یادداشت‌های مدیریتی

فیلم مدیریتی : ‫Up in The Air یا میان زمین و آسمان

فیلم مدیریتی Up in The Air که در فارسی آن را به «میان زمین و آسمان» یا «پا در هوا» یا حتی «بالا در آسمان» هم ترجمه کرده اند، یکی دیگر از انتخابهای پایگاه اطلاع رسانی صنعت به عنوان فیلم مدیریتی است، یعنی فیلمهایی که می توانند آموزه های مدیریتی داشته باشند و در صورت دقت در تماشای فیلم و جنبه های مدیریتی، می توانند تجربۀ ما در فضای کسب و کار و مدیریت کسب و کار را افزایش دهند. ما تا به حال فیلم های مدیریتی زیادی را معرفی و لینک دانلود آنها را در اختیار شما گذاشته ایم، فیلم هایی چون رکود بزرگ The Big Short، وال استریت Wall Street Money Never Sleeps، دفتر کار Office Space، استیو جابز Steve Jobs، گانگ هو Gung Ho از جمله فیلمهایی هستند که به مدیران و دانشجویان رشته های MBA و مدیریت توصیه کرده ام و امروز، نوبت به معرفی و دانلود فیلم سینمایی Up in The Air یا میان زمین و آسمان محصول سال ۲۰۰۹ آمریکا رسیده است.

خلاصه داستان فیلم Up in The Air

رایان بینگهام که جرج کلونی نقش وی را بازی می کند، مردی است که به عنوان مدیر منابع انسانی کار میکند و  دائماً با هواپیما در سفر است. شغل او، به گونه ای است که باید با رفتن به نقاط مختلف آمریکا، خبر اخراج افراد را بهآنها ابلاغ کند. در واقع او خبر اخراج کارکنانی از شرکتهای مختلف را اطلاع می دهد ! شغل عجیبی است که جرج کلونی در فیلم سینمایی Up in The Air بر عهده دارد.

رایان که وابستگی های خانوادگی درستی ندارد، در یکی از سفرها با خانمی همسفر می شود که از جهاتی به وی شباهت دارد. اما روزی به رایان خبر می‌رسد که مدیرانفیلم سینمایی Up in The Air

شرکت‌ها دیگر قصد ابلاغ خبر اخراج کارمندان را به شیوه رایان را ندارند. دختری به نام ناتالی کینر (با بازی آنا کندریک) دستگاهی را وارد شرکت می‌کند که با آن دستگاه مدیران از همان جایی که نشسته‌اند می‌توانند کارمندان خود را اخراج کنند. رایان تا حد توانش جلوی عملی شدن این تصمیم را می‌گیرد و به ناتالی می‌گوید که او هیچ چیز از شغل رایان نمی‌داند. ناتالی نیز درخواست می‌کند تا چند روزی با رایان به شیوهٔ سنتی با هواپیما پرواز کنند و چندنفر را اخراج کنند. در طول این سفر، رایان می‌فهمد که چه زندگی بدی دارد. ناتالی باعث می‌شود که رایان نزد خواهرش که تازه ازدواج کرده برود و جریاناتی رخ می دهد باعث ایجاد تغییر در تفکرات و سبک زندگی رایان می شود.

چرا نام فیلم Up in The Air است ؟

در واقع نام فیلم (پا در هوا یا Up in The Air) اشاره به زندگی نامناسب رایان دارد موضوعی که خودِ رایان نیز در طول فیلم به آن پی میبرد و تصمیم به تغییر آن می گیرد.

آقای رایتمن که کارگران فیلم Up in The Air است، در این فیلم هم مثل فیلم «Juno» دو  ژانر کمدی و درام را در با هم درآمیخته است. داستان فیلم Up in The Air ره هایی از کمدی را دارد و در برخی مواقع خنده‌دار است، ولی برخلاف فیلم جونو، شخصیت‌ها و موقعیت‌هایی که در آن قرار می‌گیرند، در اینجا بسیار خوب پرداخته شده اند و شخصیت پردازی آلکس، رایان و ناتالی بسیار متناسب و باورپذیر است. هیچ یک از سه شخصیت اصلی فیلم در مسیر کاریکاتورشدن قرار نمی‌گیرند و کلونی در نقش اصلی فیلم، بازی بسیار قانع‌کننده‌ای از خود به نمایش می‌گذارد.

جایی از فیلم پا در هوا (میان زمین و آسمان) رایان می‌گوید: «تمام چیز‌هایی که شما در ارتباط با پرواز با هواپیما از آنها متنفر هستید، من را به یاد این می‌اندازند که در خانه خودم هستم.» رایان در یک سال گذشته ۳۲۲ روز در جاده‌ها بوده و ۴۳ روز فلاکت‌بار را در یک واحد یک تخته که در اوماها اجاره کرده ، گذرانده است. تنها هدفش در زندگی این است که ۱۰ هزار مایل را طی کند تا بتواند هفتمین عضو یک باشگاه خیلی نادر بشود.

حوادثی که نظم زندگی را به هم می‌زند

اما در جریان فیلم دو حادثه، نظم زندگی منظم رایان را به هم می‌ریزد. اولین حادثه آشنایی اتفاقی او با همسفری به نام الکس (ویه‌را فارمیگا) است که در مورد خودش می‌گوید: «من را مثل خودت بدان». دومین حادثه این است که کریگ گرگوری (جی سون بیتمن) رئیس رایان تصمیم گرفته یک راهبرد افراطی جدید را که نیروی استخدامی جدیدش ناتالی کینر (آنا کندریک) به او پیشنهاد کرده اجرا کند؛ یعنی استفاده از کنفرانس ماهواره‌ای برای رساندن خبر تعدیل نیرو به کارمندان. رایان برای آن که ثابت کند این راهش نیست، ناتالی را با خود در جاده‌ها همسفر می‌کند که البته این کار او نتایج غیرمنتظره‌ای در بر دارد.

تصویری از فیلم Up in The Air با بازی جرج کلونی

دانلود فیلم سینمایی مدیریتی Up in the Air (جرج کلونی)

شیوه تعدیل نیرو !

«فیلم بالا در آسمان» یکی از بهترین فیلم‌هایی است که موضوع آنها شیوه بیرحمانه و غیرانسانی شرکت‌ها در تعدیل نیرو‌هایشان است. رایتمن اهداف خود را یکی یکی با میخ می‌کوبد. رایان، نماینده یک نمونه جالب است؛ نمونه‌ای که محصول فناوری مدرن و فرهنگ امروز است و هدفش تقریبا نقطه مقابل «رویای آمریکایی» است. او نه خانه را می‌خواهد، نه همسر و نه بچه‌هایش را. با دو خواهرش هم تقریبا قهر کرده است. او کارهایش را با مهارت و استادی انجام می‌دهد، ولی با این حال، به دلیل شیوه‌ای که کلونی نقش او را بازی می‌کند، با این آدم احساس همدردی و همذات‌پنداری می‌کنیم، هرچند او با فلاکت و بدبختی دیگران دارد به موفقیت می‌رسد. تمام آن جذابیت و هوش و ذکاوت و شوخ‌طبعی باعث می‌شوند ما غبطه سبک زندگی او را بخوریم تا این که پرده‌ها کنار می‌روند و ما تنهایی سردی که وجود رایان را احاطه کرده، می‌بینیم.

فیلم سینمایی مدیریتی Up in the Air

جنبۀ مدیریتی فیلم Up in The Air

این که رایان بازیگر اصلیِ فیلم یک کارمند واحد منابع انسانی، خود به شدت باعث می شود این فیلم مدیریتی شود. جایگاه شغل برای انسان امروزی، همچنین تاثیر سبک زندگی و باورها بر روی کیفیت زندگی افراد، از جمله موضوعاتی است که می تواند این فیلم را دانشجویان رشته های مدیریت و MBA و همچنین مدیران جذاب کند از سوی دیگر پرداختن به موضوع تغییر و لزوم ایجاد تغییر در برخی جنبه های زندگی از جمله موضوعات حائز اهمیتی است که این فیلم را یک فیلم مدیریتی تمام عیار نموده است.

از سویی فیلم پا در هوا (Up in The Air) تلاش می کند تا موضوع ارتباطات در منابع انسانی را نیز در میان موضوعات اصلی اش مطرح سازد.

تریلر فیلم سینمایی Up in The Air

فیلمنامه نویس و کارگردان : جیسون ریتمن

عنوان فیلم : پا در هوا UP IN THE AIR

ژانر فیلم : درام/کمدی/عاطفی

جملۀ معروف فیلم : «اگر می خواهی مرا بشناسی باید با من پرواز کنی» رایان بینگهام

بازیگران فیلم : جورج کلونی (رایان بینگهام )، ورا فارمیکا (الکس گوران)، آنا کندریک (ناتالی کینیر)، جیسون بیتمن (کریک گریگوری )

دانلود فیلم سینمایی Up in The Air (پا در هوا یا میان زمین و آسمان)

برای دانلود فیلم مدیریتی Up in The Air می توانید از لینک مستقیم زیر به سادگی استفاده کنید. این فایل به صورت فشرده (Zip) دانلود می شود و در داخل آن فایل Mp4 و همچنین زیرنویس فارسی فیلم Up in The Air وجود دارد.

پیشنهاد می کنیم در طول فیلم به آموزه های مدیریتی که در بالا به آنها اشاره کردیم، دقت نمایید.

لینک مستقیم دانلود فیلم Up in The Air با حجم ۸۲۰ مگابایت (فیلم به صورت کامل و دوبله فارسی است)

فیلم سینمایی مدیریتی Up in the Air

فیلم مدیریتی : Up in The Air یا میان زمین و آسمان

خوب است که اطلاعات تکمیلی فیلم را در صفحه IMDB هم مطالعه کنید.

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا