شرکتهای ایرانی

همه چیز در مورد سینی کابل و انواع آن

سینی کابل از جمله تجهیزات و ابزارهای بسیار کاربردی است که برای محافظت از سیم و کابل‌ها درتاسیسات الکتریکی مورد کاربرد قرار می‌گیرد. زیبایی و آرایشی که سینی‌ها به وجود می‌آورند را هم نمی‌توان نادیده گرفت و می‌توان گفت این چنین تجهیزاتی به خاطر اینکه در انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند، به صورت هوشمندانه‌تری مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل، ما در این مقاله از سری مقاله‌های گروه صنعتی تهران سینی کابل قرار است به معرفی مختصر ولی مفید انواع سینی‌ها بپردازیم.

سینی کابل چیست؟

در تاسیسات الکتریکی کاربرد و استفاده از ابزاری برای مرتب کردن کابل‌ها اقدامی بسیار ضروری است. معمولاً کابل‌ها برای نصب باید از داخل سینی کابل عبور کنند و با طی کردن یک مسیر خاص که با حرکت‌های عمودی همراه است، زیبایی و نظم خاصی را به وجود بیاورند.

 ابزاری که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد، سینی کابل نام داشته که در متریال‌های مختلفی ساخته می‌شوند و هرکدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را به نمایش می‌گذارند. برای شکل دهی در اتصالات و قطعات کیفیت ساخت سینی‌ها موضوعی بسیار حائز اهمیت به شمار می‌آید.

 تنها برای حفظ زیبایی و نظم استفاده از چنین ابزاری مد نظر قرار نمی‌گیرد، بلکه برای حفاظت از سیم و کابل‌ها هم بهتر است از چنین تجهیزاتی استفاده به عمل آید. به صورت کلی استفاده از چنین ابزاری در امور تولیدی و صنعتی کاملاً الزامی بوده و اگر مورد استفاده قرار نگیرند، قطعاً مشکلاتی را با ریسک بالایی به وجود می‌آورند.

انواع سینی کابل

حال که در مورد ماهیت سینی کابل با شما صحبت کردیم، بهتر است بدانید این ابزار خود انواعی دارد که از نظر جنس، کاربرد، ضخامت و اندازه یک تقسیم‌بندی متفاوت را تشکیل می‌دهند.

·         سینی کابل براساس جنس

 بر اساس جنس اگر بخواهیم انواع سینی کابل را تفکیک کنیم، شما با متریال‌های آلومینیومی، فولادی و فایبرگلاس روبرو می‌شوید که اگر به دنبال دوام و مقاومت بالا هستید، معمولاً متریال فولادی گزینه قابل قبول‌تری است.  البته که مدل فولادی پوشش ضد زنگ هم دارد و در برابر خوردگی بسیار مقاوم عمل می‌کند، اما به خاطر وزن بالا شاید مورد استقبال همه قرار نگیرد.

متریال آلومینیوم با هر شرایطی سازگار است و راحتی نصب آن از جمله مزایایی است که نمی‌توان نادیده گرفت، اما در برابر خوردگی و زنگ زدگی آنچنان مقاوم نیست. متریال فایبرگلاس نارسانای بالایی دارد و در برابر خوردگی هم عملکرد خوبی را ارائه می‌دهد و وزن کم این متریال باعث شده است تا در تاسیسات الکتریکی بسیار کاربرد داشته باشد.

·         سینی کابل بر اساس ضخامت

بر اساس ضخامت اگر بخواهیم انواع سینی کابل را دسته‌بندی کنیم، برای عرض‌های ۱۵۰ تا ۴۰۰ میلی‌متر از ورق‌های ۱٫۲۵تا۱٫۵  و برای سینی‌هایی با عرض ۵۰۰ الی ۶۰۰ میل هم از ورق‌های ۱/۵ تا ۲ میلیمتری استفاده می‌کنند.

همه چیز در مورد سینی کابل و انواع آن

·         سینی کابل براساس اندازه

 بر اساس اندازه سینی‌ها اندازه ۵۰ میلیمتر را تا ۱۵۰ را شامل می‌شوند که اندازه آن‌ها با عرض ۱۰۰ میلی‌متر، ۱۵۰ میلی‌متر،۲۰۰میلی‌متر، ۳۰۰ میلی‌متر،۴۰۰میلی‌متر، ۵۰۰ میلی‌متر،۶۰۰ میلی‌متر، ۷۰۰ میلی‌متر و ۸۰۰ میلی‌متر به صورت استاندارد تولید می‌شوند.

·         سینی کابل براساس کاربرد

از نظر کاربرد هم سینی کابل دسته‌بندی خاصی را به خود اختصاص می‌دهد که ما به صورت مختصر و مفید به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

o        سینی کابل مشبک

سینی‌های مشبک دارای سوراخ‌هایی در کف سینی بوده که برای انتقال هوا و در مواردی هم تخلیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سوراخ‌ها از تجمع گرد و خاک هم جلوگیری می‌کنند. کابل‌ها در صورتی که باید از سوراخ‌های سینی خارج شوند، می‌توانند به بخش‌های دیگر سیم کشی اتصال پیدا کنند.

o        سینی کابل نردبانی

 سینی نردبانی هم همان‌طور که از نام آن معلوم است، برای حالت‌های عمودی مورد استفاده قرار گرفته و کابل‌ها را به صورت ثابت نگه می‌دارد. برای عبور دادن جریان هوا بدون هیچگونه رطوبت، این نوع سینی گزینه قابل قبولی برای استفاده به شمار می‌آید.

o        سینی کابل گالوانیزه فابریک

 سینی‌های گالوانیزه فابریک هم از ورق گالوانیزه ساخته شده و اصولاً در سوله‌ها، پارکینگ‌ها و مکان‌هایی که مسقف هستند، مورد کاربرد قرار می‌گیرند. پوشش گالوانیزه مقاومت بالای این محصول را در برابر خوردگی و زندگ زدگی تضمین می‌کند.

o        سینی کابل رنگی پودری استاتیک

 سینی رنگی پودری استاتیک به خاطر دوام و مقاومتی که در برابر نور خورشید، حرارت و رطوبت دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته این نوع سینی کابل از قیمت بالاتری هم برخوردار است؛ چراکه ویژگی‌های منحصر به فردی را به خود اختصاص می‌دهد.

o        سینی کابل گالوانیزه آبکاری گرم

 سینی گالوانیزه آبکاری گرم ساختاری ضد زنگ داشته و شما می‌توانید در مکان‌هایی که سیم و کابل‌ها ممکن است با اسیدیا مرطوب روبرو شوند، از این نوع سینی استفاده کنید.

لوازم جانبی سینی کابل

شما زمانی که نسبت به سفارش و خرید انواع سینی کابل اقدام می‌کنید، نباید خرید لوازم جانبی آن را هم نادیده بگیرید؛ چراکه شما برای نصب سینی‌ها باید از یک سری ابزار جانبی هم برای ارتباط دهی بین اجزا استفاده کنید.

  • درب سینی کابل جزء لوازمی است که برای جلوگیری از ورود آب، ورود حشرات و جانوران، گرد و غبار و… به همراه سینی‌ها نصب می‌شود و در مقایسه با سینی‌ها درب آن‌ها ضخامت بسیار کمتری دارند.
  • رابط سینی هم از جمله لوازم دیگری است که به عنوان رابط، اتصال‌دهی را انجام می‌دهد. رابط‌ها می‌توانند برای پر کردن درز بین دو سینی مورد استفاده قرار بگیرند.
  • زانوی سینی هم در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که قرار است سینی را به صورت L شکل نصب کنید. اصولاً در دسته‌بندی رابط سینی کابل می‌توانید کارایی زانو را برای قسمت‌های کنج در نظر بگیرید.
  • زمانی که چند سینی در یک مرکز قرار می‌گیرند و با یکدیگر ارتباط پیدا می‌کنند، سه راهی و چهارراهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • ساپورت سینی هم به صورت‌های زمینی، دیواری و سقفی تولید می‌شود که شما در دو شکل ثابت و قابل تنظیم می‌توانید از آن استفاده کنید. معمولاً ساپورت وظیفه دارد وزن سینی‌ها را تحمل کند.
  • نردبان کابل هم برای انتقال سیم و کابل‌های برق در هنگام نصب مورد کاربرد می‌تواند باشد.

همه چیز در مورد سینی کابل و انواع آن

نحوه استعلام قیمت و خرید سینی کابل

برای استعلام از قیمت بروز انواع سینی کابل شما می‌توانید به گروه صنعتی سینی کابل تهران که تولید‌کننده این محصول و تجهیزات آن است، اطمینان کرده و خرید خود را به صورت آنلاین و اینترنتی انجام دهید. امروزه مشاوره تخصصی قبل از خرید هم به شما کمک می‌کند تا بتوانید سینی‌های مورد نظر را با توجه به کاربردی که مدنظر دارید، انتخاب کرده و به صورت آگاهانه‌تر در صنایع مختلف از آن‌ها استفاده کنید. امروزه برای رفاه حال مشتریان، استعلام قیمت به صورت آنلاین و خرید غیر حضوری بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

سخن پایانی

به صورت مختصر ولی مفید که خارج از حوصله کاربر نباشد در مورد انواع سینی کابل و نحوه دسته‌بندی آن‌ها با شما صحبت کردیم. نکته‌ای که مورد توجه قرار می‌گیرد، این است که شما برای استعلام قیمت می‌توانید به صورت مستقیم وارد عمل شده و بدون واسطه قیمت این محصول را محاسبه کنید خرید خود را به صورت آنلاین و اینترنتی به ثبت برسانید. در بین تجهیزات پر استفاده تاسیسات الکتریکی کارایی سینی‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت؛ چرا که در مقابل آسیب و خسارتی که به سیم و کابل‌ها وارد می‌آید، نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا