شرکت‌ها

منبع دوجداره موتورخانه

در تمامی ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و به ویژه صنعتی نیاز به آب گرم مصرفی است. حال بهداشتی بودن این آب گرم نیز مورد توجه قرار دارد. امروزه تمامی مراکز صنعتی، تجاری، و از طرفی ساختمان‌های با تعداد واحدهای بالاتر تامین آب گرم مصرفی به حد لازمه، نیاز به یک سیستم پرقدرت و پیشرفته دارند. منبع آبگرم دوجداره موتورخانه به عنوان سیستم‌های مناسب برای تامین آب گرم مصرفی هستند. اکنون جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این منابع با ما همراه باشید.

منبع دوجداره موتورخانه چیست؟

منبع دوجداره موتورخانه همان آبگرمکن است که از آن برای تولید آب گرم مصرفی در موتورخانه استفاده می‌شود. در تمامی موتورخانه‌ها یک منبع دوجداره وجود دارد که معمولاً از دو استوانه تو در تو تشکیل شده است. امروزه در ساختمان‌ها برای برطرف کردن آب گرم بهداشتی نیاز به یک منبع آب گرمکن احا. بر اساس نیاز ساختمان و تعداد واحدهای آن ظرفیت منبع دوجداره نیز متفاوت خواهد بود. این منابع معمولاً در ظرفیت‌های ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ لیتری برای مراکز مختلف طراحی شده‌اند. این منابع همانطور که از نام آنها پیداست دوجداره هستند. یعنی از دو استوانه تو در تو برای طراحی این منابع استفاده شده است. قسمت وسط و میانی این دو جداره نیز توسط هوا یا یک ماده عایق پر می‌شود.

برای جلوگیری از انتقال حرارت و محافظت از محتوا در برابر تغییرات دما و فشار این منابع عملکرد مناسبی دارند. معمولا در قسمت جداره داخلی این منبع آب گرم مصرفی و در بخش بیرونی آن آب ورودی از دیگ موتورخانه قرار می‌گیرد. این منابع برای موتورخانه طراحی شده‌اند و در قسمتی که موتورخانه قرار دارد آنها را تعبیه می‌کنند. برای هدر رفت انرژی و بهره‌وری به منظور تامین آب گرم مصرفی، مناسب هستند.

نحوه عملکرد مخزن دوجداره

منابع دوجداره با توجه به ساختار دوجداره آنها عملکرد خاصی نیز دارد. همین ساختار دوجداره و خاص این سیستم‌ها باعث شده تا به عنوان یک مبدل حرارتی غیر مستقیم شناخته شوند. عملکرد منابع دوجداره به گونه‌ای است که ابتدا دمای آب شهری به صورت غیر مستقیم و هیچ تماس مستقیمی با شعله افزایش می‌یابد. آب خروجی از دیگ از طریق جداره منبع و طی تبادل حرارتی توسط مخزن گرم و نگهداری می‌شود. این منابع شامل دو محفظه استوانه‌ای هستند که قسمت بیرونی آب گرم بویلر را تامین می‌کند. قسمت داخلی این محفظه‌ها نیز برای عبور و نگهداری آب گرم مصرفی هستند.

در ساختار این منابع دو راه مجزا برای عبور یا رفت و برگشت آب به منبع وجود دارد. این منابع بدین دلیل که از ورق‌های فولادی گالوانیزه تولید شده‌اند، در برابر دمای بالا، پوسیدگی و خوردگی استقامت بسیار بالایی خواهند داشت. ظرفیت‌های پایین این منابع برای ظرفیت حرارتی پایین مناسب خواهند بود. حال برای ظرفیت‌های بالاتر باید از مدل‌های کویل دار استفاده کنید.

منبع دوجداره موتورخانه

انواع منبع دوجداره موتورخانه

منبع دوجداره موتورخانه به عنوان مهم‌ترین اجزا در موتورخانه محسوب می‌شوند. این منابع دارای انواع مختلفی هستند. این تنوع بر اساس ظرفیت این منابع صورت گرفته است. شما با توجه به نوع نیاز ساختمان‌های مختلف و ظرفیت این منابع، مناسب‌ترین آن را انتخاب کنید. باید بدانید که برای هر ساختمان با تعداد واحد مختلف، کارگاه و اداره‌ها نیاز به منابعی با چه ظرفیتی است.

برای ساختمان‌های مسکونی تا ۵ نفر سکنه معمولاً نیاز به منابعی با ظرفیت ۱۹۰ تا ۳۰۰ لیتر است.

برای ساختمان‌های مسکونی تا ۱۰ نفر سکنه معمولاً بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ لیتر ظرفیت منبع خواهد بود.

در ساختمان‌های مسکونی با مخزن مشترک به تناسب هر نفر سکنه نیاز به ۱۹۰ لیتر ظرفیت منبع آب است.

در بیمارستان برای هر تخت ۴۵ لیتر ظرفیت برای منبع را باید در نظر قرار داد.

برای کارگاه‌ها و کارخانه‌های دارای دوش به تناسب هر یک از کارکنان ۳۰ لیتر ظرفیت منبع در نظر گرفته می‌شود.

در مراکز اداری یا ساختمان‌های اداری به تعداد هر کارمند باید ۵ لیتر ظرفیت منبع در نظر گرفته شود.

در مدارس به تعداد هر یک از دانش آموزان ظرفیت منبع ۱ تا ۲ لیتر افزایش می‌یابد.

ظرفیت منابع

منبع دوجداره ۲۰۰ لیتری

منبع دوجداره ۳۰۰ لیتری

منبع دوجداره ۴۰۰ لیتری

منبع دوجداره ۵۰۰ لیتری

منبع دوجداره ۶۰۰ لیتری

منبع دوجداره ۸۰۰ لیتری

منبع دوجداره ۱۰۰۰ لیتری

منبع دوجداره موتورخانه

هواگیری منبع دوجداره موتورخانه

یکی از نکات مهم در رابطه با منابع دوجداره هواگیری آنها است. در بسیاری از مواقع یا به ویژه در فواصل سرد سال گاهی حتی با وجود روشن بودن موتورخانه دمای زیادی تولید نمی‌شود. در این صورت برای برطرف کردن این مشکل شما باید با سرویس‌های دوره‌ای موتورخانه آشنایی پیدا کنید. البته این سرویس‌های دوره‌ای یا حتی هواگیری منبع دوجداره موتورخانه باید توسط افراد توانمند و خبره صورت بگیرد. چنانچه هواگیری نیز به درستی و در زمان مناسب انجام نشود بر گرمایش موتورخانه تاثیر بسیار زیادی دارد. در مواقعی که گرمایش موتورخانه کاهش پیدا کرده و یا برخی از شوفاژ‌ها گرم و برخی سرد هستند، باید حتماً آن را هواگیری کنید. حتی گاهی در داخل شوفاژ‌ها نیز صدای کوبیدن به گوش می‌رسد. معمولا هواگیری نیز به دو روش دستی و اتوماتیک صورت می‌گیرد.

 روش اتوماتیک بهترین و پیشرفته‌ترین روشی است که امروزه تکنسین‌های توانمند از این روش برای برطرف ساختن مشمل گرفتگی و هواگیری استفاده می‌کنند. چرا که در روش‌های هواگیری دستی حباب‌های گاز به صورت کامل خارج نمی‌شود. پس روش دستی یک روش موقتی است که قطعاً باز هم سیستم نیاز به هواگیری خواهد داشت. در روش اتوماتیک هواگیری فرآیند هواگیری به صورت اتوماتیک صورت می‌گیرد. طی این روش تمامی حباب‌های بزرگ و کوچک از سیستم به صورت کامل خارج می‌شود. پس می‌توان به این نتیجه رسید که روش هواگیری اتوماتیک بهترین روش برای خارج کردن تمامی حباب‌ها است. چه بسا اینکه این روش در کمترین زمان ممکن نیز صورت می‌گیرد.

نتیجه

منبع دوجداره موتورخانه شامل منابعی با ساختاری خاص و دو لایه مجازا از یکدیگر هستند. این منابع از دو قسمت فضای داخلی و بیرونی یا دو استوانه تو در دو تشکیل شده‌اند. فرایند گرم کردن آب از طریق این ساختار صورت می‌گیرد. برای اینکه آب گرم مورد نیاز ساختمان‌های مختلف را تامین کنید باید حتماً هنگام خرید به مشخصات این منابع و به ویژه ظرفیت آنها توجه داشته باشید. این منابع توسط مراکز شناخته شده‌ای نظیر شرکت ماناست با بالاترین کیفیت و مقرون به صرفه‌ترین قیمت توزیع می‌شود. همین حالا جهت خرید یا کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بهترین سیستم‌های تامین آب گرم مصرفی ساختمان‌ها با ما تماس بگیرید.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا