داستان‌های مدیریتیمنابع انسانی

نکات مدیریتی از زندگی مریم میرزاخانی

الگویی برای رهبران و مدیران و دانشگاهیان

من اگرچه خیلی دیر، ولی زمانی که به واسطه رسانه‌ها و خبر تلخ درگذشت این انسان ارزشمند با مریم میرزاخانی آشنا شدم، تحت تاثیر پیشرفت و الگوی رشدِ او قرار گرفتم. عمیقاً متاسفم که به سبک فرهنگ نامطلوب ایرانی‌ام تنها در ماه‌های پایانیِ زندگی میرزاخانی، او را شناختم. رسانه نیز به سبکِ مالوفِ خود با تلاش برای ساختِ یک قهرمان و با عناصر عمدتاً تحریف شده و غیرواقعی، تصویری غیرکاربردی از این چهره علمی ارائه کرده است. سال‌ها پیش و در همان ماه‌های ابتدایی پس از درگذشت مریم میرزاخانی ( Maryam Mirzakhani) ویدئویی از همسر او آقای Jan Vondrák را اینجا منتشر کردم که در آن از «نگاه منطقی» میرزاخانی به پدیده سرطان در سنین حدود ۴۰ سالگی تعریف می‌کند، ویدئویی که توصیه می‌کنم پیش از ادامه مطالعه یادداشت «نکات مدیریتی از زندگی مریم میرزاخانی» آن را تماشا کنید.

نکات مدیریتی در زندگی مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی، نابغه ریاضیات ایرانی، شخصیتی برجسته و الهام‌بخش است که با وجود عمر کوتاه، دستاوردهای علمی درخشانی از خود به یادگار گذاشت. بررسی دقیق زندگی و عملکرد ایشان، دریچه‌ای به سوی نکات مدیریتی ارزشمندی می‌گشاید که می‌تواند سرمشق رهبران و مدیران در عرصه‌های مختلف باشد.

مستند  Secrets of the Surface: The Mathematical Vision of Maryam Mirzakhani محصول سال ۲۰۲۰ که توسط George Paul Csicsery کارگردانیمریم میرزاخانی و نکات مدیریتی شده می‌تواند یکی از منابع خوب برای شناخت بیشتر مریم میرزاخانی باشد. خصوصاً سال‌های حضور میرزاخانی در ایران می‌تواند برای ما ایرانی‌ها بیشتر الهام‌بخش باشد. به همین دلیل لینک دانلود مستند مریم میرزخانی در انتهای این مقاله به عنوان ضمیمه آمده است و به سادگی می‌تواند نسخه دوبله فارسی این مستند را دانلود کنید.

مدیریت هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده

میرزاخانی از سنین پایین، شیفته ریاضیات بود و با تعیین اهداف بلندمدت و برنامه‌ریزی دقیق، مسیر موفقیت خود را ترسیم کرد. تعهد و پشتکار مثال‌زدنی ایشان در پیگیری اهداف، الگویی الهام‌بخش برای مدیران در جهت نیل به اهداف سازمانی است.

مدیریت زمان

مهارت میرزاخانی در مدیریت زمان، عاملی کلیدی در پیشبرد اهداف و دستاوردهای ایشان بود. ایشان با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده بهینه از زمان، قادر به انجام حجم وسیعی از فعالیت‌های علمی و پژوهشی بودند. این امر ضرورت برنامه‌ریزی و مدیریت زمان را برای مدیران در جهت ارتقای بهره‌وری و کارایی مجموعه تحت رهبریشان آشکار می‌سازد.

خلاقیت و نوآوری

میرزاخانی در حل مسائل ریاضی از روش‌های نوآورانه و خلاقانه بهره می‌برد. این خلاقیت و جسارت فکری، رمز موفقیت ایشان در ارائه راه‌حل‌های بدیع و منحصر به فرد بود. مدیران نیز باید با تشویق خلاقیت و نوآوری در میان کارکنان، زمینه را برای حل چالش‌ها و ارتقای سطح عملکرد سازمان فراهم آورند.

کار تیمی و همکاری

شاید این از مهم‌ترین نکات مدیریتی زندگی مریم میرزاخانی باشد. میرزاخانی در فعالیت‌های علمی خود، همواره بر همکاری و کار تیمی تأکید داشت. ایشان معتقد بود که تبادل نظر و همفکری با دیگر متخصصان، می‌تواند منجر به دستاوردهای بزرگتر و ارزشمندتری شود. این امر، ضرورت ایجاد روحیه کار تیمی و همکاری در میان کارکنان را برای مدیران به منظور دستیابی به اهداف سازمانی یادآور می‌شود.

فروتنی و تواضع

با وجود شهرت و افتخارات جهانی، میرزاخانی همواره فروتنی و تواضع خود را حفظ می‌کرد. این خصیصه، ایشان را به شخصیتی محبوب و مورد احترام در میان جامعه علمی تبدیل کرد. فروتنی و تواضع، صفاتی ارزشمند برای رهبران و مدیران هستند که به ایجاد روابط مثبت و سازنده با دیگران کمک می‌کنند. البته شاید همین ویژگی باعث شد، فردی مثل من دیرتر ایشان را بشناسد. تمایل کمتر او به حضور در رسانه و کارهای تبلیغاتی، احتمالاً باعث شد که دستاوردهای او کمتر دیده شود.

به هر شکل بین پرهیز از خودبزرگ‌پنداری و خودکوچک‌پنداری باید تفاوت قائل شویم.

عشق و علاقه به کار

عشق و شور و شوق میرزاخانی به ریاضیات، یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت ایشان بود. اشتیاق و انگیزه ذاتی، نقش کلیدی در پیشرفت و تعالی افراد در هر زمینه‌ای ایفا می‌کند. مدیران نیز باید با ایجاد محیطی کاری جذاب و پویا، شرایطی را فراهم آورند که کارکنان با علاقه و انگیزه به فعالیت‌های خود بپردازند.

تعادل بین کار و زندگی

میرزاخانی در کنار فعالیت‌های علمی برجسته، به زندگی شخصی خود نیز اهمیت می‌داد و اوقات فراغت خود را به خانواده و دوستانش اختصاص می‌داد. حفظ تعادل بین کار و زندگی، برای حفظ سلامتی جسمی و روانی و ارتقای کیفیت زندگی ضروری است. مدیران نیز باید با ترویج این فرهنگ در میان کارکنان، به حفظ سلامتی و شادابی نیروی انسانی خود کمک کنند.

قطعه دلنوازی نت‌ها بر مقام اعداد اثر استاد لوریس چکناواریان در نکوداشت پروفسور مریم میرزخانی

استاد لوریس چکناواران در اسفند ۱۴۰۲ قطعه زیبایی را با نام دلنوازی نت‌ها بر مقام اعداد در نکوداشت و ستایش پروفسور مریم میرزاخانی ساخته است که در ادامه می‌توانید این اثر ارزشمند را بشنوید و تماشا کنید. استاد چکناواریان در مراسمی این اثر را به پدر مریم یعنی احمد میرزاخانی (در تهران) تقدیم کرد.

آن‌چه در سخنان چکناواریان به نظر شایسته توجه می‌آید این جمله است:

«برایم مهم بود این اثر با اعتراض شروع شود و با اعتراض تمام شود. در حقیقت اثری است در اعتراض به دنیا که چطور می‌شود فردی به این زودی از دنیا برود. البته ما از دست می‌دهیم ولی هیچ چیزی گم نمی‌شود و در بین ما هستند. می‌دانم که خانم میرزاخانی این اثر را از من می‌پذیرد.»

به بخشی از قطعه لوریس چکناواریان برای مریم میرزاخانی گوش دهید :

پایان تاسف‌انگیر زندگی میرزاخانی، شروع پیشرفت شما

زندگی پربار مریم میرزاخانی، سرشار از آموزه‌های ارزشمند مدیریتی است که می‌تواند راهنمای رهبران و مدیران در مسیر موفقیت و تعالی باشد. با الهام‌گیری از خصایصی همچون هدف‌مندی، برنامه‌ریزی، خلاقیت، کار تیمی، فروتنی، عشق به کار و تعادل بین کار و زندگی، می‌توان به رهبری و مدیریتی اثربخش و کارآمد دست یافت.

لینک دانلود فیلم مستند مریم میرزاخانی

این فیلم با هزینه حدود ۳۰۰ هزار دلار در سال ۲۰۱۹ تولید و در ژانویه سال ۲۰۲۰ منتشر شده است. کمپانی Zala Films کار تولید این مستند را انجام داده است.

  • طول فیلم : ۶۰ دقیقه
  • نوع فایل : Zip
  • حجم فایل : ۱ گیگابایت
  • زبان صدا : فارسی
  • زبان زیرنویس : فارسی

برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید و چند ثانیه صبر کنید تا دانلود شروع شود.

دانلود فیلم Secrets of the Surface: The Mathematical Vision of Maryam Mirzakhani
منابع برای نکات مدیریتی از زندگی مریم میرزاخانی

صفحه پروفایل همسر مریم میرزاخانی در سایت استنفورد

صفحه مستند مریم میرزاخانی در IMDB

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا