مدیریت مالی و حسابداری

اهمیت استقلال مالی در نوجوانان

در جهان پیشرفته امروز که مسأله ی پول و سرمایه توجه بسیاری از مردم را به خود متوجه ساخته است، چگونگی انتقال تجربیات مالی و نحوه ی استفاده ی مفید از پول، به جوانان نیز از اهمیت بالایی برخوردار شده است.

فرزندان ما زمانی که وارد مرحله نوجوانی و جوانی می‌شوند خواهان کسب استقلال و آزادی‌های بیشتری نسبت به گذشته هستند. اما زمانی که مسئله پول و سرمایه به میان می‌آید، بسیاری از آن‌ها علاقه چندانی به استقلال مالی از والدین خود نشان نمی‌دهند.

در این میان کمک‌های بیش از اندازه مالی و دلسوزی‌های بی‌مورد والدین نیز می‌تواند به این مسئله دامن زده و جوانان را بیش از پیش به آن‌ها وابسته نماید. پس اگر دوست دارید فرزندانتان از آینده روشنی در مسائل مالی و پولی برخوردار باشند، آن‌ها را به یادگیری اصول و مفاهیم اولیه این کار ترغیب نمایید.

برای این کار می‌توانید آن‌ها را در موسساتی که به آموزش این مسائل می‌پردازند، ثبت نام کرده و یا کار سبک و پاره وقتی را برای آن‌ها در نظر بگیرید. در ادامه این مقاله نیز شما را با چند نکته کلیدی در این زمینه آشنا می‌نماییم.

تعریف نقشه راه در امور مالی

هیچ‌گاه فرزند خود را در دنیای پول و مسایل مالی، بدون طرح و نقشه مشخص تنها نگذارید. در این نقشه یا طرح می‌توانید دورنمایی از آینده و نحوه پذیرش مسئولیت‌های مالی را برای فرزند خود مشخص نمایید. به عنوان مثال مسئولیت‌هایی را که قصد دارید به فرزند خود محول کرده و همچنین سن و زمانی که باید این کار آغاز شود را مشخص نمایید. بدین ترتیب پیش از رسیدن به این زمان مشخص، می‌توانید به آموزش و معرفی اصول اولیه انجام این کار برای فرزند خود بپردازید.

مسائل مالی اعضای خانواده را مشخص نمایید

در گذشته برخی خانواده‌ها برای آنکه مخارج خود را دسته بندی و مدیریت نمایند شیشه‌های جداگانه‌ای را در آشپزخانه قرار داده و هر کدام را برای هزینه‌های مختلف مالیاختصاص می‌دادند. بدین ترتیب بچه‌ها نیز از‌‌ همان دوران کودکی تا حدودی در جریان امور مالی خانواده قرار گرفته و بصورت ابتدایی مدیریت بودجه را فرا می‌گرفتند.

اکنون نیازی نیست که به گذشته بازگشته و این کار را تکرار نمایید، اما می‌توان به صورت ماهیانه با اعضای خانواده جلسه‌ای تشکیل داده و به بررسی برخی از مسائل مالی خود و آن‌ها بپردازید. مطمئن باشید این کار باعث افزایش علاقمندی فرزندان به مسائل پولی و مالی گشته و به تدریج آن‌ها نیز شروع به گسترش و افزایش دانش خود در زمینه پول و مدیریت بودجه می‌نمایند.

از سوی دیگر این مسئله باعث می‌شود تا در زمان‌هایی که والدین با بحران‌های مالی مواجه هستند، وضعیت آن‌ها را درک کرده و حتی می‌توانند با توجه به آموزه‌های خود راه کارهای جالبی را برای برون رفت از بحران به والدین خود ارائه دهند. البت درکشور ما همواره نوعی رفتار نادرست از جانب والدین در این زمینه وجود دارد و ایشان هیچگاه فرزندان خود را در جریان مسائل مالی خانواده قرار نمی‌دهند.

میزان پول تو جیبی را متعادل نگاه دارید

میزان پولی را که به صورت هفتگی و یا ماهیانه (پول تو جیبی) در اختیار فرزند خود قرار می‌دهید، در سطحی متعادل و منطقی حفظ نمایید. مسلما این کار فرزندتان را وادار خواهد کرد تا برای خرید کالاهای گران قیمت شروع به پس انداز کند.

از این رو می‌توانید فرزند خود را با این مقوله مهم در دنیای پول و مسائل مالی نیز آشنا نمایید. همچنین این مسئله او را برای یافتن شغلی مناسب که نیازهای مالی وی را در آینده تامین می‌نماید، ترغیب خواهد کرد.

کمک خرج فرزندان خود نباشید

قطعاً مواقعی پیش می‌آید که فرزند شما نیز با بحران مالی و کمبود پول مواجه می‌شود. این حالت یکی از بهترین زمان‌هایی است که او درباره هزینه و درآمد خود توجه بیشتری نشان داده و مدیریت پول را فرا بگیرد. در این مواقع احساسات به شما حکم می‌کند تا کمبود مالی فرزند خود را برطرف نمایید، اما مطئن باشید با انجام این کار لطف خاصی را در حق او انجام نداده و تنها این ذهنیت را ایجاد می‌نمایید که همواره فردی برای حل کردن مشکلات او پیش قدم خواهد شد.

به جای این کار سعی کنید تا در کنار هم، گردش مالی فرزند خود را کنترل کرده و در صورت امکان هزینه‌های اضافی وی را تا زمان خروج از بحران حذف نمایید.

ارزش سرمایه گذاری را به فرزند خود بیاموزید

انجام این کار، فرزند شما را از اهمیت و کاربرد پول و چگونگی افزایش آن در آینده آگاه می‌سازد. از سوی دیگر اهداف اولیه را برای انجام سرمایه گذاری در اختیار وی قرار داده و نقشی را که می‌تواند در تامین نیازهای آینده وی ایفا نماید، مشخص می‌سازد.

اگر همواره هرچیزی را که فرزندانتان از شما می‌خواهند در اختیار آن‌ها قرار دهید، مسلماً نباید انتظار داشته باشید که به راحتی خرج خود را از شما جدا نمایند. پس سعی کنید تا معیارهای مالی مشخصی را برای آن‌ها تعریف کرده و آن‌ها را به اجرای دقیق این امور تشویق نمایید.

منبع: پول نیوز

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا