایر نرم‌افزارهایی که برای نمایش و ایجاد مدل‌های ۳ بعدی به‌کار می‌روند.
 • نرم‌افزارهای تحلیل و بهینه‌سازی: این نرم‌افزارها برای بررسی، بهینه‌‌بودن و ارزیابی تولیدات در تمامی فرآیندهای ریخته‌گری کاربرد دارند.
 • سیستم‌های رایانه‌ای پیشرفته: پردازش سریع اطلاعات و انجام محاسبات پیچیده نیازمند سیستم‌های رایانه‌ای پیشرفته هستند.
 • تجهیزات ریخته‌گری: قالب‌ها، کوره‌ها، ابزارآلات ریخته‌گری و تجهیزات مورد نیاز برای تولید قطعات مختلف
 • سامانه‌های اندازه‌گیری و کنترل کیفیت: دقت و کیفیت تولیدات در کارگاه‌های ریخته‌گری باید توسط سامانه‌ها و استانداردهای کیفی بررسی شوند.
 • مواد اولیه: مواد اولیه مختلفی مانند چدن، آلومینیوم و آلیاژهای دیگر به‌همراه مواد غیرفلزی
 • آزمایشگاه‌های آزمون و تجزیه و تحلیل: ارزیابی و تست نهایی محصولات تولیدشده باید در آرمایشگاه‌های مخصوصی انجام شود.

معرفی بهترین کارگاه ریخته گری و تولید کننده قطعات خودرو

بعداز اینکه با ویژگی‌های یک کارگاه ریخته ‌گری قابل اطمینان و ایده‌آل آشنا شدید، جا دارد کارگاهی را به شما معرفی کنیم که در کنار مشخصه‌های گفته‌شده توانسته در طی سال‌ها فعالیت خود در حوزه ساخت قطعات خودرو و ماشین‌آلات صنعتی، جایگاه ویژه‌ای بین رقبا پیدا کند.

نتیجه چندین سال تلاش کارشناسان و عوامل فعال در گروه تولید سهند آذرین، تولید قطعات باکیفیتی بوده که تنها با زیرساخت‌ها و تجهیزات نوین و مدرن امکان‌پذیر بوده است. همچنین دانش، تجربه و مهارت در انتخاب و به‌کارگیری مواد اولیه مناسب برای هر قطعه‌ای در این مجموعه حرف اول را می‌زند.

در کارگاه ریخته‌گری سهند آذرین، هیچ محصول و قطعه‌ای تولید و عرضه نمی‌شود، مگر آنکه توسط تیم کنترل کیفی و ناظرین بر استاندارد محصولات، بررسی و ارزیابی شود. خوش‌نامی و اعتبار این گروه باعث شده تا صنعت‌گران و کارخانه‌های متعددی تمایل زیادی به همکاری با سهند آذرین داشته باشند.

جمع بندی

ریخته ‌گری یک فرآیند تولید قطعات مختلف است که در کارگاه‌های متعدد و با مواد اولیه متنوعی انجام می‌شود. برای ساخت قطعات خودرو، حجم بیشتر مواد اولیه را چدن تشکیل می‌دهد. در کنار مواد اولیه، تجهیزات، دانش و سابقه تولید در انتخاب کارگاه تولیدکننده موثر است.

طبق همین مشخصه‌ها می‌توانید برای سفارش و تهیه لوازم و قطعات خودرو و سایر ابزارآلات دیگر به سایت سهند آذرین مراجعه کنید. در این سایت مشاهده محصولات تولیدی و مشورت با کارشناسان جهت اطلاع بیشتر از قیمت و نحوه خرید امکان‌پذیر است.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا