شرکتهای ایرانی

 معرفی انواع پمپ هیدرولیک و قیمت آن‎ها

از پمپ پره ای تا دنده ای

تقریبا به هر سیستم هیدرولیک که بنگرید، دارای یک پمپ هیدرولیک است. پمپ‌های هیدرولیک متنوعی در بازار وجود دارند که بسته به کاربرد، دبی مورد نیاز، فشار و بسیاری عوامل دیگر با یکدیگر فرق دارند و در نتیجه کاربردهای‏شان نیز متفاوت خواهد بود. بنابراین اگر قصد خرید یکی از این پمپ‎ها را داشته باشید، توجه به این جزئیات می‎تواند باعث شود که دستگاه عملکرد بهینه‎تری داشته باشد. به همین خاطر در این نوشته قصد داریم تا ابتدا خود این نوع از پمپ، عملکرد و ضرورت استفاده از آن را درک کنیم و در نهایت  ۳ نوع اصلی پمپ‌های هیدرولیک را بشناسیم و ویژگی‌های هر یک را شرح دهیم.

پمپ پیستونی

پمپ پیستونی را می‎توان یکی از بادوام‎ترین و گران‎قیمت‎ترین انواع پمپ‎ها دانست. جریان در پمپ‎های پیستونی فاقد ضربان بوده و اگر بار جانبی روی پیستون‎ها به وجود نیاید، می‎تواند از عمر طولانی برخوردار شود. در این پمپ‎ها اگر آب‎بندی پیستون‎ها به شکل صحیح انجام شود، می‎تواند بالاترین بازدهی ممکن را در میان انواع پمپ هیدرولیک داشته باشد. البته نکته‎ای که باید به آن توجه داشت این است که به خاطر طراحی پیچیده‎ای که دارد تعمیر آن می‌تواند با مشکلاتی مواجه شود.

در این پمپ پیستون‎ها حین عبور از دهانه‎ی ورودی برمی‎گردند. در واقع این حرکت رو به سوی عقب در پیستون که در داخل سیلندر اتفاق می‎افتد، منجر به ایجاد فضای بیشتر و فشار کمتر از فشار اتمسفر شده و خلا را ایجاد می‎کند. در نتیجه‎ی این اتفاق امکان ورود روغن به محفظه‎های مخصوص فراهم می‏شود. در نهایت در دهانه‎ی خروجی عمل «رفت» صورت گرفته و روغن با فشار به طرف سیستم حرکت می‎کند.

انواع مختلفی از این محصول وجود دارد که می‎تواند روی قیمت پمپ پیستونی تاثیر بگذارد و شامل موارد زیر است:

محوری

 نوع محوری خود به دو دسته‎ی صفحه‎ی زاویه‎گیر و خمیده‎ی سرکج تقسیم می‎شود. در نوع سرکج، شاتون‎های پیستون به بخشی که به شکل ساچمه‎های کروی است و در قسمت اتصالات محور محرک جای گرفته، متصل می‏شود. در نوع زاویه‎گیر اما هم محور محرک و هم محور بلوک سیلندر در امتداد خط مرکزی قرار می‎گیرند.

شعاعی یا رادیال

 این پمپ شامل بلوک سیندر و پیستون‎ها به همراه رینگ عکس‎العمل و یک شیر در بخش مرکزی روتور است. همچنین باید گفت که پیستون‎ها به شکل شعاعی در پوسته‎ی اصلی جای گرفته است و روی فنری که روی یک یاتاقان خارج از مرکز  است، سوار شده .

پمپ‎ پیستونی را می‎توان هم در مدارهای حلقه‎باز و هم در مدارهای حلقه‎بسته استفاده کرد. به طور کلی می‎توان گفت که در مدارهایی که فشار کاری آن‎ها بالای ۷۰۰ بار است، پمپ پیستونی بهترین گزینه خواهد بود.

میزان بازدهی انواع پمپ پیستونی به شرح زیر است:

نوع پمپ پیستونی بازدهی حجمی (درصد) بازدهی کلی (درصد)
شعاعی ۹۵ ۹۰
محوری ۹۵ ۹۰

از جمله برندهای معروف این محصول می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پارکر
 • ویکرز
 • رکسروت
 • توز ایران
 • Hawe
پمپ پره ای
پمپ پره ای

پمپ پره‌‎ای

اجزای پمپ پره‌ای که به نام‎های دیگری مانند پمپ کارتریجی هم شناخته می‎شود، شامل موراد زیر است:

 • پوسته: اصولا جنس پوسته‎ی این نوع از پمپ هیدرولیک، چدن در نظر گرفته می‏شود. انتخاب چدن باعث می‏شود تا میزان مقاومت افزایش یابد.
 • تیغه: اجزای اصلی تشکیل‎دهنده‎ی کارتریج پمپ پره‎ای توسط تعدادی تیغه، ساچمه، پلیت‎های پشت‎ و روی کارتریج و روتور نگه داشته می‎شوند.
 • شفت: اصولا قسمت انتهایی آن برای کوپل کردن الکتروموتور از شفت استفاده می‏شود. قسمت ابتدایی آن با کارتریج و روتور درگیر است و برای جلوگیری از لق شدن شفت با استفاده از بلبرینگ به پوسته وصل می‏شود.
 • لوازم جانبی: پمپ هیدرولیک از نوع پره‎ای نیاز به قطعات جانبی نیز دارد که از جمله‎ی آن‎ها می‎توان به کاسه نمد، آب‎بندها، بلبرینگ و … اشاره کرد.

سرعت این پمپ‎ها با الکتروموتور ۱۲۰۰ تا ۱۷۵۰ دور در دقیقه و با محرکه‎ی موتور احتراقی تا ۲۴۰۰ دور در دقیقه می‎رسد. در این سرعت کاری، بازده حجمی آن بین ۸۵ تا ۹۰ درصد است. اما بازده کلی آن‎ها به خاطر نشتی‎هایی که در اطراف روتور اتفاق می‎افتد پایین بوده و ۷۵ تا ۸۷ درصد در نظر گرفته می‏شود.

این پمپ‎ها برای پمپاژ مایعات با ویسکوزیته کم تا متوسط از جمله آن‎هایی که گازهای حباب‎دار دارند، ایده‎آل هستند و می‎توانند خروجی دقیق، صاف و با ضربان کم داشته باشند. از جمله ویژگی‎های آن‎ها می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرایمینگ خشک
 • سهولت در نگهداری
 • مکش بالا
 • طول عمر خوب

خوب است بدانید که پمپ پره‎ای به دو نوع متعادل و نامتعادل تقسیم می‏شود. در نوع متعادل دبی خروجی ثابت است. همچنین در نوع نامتعادل، خروج از مرکز توسط برخی مکانیزم‎ها قابل تنظیم است. همچنین برای اطلاع از قیمت پمپ پره‌‎ای می‎توانید از همین لینک استفاده کنید.

ساختار پمپ پره ای
ساختار پمپ پره ای

پمپ دنده‌‎ای

پمپ دنده‌‎ای نوعی پمپ جابجایی مثبت (PD) است. این پمپ با محصور کردن مداوم یک حجم ثابت با استفاده از چرخ‎دنده‎ها یا چرخ‎دنده‎های به‎ هم پیوسته، حرکت داده و آن را به صورت مکانیکی با استفاده از یک عمل پمپاژ چرخه‎ای منتقل می‎کند. متناسب با سرعت چرخش چرخ‎دنده‎هایش، جریانی بدون پالس و صاف را ارائه خواهد کرد. در واقع حرکت این پمپ‎ها به شکل رفت‎ و برگشتی نیست بلکه نوعی چرخش باعث انجام کار می‎شود. دو چرخ‎دنده که یکی محرک و دیگری هرزگرد است، با یکدیگر درگیر هستند. وقتی این چرخ‎دنده‎ها شروع به حرکت می‎کنند، دندانه‎ها از یکدیگر فاصله گرفته و مکشی ایجاد می‏شود. این مکش باعث رادنده شدن سیال به سوی دندانه‌‎ها خواهد شد و در نهایت به سمت خروجی پمپ حرکت می‎کند.

پمپ دنده‎ای را می‎توان پرکاربردترین پمپ در میان انواع پمپ هیدرولیک دانست که به دو دسته‎ی پمپ دنده‎ی خارجی و پمپ دنده‎ی داخلی تقسیم می‎شود که توضیح هر یک به شرح زیر است:

پمپ دنده‌ای خارجی

ایجاد فشار زیاد، قیمت مناسب، حجم کم، پشتیبانی از دما و ویسکوزیته گسترده و … از جمله دلایلی است که باعث می‏شوند، پمپ دنده‎ای گزینه‎ی مناسبی باشد. در این پمپ‎ها، یکی از چرخ‎دنده‎ها با استفاده از سیستم محرک به چرخش در می‎آید و چرخ دیگر نیز به تبع آن خواهد چرخید. فضای حاکم بین دندانه‎ها، صفحات جانبی و پوسته جریانی از روغن به وجود می‎آورد.

پمپ دنده‌‎ای داخلی

 اصولا از این پمپ برای مکان‎های سربسته استفاده می‏شود به این خاطر که بسیار کم صداست. در این نوع از پمپ هیدرولیک، چرخش چرخ‎دنده‎ها به کمک انتقال قدرت منجر به مکیده‎‏ شدن روغن شده و به این ترتیب به بین دنده‎ها هدایت خواهد شد. این اتفاق فضای بین دنده‎ها را افزایش داده و در نهایت مکش سیال رخ می‎دهد.

در نهایت لازم است به این نکته اشاره کنیم که برای اطلاع از قیمت پمپ دنده‌‎ای می‎توانید از همین لینک استفاده کنید.

ساختار پمپ دنده ای
ساختار پمپ دنده ای

سخن پایانی

ما در این نوشته سعی کردیم تا شما را با عملکرد پمپ هیدرولیک آشنا کنیم. همچنین انواع این پمپ را مورد بررسی قرار دادیم. در نهایت لازم است به این نکته اشاره کنیم که پمپ‌های هیدرولیک قابل تعمیر و بازسازی هستند و در صورت بروز خرابی می‎توانید با مراجعه به یک مرکز معتبر اقدام به عیب‎یابی و حل مشکلات آن کنید. همچنین اگر نیاز به خرید پمپ دارید می‎توانید به سایت هیدرولیک بهفن مراجعه کرده و اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا