شرکت‌ها

بزرگ ترین تولید کنندگان مواد شیمیایی در ایران کدام اند؟

بزرگ ترین تولید کنندگان مواد شیمیایی در ایران کدام اند؟

امروزه، نیاز به مواد شیمیایی در بین تمامی اقشار یک جامعه به وضوح قابل رویت می باشد. تا چند سال پیش، تنها محققان و مهندسان چند رشته ی دانشگاهی مانند زیست شناسی، شیمی، علوم آزمایشگاهی و … از مواد شیمیایی استفاده می کردند؛ اما امروزه استفاده از آن ها در بین تمامی افراد جامعه در سنین مختلف به چشم می خورد. از این رو گسترش ویروس کرونا، نیاز انسان ها به مواد ضد عفونی کننده را در سراسر جهان به شدت افزایش داده است؛ به طوری که میزان تولید الکل اتانول، به عنوان یکی از مهم ترین مواد شیمیایی در جهان محسوب خواهد شد. حال در این مقاله، می خواهیم به بررسی بزرگ ترین تولید کنندگان مواد شیمیایی در ایران بپردازیم؛ تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

برتر تولید کنندگان مواد شیمیایی در ایران

همانطور که میدانید، شرکت های بسیار زیادی در این زمینه فعالیت دارد که یکی از معتبر ترین آن ها، شیمی کارون می باشد که در بخش های مختلف به تولید سدیم پلی فسفات و اسید فسفریک می پردازد که شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت شیمی کارون رجوع کنید. در ادامه این مقاله، ۸ مورد از بزرگ ترین تولید کنندگان مواد شیمیایی در ایران را برای تان نام برده ایم تا با آن ها آشنا شوید.

۱٫      شرکت الکل رازی

یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان مواد شیمیایی در ایران، شرکت خمیر مایه و الکل رازی می باشد که در استان خوزستان واقع شده است. این شرکت در زمینه تولید الکل های اتانول و متانول فعالیت می کند. شرکت الکل رازی، الکل اتانول را برای مصارف گوناگونی از جمله  مصرف های غذایی، دارویی و صنعتی تولید می نماید و بزرگترین تولید کننده بیو اتانول و خمیرمایه در ایران محسوب می شود که اتانول طبی ۹۶ درصد خالص را در بازار عرضه می کند. با توجه به میزان تولید و سوددهی شرکت الکل رازی، این شرکت محصولات خود را به صورت عمده در بازار موجود خواهد کرد و کمتر به خرده فروشی می پردازد.

۲٫      پتروشیمی پردیس

دومین شرکت از تولید کنندگان مواد شیمیایی در ایران، پتروشیمی پردیس می باشد که در زمینه اوره فعال است. اوره یک محصول استراتژیک می باشد که امروزه سهم مهمی را در صنایع مختلف به خود اختصاص داده است؛ از این رو تولید این محصول مهم بسیار حائز اهمیت خواهد بود. به همین دلیل بسیاری از پتروشیمی ها با استفاده از روش های مختلف، این محصول ارزشمند را از نفت و مشتقات نفتی به دست خواهند آورد. یکی از این پتروشیمی ها فعال در این زمینه، پتروشیمی پردیس بوده است که تقریبا می توان گفت بیشترین تولید این ماده ی ارزشمند را در کشور انجام می دهد.

۳٫      مس سرچشمه

یکی دیگر از تولید کنندگان مواد شیمیایی در ایران، معدن مس سرچشمه می باشد که در نزدیکی شهر رفسنجان قرار دارد و نه تنها در ایران، بلکه در جهان نیز یکی از بزرگترین مجموعه ‌های صنعتی-معدنی محسوب می شود. البته این شرکت، بزرگ ‌ترین تولید کننده مس در ایران هم می باشد. نوع کانه زایی که از نکات مهم معادن به حساب می آید در این منطقه به شکل پورفیری می باشد و نوع سنگ نیز از نوع گرانودیوریت بوده است. مجموعه مس سرچشمه، دارای بخش‌ های تولیدی مختلفی خواهد بود که این قسمت ها عبارت اند از قسمت ذوب، معدن، بخش تغلیظ، پالایشگاه و ریخته ‌گری ‌ها و مهم ترین قسمت در این زمینه، لیچینگ می باشد. در کل مجموعه مس سرچشمه, بیش ترین تولید و فروش مس را در کشور بر عهده دارد.

۴٫      شرکت فرآوری فروکتوز ناب

چهارمین شرکت مواد شیمیایی، شرکت فرآوری فروکتوز ناب می باشد که همانطور که از نام این شرکت پیداست, تولیدات آن مربوط به محصولات قندی نظیر گلوکز، فروکتوز، نشاسته و … هستند که با جزئیات دقیقی و در مقادیر بسیار بالا این محصولات را تولید و روانه ی بازار خواهد کرد. ناگفته نماند این شرکت در زمینه فعالیت خود، یکی از بزرگ ترین شرکت های ایران محسوب می شود.

بزرگ ترین تولید کنندگان مواد شیمیایی در ایران کدام اند؟

۵٫      شرکت مروارید پارس

یکی از محصولات بسیار پرکاربرد در آزمایشگاه ها، آب مقطر است که به صورت انبوه و در بسته بندی های مختلف، توسط شرکت مروارید پارس تولید می گردد. با توجه به وجود ذخایر متعدد و گوناگون در کشورمان ایران، شرکت های بسیاری در زمینه تولیدات انواع مواد شیمیایی مختلف در حال فعالیت هستند؛ از سایر محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی گرفته تا انواع و اقسام نمک های فلزی و مولکول های آلی و معدنی در شرکت ها در حال تولید و توزیع خواهد بود. در ادامه این مقاله، به چند مورد از شرکت های دیگر در زمینه مواد شیمیایی اشاره می کنیم.

۶٫      شرکت آرمان سینا

شرکت آرمان سینا، یکی از بهترین تولید کنندگان مواد شیمیایی می باشد که به لطف متخصصین دارویی و آزمایشگاهی، فعالیت خود را از سال ۱۳۷۳ آغاز کرده است و همواره استاندارد های بین المللی و ایرانی را در نظر دارد. محصولات تولید شده در این شرکت، امروزه در مراکز تحقیقاتی، صنایع مختلف و دارویی مورد استفاده قرار می گیرند و به جهت کیفیت بالا، قابل رقابت با نمونه های دیگر رقبای خارجی می باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت این شرکت مراجعه نمایید.

۷٫      کیمیا پردازان

از دیگر شرکت های تولید کنندگان مواد شیمیایی در ایران، می توانیم به شرکت کیمیا پردازان اشاره کنیم که مواد شیمیایی مختلفی را جهت مصارف آزمایشگاهی تخصصی و مواد شیمیایی صنعتی طراحی و تولید خواهد کرد. از این رو شما می توانید از این شرکت معتبر، دیگر تجهیزات آزمایشگاهی را نیز مانند انواع شیشه آلات آزمایشگاه، خریداری نمایید. شرکت کیمیا پردازان، دارای تجربه ۲۵ ساله در این حوزه می باشد و امروزه، یکی از شرکت های معتبر به عنوان تامین کننده انواع مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی محسوب خواهد شد.

۸٫      شیمی گستران

اخرین شرکت در لیست ما در بین تولیدکنندگان مواد شیمیایی در ایران، شرکت صنعت شیمیایی فرد باقری یا شیمی گستران می باشد که یکی از بهترین تولید کنندگان مواد آزمایشگاهی است. این شرکت فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ آغاز کرده است و با بهره مندی از دانش روز دنیا و پرسنلی متخصص و مجرب، توانست در این بخش از صنعت پیشتاز باشد و به عنوان یکی از بزرگ ترین و معتبر ترین شرکت های وارد کننده و توزیع کننده انواع مواد شیمیایی به شمار آید. شرکت شیمی گستران، مشاوره و فروش انواع مواد شیمیایی بهداشتی،  صنعتی، آزمایشگاهی، آرایشی، حلال ها و شوینده ها را در اختیار مشتریانش قرار خواهد داد.

دلایل افت برخی از شرکت ها چیست؟

از نظر سایر کشور ها، شرکت های شیمیایی قادر به این هستند که در تمام طول سال و در هر زمانی که می توانند، فعالیت داشته باشند. همان طور که می بینید، هیچ کدام از شرکت های ایرانی در بین شرکت های برتر در سراسر جهان قرار نگرفتند و حتی هلدینگ خلیج فارس که سال ۲۰۱۹ دارای رتبه در جهان بود، در سال ۲۰۲۰ در بین شرکت های برتر هیچ اثری از آن نبود و جایگاه خود را از دست داده است. دلیل افت این شرکت ها، میزان فعالیت آنها و میزان تولیدشان می باشد.

بزرگ ترین تولید کنندگان مواد شیمیایی در ایران کدام اند؟

واردات و صادرات مواد شیمیایی

کشور ایران نیز همانند بسیاری از کشور های جهان، اقدام به تولید مواد شیمیایی و آزمایشگاهی کرده است. از این رو با توجه به اینکه  ایران دارای منابع عظیم نفت و گاز می باشد، یکی از قطب های صادر کننده مواد شیمیایی در دنیا به شمار می آید؛ چرا که برخی از این اقلام، مازاد بر مصرف داخلی می باشد و به سایر کشور ها صادر خواهد شد. صادرات مواد شیمیایی تجارتی پر سود برای تولید کنندگان مواد شیمیایی در ایران محسوب می شود که سبب رونق تولید و رشد اقتصادی کشور خواهد شد. مواد  شیمیایی که به کشور های دیگر صادر می شوند عبارت اند از: پروپان، بوتان، پلی اتیلن سنگین، متانول، بنزن و کود اوره. البته به این نکته هم اشاره داشته باشیم که کشور ایران همانند سایر کشور ها، نیاز به یک سری واردات مواد شیمیایی از کشور های مختلف جهت تامین این مواد در کشور خود دارد.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا