شرکت‌ها

محاسبه قیمت میلگرد چگونه انجام می­شود؟ | محاسبه قیمت یک شاخه میلگرد

یکی از مصالح اساسی در ساخت و ساز است که نقش مهمی در استحکام بنا ایفا می‌کند و جهت تقویت بتن و جبران ضعف کششی آن کمک کننده است؛ اما انتخاب میلگرد مناسب، با توجه به کیفیت و قیمت آن، دغدغه‌ بسیاری از مهندسین و پیمانکاران است تا جایی که برنامه‌ریزی و تخمین دقیق مصرف میلگرد، نقشی کلیدی دارد و محاسبه درست میزان مصرف و محاسبه قیمت میلگرد در هر مترمربع به کاهش زمان اجرای پروژه و به حداقل رساندن هزینه های پروژه کمک می­کند. از این رو در این مقاله، به بررسی روش‌های محاسبه قیمت و عوامل موثر بر قیمت خرید میلگرد می­پردازیم. با ما همراه باشید تا با در نظر گرفتن مواردی همچون کیفیت، وزن و قیمت روز میلگرد، انتخابی مقرون به صرفه داشته باشید.

قیمت میلگرد چطور محاسبه می­شود؟

از مهمترین عوامل برای قیمت گذاری میلگرد می­توان به قیمت جهانی میلگرد، مشخصات و اندازه میلگرد و… اشاره کرد اما در حالت معمول وزن فولاد استفاده شده در هر شاخه میلگرد بر قیمت تاثیر بسزایی دارد و یکی از مهمترین عوامل در تعیین قیمت میلگرد می­باشد. بنابراین فروش و قیمت گذاری میلگردها اغلب بر اساس وزن آن ها انجام می­شود. برای محاسبه قیمت میلگرد بر اساس وزن، فرمول خاصی وجود دارد و به همین ترتیب برای اندازه گیری وزن میلگرد نیز از فرمول خاصی استفاده می­شود که حتما لازم است مد نظر قرار دهید، بنابراین برای بررسی و محاسبه قیمت نهایی میلگرد ابتدا باید عوامل تاثیرگذار بر قیمت را بشناسیم و سپس به بررسی فرمول­های مشخص برویم.

۳ عامل مهم در تعیین قیمت میلگرد

قیمت میلگرد، تحت‌تأثیر عوامل متعددی قرار دارد. شناخت این عوامل، در انتخابی ایده‌آل و خریدی مقرون به صرفه به شما کمک خواهد کرد.

 1. قیمت شمش، به عنوان ماده اولیه تولید میلگرد و مهم‌ترین عامل، نقش تعیین‌کننده‌ و موثری در قیمت میلگرد دارد.
 2. تورم جهانی، به عنوان عاملی دیگر، بر قیمت تمام مصالح ساختمانی و مقاطع فولادی، از جمله میلگرد، تاثیر می‌گذارد. افزایش تورم جهانی، به معنی افزایش قیمت تمام مواد اولیه و فرآیندهای تولید است که در نهایت، قیمت میلگرد را نیز تحت تاثیر قرار می­دهد.
 3. مشخصات فنی میلگرد از دیگر عواملی است که در قیمت آن تاثیرگذار است.
 4. نوسانات نرخ ارز، به دلیل تاثیر بر قیمت مواد اولیه و تجهیزات وارداتی، می ‌تواند بر قیمت میلگرد تاثیر بگذارد.
 5. میزان عرضه و تقاضا، مانند هر کالای دیگری، در قیمت میلگرد نیز تاثیرگذار است. افزایش تقاضا و یا کاهش عرضه، می‌تواند قیمت میلگرد را افزایش دهد.
 6. قوانین صادرات و واردات، مانند تعرفه‌ها و محدودیت­‌ها نیز بر قیمت میلگرد اثر دارد.
 7. وزن میلگرد به عنوان یکی از عوامل بسیارمهم و از فاکتورهای اصلی، در قیمت آن تاثیر دارد.

برخی از مهمترین نکات و عوامل موثر بر وزن میلگرد نیز به شرح زیر است:

 • قطر اسمی، بیانگر ضخامت میلگرد است و به طور مستقیم بر وزن آن تاثیر می‌گذارد. هر چه قطر میلگرد بیشتر باشد، وزن آن نیز افزایش می‌یابد.
 • آلیاژ به کار رفته در ساخت میلگرد نیز بر وزن آن تاثیر دارد. به طوری که، میلگردهای آجدار از فولاد با گریدهای مختلف ساخته می‌شوند و هر کدام وزن مخصوص خود را دارند.
 • استانداردهای بین‌المللی و مصوب، نقشی اساسی در تعیین وزن میلگرد دارد. در این استانداردها، قطر سطح مقطع، آلیاژ و مواد تشکیل دهنده میلگرد به طور دقیق مشخص شده‌اند. به همین دلیل، وزن هر سایز میلگرد باید با جدول وزنی میلگرد مطابقت داشته باشد.
 • این احتمال وجود دارد که وزن میلگرد کارخانه­‌های مختلف با قطر و طول یکسان، تفاوت کمی با یکدیگر داشته باشند. دلیل این مساله، تلرانس ۲ تا ۳ میلی‌متری در قطر اسمی میلگرد و همچنین تنوع در ترکیب شیمایی آلیاژها است.

روش محاسبه قیمت هر شاخه میلگرد

قیمت میلگرد در اغلب فروشگاه­ها به صورت کیلویی اعلام می­شود، اما میلگردها به صورت شاخه­ای به فروش می­رسد، از این رو روش محاسبه وزن یک شاخه میلگرد را ابتدا لازم است بدانیم تا با ضرب وزن بر قیمت هر کیلو میلگرد در نهایت قیمت هر شاخه محاسبه می شود.

حالا برای محاسبه وزن هر شاخه میلگرد، ابتدا وزن یک متر را بدست می آوریم که روش­های مختلفی برای آن وجود دارد و سپس عدد بدست آمده را در ۱۲ ضرب کنیم زیرا هر شاخه میلگرد ۱۲ متر می­باشد.

همانطور که اشاره شد روش­های مختلفی برای محاسبه وزن یک متر میلگرد وجود دارد که برخی از پرکاربردترین آن ها به شرح زیر است:

 1. بر اساس جدول اشتال میلگرد
 2. بر اساس جدول وزنی کارخانه
 3. با استفاده از جدول لیستوفر
 4. با استفاده از فرمول

فرمول محاسبه وزن یک متر میلگرد

وزن یک متر میلگرد: قطر به توان ۲ تقسیم بر ۱۶۲

وزن یک متر میلگرد : W = T² / ۱۶۲

:Wوزن یک متر میلگرد

T: قطر میلگرد

وزن یک شاخه میلگرد: قطر میلگرد به توان دو، ضربدر، طول میلگرد، عدد حاصل، تقسیم بر ۱۶۲

T2*12/162=وزن یک متر میلگرد

یــا

T2/162=وزن یک متر میلگرد

وزن یک متر میلگرد و با توجه به اینکه هر شاخه میلگرد ۱۲ متر است، عدد بدست آمده را در ۱۲ ضرب می­کنیم تا وزن هر شاخه محاسبه شود. به عنوان مثال برای محاسبه قیمت میلگرد۱۴ ابتدا لازم است وزن آن را بدانیم که روش بدست آوردن وزن آن به شرح زیر است:

۱۴۲/۱۶۲= ۱٫۲۰۹*۱۲= ۱۴٫۵۱۸

فرمول محاسبه قیمت میلگرد با استفاده از وزن میلگرد

برای محاسبه قیمت هر شاخه میلگرد به طور کلی به ۲ پارامتر وزن یک شاخه و قیمت هر کیلو نیاز داریم. فرمول محاسبه قیمت یک شاخه میلگرد به شرح زیر است:

قیمت هر شاخه میلگرد تنها با دو پارامتر وزن یک شاخه و قیمت هر کیلو بدست می­آید، که فرمول آن نیز به شرح زیر است:

وزن یک شاخه * قیمت یک کیلو میلگرد = قیمت هر شاخه میلگرد

قیمت میلگرد کارخانه­های معتبر ایران در وب سایت آسن هر روز به روز رسانی می­شود. برای دریافت قیمت میلگرد هیربد می­توانید وارد وب سایت آسن شوید و یا با کارشناسان فروش مجموعه تماس بگیرید.

وزن هر شاخه میلگرد بر اساس جدول اشتال میلگرد

محاسبه قیمت میلگرد

وزن هر شاخه میلگرد بر اساس جدول وزنی کارخانه

محاسبه قیمت میلگرد

محاسبه قیمت میلگردوزن هرشاخه میلگرد با استفاده از جدول لیستوفر

قیمت میلگرد کل سازه چقدر است؟

در حالت کلی برای اینکه بدانیم قیمت میلگرد کل سازه چقدر است ابتدا باید بررسی کنیم که در هر متر مربع سازه چه مقدار میلگرد نیاز می­باشد، که معمولا برای هر مترمربع حدودا ۴۰ تا ۶۰ کیلوگرم میلگرد لازم است که این نوع اندازه گیری اشتباه و غیرقابل استناد است، به همین دلیل برای جلوگیری از هدر رفت میلگرد لازم است از روش دقیق­تری استفاده کنیم که بر اساس متراژ سازه مورد نظر و جدول­های لیستوفر و اشتال که پیش تر به معرفی آن پرداختیم انجام می­شود.

کلام آخر

در این مطلب به بررسی محاسبه قیمت هر شاخه میلگرد و فرمول محاسبه قیمت میلگرد پرداختیم و آموختیم که برای محاسبه قیمت میلگرد در مرحله اول باید وزن و طول آن را محاسبه کنیم که به صورت کامل روش و فرمول­های محاسبه قیمت و وزن هرشاخه میلگرد معرفی شد.

برای خرید میلگرد با بهترین قیمت می­توانید از شرکت بازرگانی آسن اقدام کنید. این مجموعه با هدف سهولت دسترسی مشتریان به انواع میلگرد تولید شده در کارخانه­های مختلف، در کنار شما همراهان گرامی­ست. جهت خرید میلگرد می­توانید به روش­های و حضوری تلفنی اقدام کنید. همچنین مشتریان می­توانند از کارشناسان این مجموعه مشاوره تخصصی جهت خرید انواع مقاطع فولادی نیز دریافت کنند.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا