شرکت‌ها

میلگرد حرارتی چیست؟

میلگرد حرارتی همان میلگرد معمولی است که وظیفه خنثی کردن تنش‌های حرارتی را بر عهده دارد. مهندسان سازه هنگام ساخت و ساز، در زمان اجرای سقف با ترک خوردگی سقف به صورت سطحی و عمقی روبرو می‌شوند. بر همین اساس برای مقابله با این مشکل بهترین راه استفاده از میلگردهای حرارتی پس از بتن‌ریزی است. در واقع با این میلگردها می‌توان از تنش‌های ناشی از جمع شدگی و حرارت بتن جلوگیری به عمل آورد. به همین دلیل نیز به آن آرماتور حرارتی هم گفته می‌شود. آرماتور حرارتی با جلوگیری از انبساط و انقباض بتن و ایجاد ترک، در نتیجه موجب کاهش عرض ترک‌ها خواهد شد. برای اطلاع از قیمت میلگرد حرارتی و خرید آن با قیمت مناسب، باید به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید. قیمت میلگرد در مشهد بسیار مناسب است و شما می‌توانید در هر مقداری که می‌خواهید آن را سفارش دهید.

قیمت میلگرد چگونه محاسبه می شود؟

قیمت میلگرد به عوامل مختلفی بستگی دارد. قیمت مواد اولیه، قیمت جهانی میلگرد، مشخصات فنی و ظاهری میلگرد، وزن میلگرد و بازار نرخ ارز از جمله این موارد هستند. همچنین میزان عرضه و تقاضا، قوانین صادرات و واردات، تعرفه‌های قانونی و هزینه‌های سوخت می‌تواند بر محاسبه قیمت میلگرد تاثیرگذار باشد. اما به طور کلی، قیمت روز میلگرد بر اساس وزن فولاد به کار برده شده در هر شاخه میلگرد محاسبه می‌شود. در واقع فرمول محاسبه قیمت میلگرد بر اساس وزن، یکی از متداول‌ترین روش‌های محاسبه است. برای تعیین دقیق وزن میلگرد مورد نیاز نیز باید فرمول محاسبه وزن را بر اساس مقیاس طول، در نظر گرفت. برای اطلاع از قیمت میلگرد در مشهد و دیگر مصالح ساختمانی مشابه همچون قیمت ورق در مشهد می‌توانید به سایت‌ فروشگاه آهن رسان مراجعه کنید. قیمت ورق به فاکتورهای مختلفی همچون کارخانه تولیدکننده ورق، ضخامت آن، ابعاد آن و همچنین محل پروژه که هزینه‌های بارگیری و باربری را تحت تأثیر قرار می‌دهد، وابسته است.

انواع میلگرد حرارتی

میلگرد حرارتی، مانند سایر مصالح ساختمانی در انواع و سایزهای مختلفی تولید می‌شوند. مهندسان این میلگردها را با توجه به ویژگی‌ها و نیازهای مختلف در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌‌دهند:

 •       میلگرد حرارتی ساده: این نوع میلگرد حرارتی بدون پوشش اضافی تولید می‌شود.
 •       میلگرد حرارتی آجدار: این نوع میلگرد پوششی از جنس آجدار بر روی سطح خارجی خود دارد؛ این ویژگی موجب افزایش مقاومت به خوردگی و عمر مفید میلگرد می‌شود.
 •       میلگرد حرارتی سایشی: این نوع میلگرد با پوششی از جنس سایشی بر روی سطح خارجی خود در برابر فرسایش و خوردگی محافظت می‌کند.
 •       میلگرد حرارتی چشمه‌ای: این نوع میلگرد سطحی توپر دارد که به صورت چشمه‌ای طراحی شده است. این ویژگی باعث چسبندگی میلگرد با بتن و افزایش استحکام و پایداری سازه می‌شود.
 •       میلگرد حرارتی دو لایه: این نوع میلگرد با داشتن دو لایه پوششی، مقاومت به خوردگی و ضریب امنیت سازه‌ها را بالا می‌برد.

میلگرد حرارتی چیست؟

دلایل استفاده از میلگرد حرارتی

هنگامی‌که بتن تازه هنوز سفت نشده است، تمایل زیادی به انقباض و انبساط دارد؛ همین امر سبب ایجاد ترک‌های ریز و درشت در آن می‌شود. این ترک‌ها در زمان افزایش نیروهای کششی و جانبی وارد شده به سازه مشکل‌ به وجود می‌آورند. با توجه به این موضوع مهندسان استفاده از میلگرد حرارتی را توصیه می‌کنند. در واقع دلایل استفاده از میلگرد حرارتی بسیار است که می‌توان به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرد:

 •       کاهش تنش حاصل از سخت‌شوندگی بتن
 •       جلوگیری از ترک‌خوردگی در سطح بتن و انقباض و انبساط‌های بعدی آن
 •       حفظ استحکام بتن
 •       بالا رفتن مقاومت سقف در برابر ایجاد ترک‌های عریض
 •       بهبود باربری (انتقال بارها و نیروهای وارده به ساختمان)
 •       حفظ یکپارچگی دیافراگم سقف
 •       افزایش ضریب امنیت ساختمان و بنا
 •       جلوگیری از تخریب سقف در زمان آتش‌سوزی
 •       افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله

نحوه کارکرد میلگرد حرارتی

میلگرد حرارتی هنگام ساختمان‌سازی به شکل چپ و راست بر روی سقف قرار می‌گیرد. عملکرد میلگرد حرارتی با پدیده جمع‌ شدگی شروع می‌شود. بدین صورت‌ که وقتی رطوبت موجود در بتن در حال تبخیر باشد، میلگرد حرارتی مانع از فرایند انقباض خواهد شد؛ سپس با اثر کشسانی خود، از وارد آمدن فشار به بتن و ایجاد ترک جلوگیری به عمل می‌آورد.

بتنی که به وسیله آرماتور حرارتی مسلح شده باشد نسبت به سایر انواع بتن‌ها، از جمع شوندگی بسیار کمتری برخوردار است. همچنین باعث می‌شود تا ترک‌های بزرگ ایجاد نشوند و همین امر، ضریب ایمنی ساختمان را تا حد زیادی بالا خواهد برد. با توجه به این موضوع یکی از راه‌های افزایش ایمنی بتن‌ها و جلوگیری از ایجاد ترک‌های بزرگ بر روی آن، استفاده از میلگرد حرارتی است.

میلگرد حرارتی چیست؟

نقش میلگرد حرارتی در بتن و تیرچه بلوک چیست؟

نقش میلگرد حرارتی در بتن و تیرچه بلوک بسیار پر رنگ است. با توجه به اینکه بتن‌ها در ساعات اولیه بعد از بتن‌ریزی با انقباض‌ها و انبساط‌هایی مواجه می‌شود، برای جلوگیری از شکستن بتن، میلگرد حرارتی باید به کار رود. استفاده از میلگردهای حرارتی در سقف تیرچه بلوک، جلوی ترک خوردگی در سازه ساختمان را می‌گیرد. علاوه بر این نقش میلگرد حرارتی در سقف تیرچه بلوک به جز رفع مشکلات مقاومت کششی بتن و جلوگیری از ترک خوردن آن، در باربری سازه نیز است. همچنین این میلگردهای حرارتی می‌توانند به عنوان بخش قابل اتصال برای نبشی در نبشی کاری ساختمان مورد استفاده قرار گیرد. قیمت نبشی با توجه به نوع کاربرد، اندازه طول و ضخامت بال‌ها، برند سازنده و کیفیت و استاندارد تولید مشخص می‌شود.

کاربرد میلگرد حرارتی در آرماتوربندی

کاربرد میلگرد حرارتی در آرماتوربندی بسیار حائز اهمیت است. به فرآیند درگیر کردن بتن با میلگرد و مقاطع فولادی تولید شده از میلگرد، آرماتور بندی گفته می‌شود. علاوه بر آرماتورهای داخلی تیرچه، تعدادی آرماتور تحت عنوان آرماتورهای حرارتی، عمود بر تیرچه‌ها باید قرار داده شود؛ انجام این کار به خوبی با ترک‌های حرارتی بتن و جمع شدگی آن مقابله می‌کند؛ با میلگردهای حرارتی می‌توان این کار را انجام داد. در واقع هنگامی‌که این میلگردها به صورت چپ و راست بر روی سقف قرار می‌گیرند از ترک خوردن بتن جلوگیری خواهند کرد. بهترین مکانی که این میلگردها می‌توانند قرار بگیرند یک سوم بالای ضخامت دال بتنی است. کاربرد این میلگردها تنها حرارتی نیست و نقش باربری هم نیز دارند. همچنین هنگام آتش‌سوزی از تخریب بتن جلوگیری می‌کنند. قطر این میلگردها معمولا در محدوده ۶٫۵-۶ بوده و در برخی موارد از سایز ۸ آن‌ها هم نیز استفاده می‌شود.

میلگرد حرارتی چیست؟

خرید انواع میلگرد حرارتی با قیمت مناسب از فروشگاه آهن رسان

میلگرد حرارتی به عنوان یکی از اجزای سقف تیرچه و بلوک شناخته می‌شود. میلگرد، نقش پررنگی در کاهش تنش‌های حرارتی وارده به بتن سقف دارد. در واقع در سازه‌های بتنی که سقف آن‌ها تیرچه و بلوک است، پس از ریختن بتن و در زمان سخت شوندگی، انبساط ایجاد می‌شود.  همین موضوع ترک خوردن بتن به صورت عمقی و سطحی را به دنبال دارد. بر همین اساس مهندسین ساختمانی از میلگردهای حرارتی استفاده می‌کنند. با وجود این محصول در سازه می‌توان تنش‌های حرارتی را کنترل کرد. برای خرید انواع میلگرد حرارتی با قیمت مناسب می‌توانید به فروشگاه اینترنتی آهن رسان مراجعه کنید.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا