شرکتهای ایرانی

قطار رکوردشکنی شرکت فولاد هرمزگان در سال جدید نیز بر روی ریل موفقیت حرکت می‌کند؟

شرکت فولاد هرمزگان از مهمترین مراکز صنعتی و دومین کارخانه بزرگ تولید فولاد در کشور است. این شرکت در مساحت ۹۵ هکتاری در بندر عباس و نزدیک به آب‌های خلیج فارس قرار دارد. محصولات فولاد هرمزگان از مهمترین رکن‌های تولید در صنایع مختلف کشور است، که از جمله آن‌ها می‌توان به پروفیل‌سازی، ساخت و ساز، خودروسازی و زیرساخت‌های انرژی اشاره کرد. اما اصلی‌ترین سوال این خواهد بود که، آیا رکوردشکنی‌های شرکت فولاد هرمزگان ادامه خواهد یافت؟

شرکت فولاد هرمزگان و جهش تولید با مشارکت مردم

شرکت فولاد هرمزگان در راستای تحقق شعار جهش تولید در صنایع فولادی، موفق به ثبت چندین رکورد شده است و با حمایت و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش بنیان و اجرای طرح‌های جدید در این حوزه، موفق به افزایش ظرفیت تولید و ثبت رکوردهای جدید در تولیدات فولادی شده است. این شرکت با ثبت تولید روزانه ۶،۱۰۸  آهن اسفنجی رکوردی جدید در ظرفیت تولید کشور ثبت کرده است، که زمینه‌ساز خبرهای خوش در حوزه تولید داخلی و صادرات خواهد بود.

بر اساس گزارش‌ها، طرح‌های توسعه‌ای و برنامه‌های پیش‌روی این شرکت امکان ثبت رکوردهای جدیدتر و بهبود ظرفیت تولید را امکان‌پذیر خواهد کرد. از جمله مهمترین این طرح‌ها می‌توان به افزایش ظرفیت فولادسازی از ۱٫۵ میلیون تن به ۳٫۲ میلیون تن، طرح احیاء مستقیم ۱٫۷۲ میلیون تنی در فولاد هرمزگان، احداث واحد گازهای صنعتی به ظرفیت ۱۰ هزار نرمال متر مکعب، پروژه سیلوهای آهن اسفنجی به ظرفیت ۳۰ هزار تن، پروژه تولید آهنک در شرکت سنگ و فولاد هرمزگان، پروژه احیا مستقیم ۱٫۷۲ میلیون تنی ستاره سیمین هرمز اشاره کرد.  همچنین، سرمایه‌گذاری در ۱۱ طرح بزرگ فولادی و توسعه‌ای با سرمایه ۱ هزار و ۲۸۰ میلیارد تومنی نشان از تعهد فولاد هرمزگان برای ایجاد قطب جدید تولید فولاد کشور دارد.

بر این اساس و به منظور بهبود شرایط تولید، یکی از اقدامات استراتژیک در صنعت فولاد سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش بنیان و کمک به ایجاد بستری برای نوآوری بیشتر است، که شرکت فولاد هرمزگان به خوبی توانسته بسترهای لازم برای این امر را فراهم کند. همچنین، سرمایه گذاری ۱۳ هزار میلیاردی این شرکت، منجر به افزایش نرخ اشتغال در استان شده است و به صورت مستقیم و غیرمستقیم زمینه اشتغال ۷۵۰۰ نفر را در کشور فراهم نموده است.

فولاد هرمزگان و رهبری قیمت آهن آلات با تولید مواد اولیه

از جمله عوامل مهم به منظور تثبیت رشد پایدار فولاد هرمزگان، شفافیت در قیمت‌گذاری آهن آلات و فولاد است. از جمله مهم‌ترین و پرکاربردترین مقاطع فولادی، که نوسانات قیمت آن برای صنعتگران بسیار مهم است، می‌توان به ورق آهن اشاره کرد. کاهشی یا افزایشی بودن قیمت ورق آهن همواره برای بازاریان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. این مقاطع فولادی به عنوان مواد قابل استفاده در بسیاری از بخش‌های صنعتی، نقش مهمی در توسعه اقتصاد کشور ایفا می کنند. سازندگان محصولات مختلف برای تعیین هزینه تولید و قیمت نهایی محصولات خود به قیمت ورق آهن نیاز دارند.

شرکت فولاد هرمزگان با توجه به تمرکز بر استراتژی‌های کاهش قیمت و همچنین تنوع محصولات و افزایش ظرفیت تولید، نقشی کلیدی در کنترل قیمت آهن آلات و قیمت ورق آهن و فولاد دارد. استراتژی‌ها و طرح‌های توسعه این شرکت امکان ایجاد توسعه پایدار در بخش‌های مختلف صنعتی را فراهم می‌کند. اما از مهمترین عوامل تاثیرگزار بر عملکرد شرکت‌های فعال در حوزه فولاد و آهن آلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

        قیمت سنگ آهن: قیمت مواد اولیه به منظور تولید آهن آلات مختلف تاثیر زیادی بر قیمت آهن آلات، ورق آهن و فولاد دارد.

        قیمت جهانی نفت: قیمت جهانی نفت تاثیر زیادی بر هزینه‌های حمل و نقل دارند و در نتیجه منجر به افزایش قیمت آهن آلات و محصولات فولادی خواهد شد.

        نوسانات قیمت دلار و ارز در کشور: از جمله موارد مهم در افزایش قیمت‌ها در بازار آهن آلات و صنایع فولادی نوسانات موجود در بازار ارز است.

        عرضه و تقاضا در بازار: عرضه و تقاضا می‌تواند به افزایش قیمت آهن آلات شود. بر این اساس افزایش عرضه و ظرفیت تولید شرکت‌هایی مانند فولاد هرمزگان نقش بسیار کلیدی در پایان آمدن قیمت‌ها خواهد داشت.

        برنامه توسعه: برنامه‌های توسعه و طرح‌های اجرایی به منظور توسعه فرآیندهای تولید و بهبود فرآیندهای زنجیره تامین می‌تواند به تثبیت قیمت‌ها در بازار منجر شود.

        سیاست‌گذاری دولت در این صنعت: سیاست‌های اقتصادی کشور از جمله عوامل تاثیرگزار بر قیمت آهن آلات و ورق آهن و فولادی است. کاهش ارزش پول ملی منجر به افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی و تاثیر بر صنایع وابسته شود. بر این اساس نیاز به سیاست‌گذاری منطبق بر توسعه تولید و صادرات می‌تواند به جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و ثبات در بازار تولید کشور شود.

شرکت فولاد هرمزگان از بزرگترین مراکز صنعتی ایران به شمار می‌رود، که بر مبنای طرح‌های توسعه و سرمایه‌گذاری‌های جدید در حوزه‌های فولاد و صنایع مرتبط رکوردهای جدیدی در ظرفیت تولید روزانه تجربه کرده است و در ماه‌ها و سال‌های آتی باید منتظر رکوردهای جدیدتری نیز باشیم. در کنار همه این برنامه‌ها، نوسانات بازار ارز و سیاست‌های اقتصادی دولت و کشور تاثیر مستقیمی بر فعالیت‌های این گروه دارد و در نهایت منجر به نوسانات در قیمت آهن آلات و ورق آهن و تولیدات فولادی کشور خواهد شد.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا