شرکت‌ها

نحوه گرفتن بارنامه برای ارسال بار به نقاط مختلف کشور

شرکت ‌ها و مجموعه ‌هایی که در زمینه حمل و نقل کالا فعالیت می‌کنند به یک سری اسناد و مدارک معتبر نیازمندند تا بتوانند بار را با اطمینان خاطر و در امنیت کامل به مقصد مورد نظر ارسال کنند. بارنامه یکی از این اسناد مهم است که شرکت‌ های باربری قبل از جابجایی کالا باید حتماً آن را برای هر محموله به صورت مجزا تهیه کنند. اما نحوه گرفتن بارنامه و اینکه چه اطلاعاتی در آن ذکر شده از جمله مواردی هستند که قصد داریم در این مطلب در مورد آن ها صحبت کنیم.

بارنامه چیست؟

در پاسخ به این سوال که بارنامه چیست و داشتن آن چه اهمیتی دارد باید بگوییم، بارنامه یکی از اسناد قانونی بسیار مهم در صنعت حمل و نقل است که تمامی شرکت ‌های باربری موظف هستند برای ارسال هر محموله آن را همراه خود داشته باشند. اهمیتی ندارد که نوع مرسوله و ماهیت آن چیست؟ آن چیزی که اهمیت دارد این است که برای تمامی کالاها و محموله های ارسالی همیشه به یک بارنامه معتبر نیاز است.

صدور بارنامه بر عهده شرکت باربری است. در واقع قراردادی بین شرکت‌ های باربری و حمل کننده ‌های بار وجود دارد که تحت این قرارداد شرکت ‌های حمل و نقل می بایست بارنامه را که حاوی اطلاعاتی در رابطه با بار است صادر کرده و در اختیار حمل کننده بار قرار دهند. این سند همچنین اهمیت زیادی برای دولت دارد.

یکی از نکات مهمی که باید در خصوص بارنامه به آن اشاره کنیم این است که بارنامه نوعی سند مالکیت بار است و این مدرک در اختیار هر ارگان یا شخصی که قرار بگیرد می تواند ادعای مالکیت بار را داشته باشد. بنابراین یک محموله بدون بارنامه در واقع بدون مالک محسوب می ‌شود و هر شخصی می ‌تواند خود را مالک آن اعلام کند. بنابراین، این موضوع امنیت کالا را به خطر می اندازد.

نحوه گرفتن بارنامه برای ارسال بار به نقاط مختلف کشور

اهمیت گرفتن بارنامه

قبل از اینکه در مورد نحوه گرفتن بارنامه صحبت کنیم تصمیم داریم به دلایل اهمیت صدور بارنامه اشاره کنیم. شاید با خود تصور کنید تنها دلیل اهمیت داشتن بارنامه، امنیت بار در فرایند حمل و نقل است. موضوع امنیت حمل و نقل قطعاً یکی از مهم ‌ترین دلایل گرفتن بارنامه است، اما نمی ‌تواند تنها دلیل آن باشد.

پس از موضوع سهمیه ‌بندی بنزین و ارائه کارت ‌های سوخت هوشمند، قوانین جدیدی برای خودروهای باربری تنظیم شده که به موجب آن رانندگان خودروهای باری جهت دریافت سهمیه سوخت خود باید حتماً دارای بارنامه معتبر باشند. در غیر این صورت قادر به دریافت سوخت نخواهند بود.

سازمان حمل و نقل جاده‌ ای برای ناوگان حمل و نقل بیرون شهری و درون شهری سهمیه ‌بندی مشخصی در نظر گرفته است. رانندگان با به همراه داشتن بارنامه و ثبت و مستند کردن میزان مسافت طی شده می توانند معادل این مقدار سوخت را دریافت کنند.

علاوه بر این موارد، تمامی اطلاعات و جزئیات مربوط به کالا در بارنامه ثبت می ‌شود. این اطلاعات هم برای فرستنده بار و هم برای حامل آن اهمیت زیادی دارند و در صورت بروز هرگونه مشکل قضایی می ‌توان از این اطلاعات برای اثبات ادعای خود استفاده کرد. از جمله اطلاعاتی که در بارنامه کالا ثبت می ‌شوند می‌ توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • نام و آدرس فرستنده بار
 • نام و آدرس گیرنده بار
 • تاریخ حمل کالا
 • مقدار یا حجم کالا
 • وزن کل بار
 • ارزش کل بار
 • نوع و طبقه ‌بندی بار

نحوه گرفتن بارنامه

در مورد نحوه گرفتن بارنامه باید بدانید که این کار هم به صورت حضوری و هم به صورت غیر حضوری امکان پذیر است. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی تمامی صنایع به ویژه صنایع حمل و نقل دستخوش تغییر و تحولات بزرگی شده اند. تمامی شرکت های باربری اعم از شرکت های باربری مشهد می توانند برای گرفتن بارنامه به صورت آنلاین اقدام کنند. برای گرفتن بارنامه به صورت آنلاین می ‌توانید طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • ثبت دقیق مشخصات حمل کننده کالا و اطلاعات وسیله نقلیه در سایت مربوط به بارنامه الکترونیکی
 • در این مرحله نرم ‌افزار مربوطه به صورت آنلاین اطلاعات وارد شده را استعلام می کند تا این اطلاعات مورد تایید قرار گیرند.
 • در این مرحله اطلاعات دیگر مربوط به کالا به صورت کاملاً دقیق به همراه جزئیات آن در بارنامه ثبت می ‌شوند.
 • پس از تایید اطلاعات، حواله ثبت می شود و شما می توانید کد رهگیری مورد نظر را دریافت کنید.
 • در نهایت نیز می‌ توانید تمامی اطلاعات مربوط به کالا که در بارنامه ثبت شده اند به اضافه کد رهگیری آن را در برگه ‌های مخصوصی که برای صدور بارنامه در نظر گرفته شده ‌اند پرینت بگیرید.

 اما نحوه گرفتن بارنامه به صورت حضوری به چه صورت است؟ هر راننده برای دریافت بارنامه می تواند به یکی از مراکز و شعب زیر مراجعه کرده و با ارائه اطلاعات بار نظیر نوع بار، مبدا و مقصد آن، وزن بار و… بارنامه کالا را دریافت کند.

 • شرکت ‌های باربری معتبر یا شعب آن ها
 • اتحادیه ‌های باربری
 • سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ‌ای

شرکت‌ های باربری مشهد می ‌توانند در پایانه بار مشهد نیز کار صدور بارنامه خود را انجام دهند.

مزایای گرفتن بارنامه الکترونیکی

قطعا صدور بارنامه به صورت آنلاین و غیر حضوری مزایایی دارد که بیشتر شرکت های باربری با این مزایا آشنا هستند. از امتیازات دریافت بارنامه به شکل آنلاین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صاحبان و مالکان اصلی کالا به این شکل اطمینان خاطر بیشتری خواهند داشت.
 • تضمین امنیت کالا
 • حذف ترددهای غیرضروری و آسان سازی فرایند صدور بارنامه که این موضوع باعث کاهش مصرف سوخت و صرفه جویی در زمان شما نیز می شود.
 • امکان کنترل و ردیابی بار در هر لحظه به کمک کد رهگیری که در فرایند صدور بارنامه الکترونیکی ارائه می شود.
 • عدم تغییر غیر مجاز قیمت حمل بار. همانطور که مطلع هستید، یکی از مواردی که در بارنامه به ثبت می رسد، قیمت حمل بار است. زمانی که بارنامه به صورت آنلاین و توسط سامانه های معتبر صادر می شود، تمامی اطلاعات آن وارد سیستم شده و هیچ فردی نمی تواند به صورت دستی اقدام به تغییر قیمت بار در بارنامه کند.
 • کاهش میزان قاچاق کالا
 • کاهش تلفات و خسارات و پیشگیری از ضرر و زیان رانندگان حامل بار
 • حمایت و پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی
 • افزایش کنترل سلامت محور

نکاتی در مورد استفاده از سامانه بارنامه الکترونیکی

با توجه به اینکه صنعت حمل و نقل روز به روز گسترده ‌تر و پیشرفته‌ تر می‌ شود، به حضور مراکز و شرکت های خدمات رسانی در حوزه باربری بیشتر نیاز است. امروزه مجموعه های زیادی هستند که در حوزه صدور بارنامه الکترونیکی فعالیت می کنند. اما شما به عنوان متقاضی صدور بارنامه باید یک سری نکات را به خاطر داشته باشید.

اولین نکته مربوط می شود به اطمینان شما از اعتبار سایت مورد نظر. شما باید حتما برای دریافت بارنامه به سامانه های مجاز و معتبر مراجعه کنید که کاملا در این مورد شناخته شده هستند. نکته بعدی نیز در مورد قوانین صدور بارنامه است. در فرایند صدور بارنامه نباید هیچ گونه اشتباهی صورت گیرد. با کوچک ترین اشتباه یا بی دقتی شما، بارنامه اعتبار و ارزش خود را از دست خواهد داد.

به همین علت توصیه شده برای دریافت بارنامه به صورت آنلاین حتما از افراد باتجربه کمک بگیرید یا به سراغ شرکت های متخصص بروید.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا