شرکت‌ها

مقایسه جامع شیر کشویی و شیر کروی در پایپینگ صنعتی

شیرهای کشویی و کروی (Gate Valve vs Globe Valve) دو مورد از رایج ترین شیرهای مورد استفاده در کاربردهای صنعتی می باشند. انتخاب شیر مناسب در سیستم های کنترل سیال برای اطمینان از عملکرد کارآمد و طول عمر سیستم بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله به مقایسه جامع شیرهای کشویی و شیرهای کروی پرداخته ایم.

علی رغم شباهت های آنها در بازرسی اولیه شیرهای گلوب و دروازه ای دارای تفاوت های قابل توجهی هستند که هر کدام را برای کاربردهای مختلف مناسب می کند. هنگام انتخاب بین این دو شیر برای یک کاربرد با در نظر گرفتن فشار، آب بندی و جریان مورد نیاز کاربرد می توانید شیر صحیح را انتخاب نمایید.

معرفی شیر کشویی

شیر کشویی | شیر دروازه ای | گیت ولو

شیر کشویی ، شیر دروازه ای یا گیت ولو با حرکت خطی و اکچویتور Multi Turn دارای دیسک گوه ای شکل هستند که عمود بر جریان سیال درون خط لوله حرکت می کند. همچنین شیرهای کشویی با نام های دیگری نظیر گیت ولو یا شیر دروازه ای نیز شناخته می شوند.

شیرهای کشویی تنها جهت قطع و وصل (ON/OFF) جریان سیالات با دیسک کاملا باز یا بسته مورد استفاده قرار می گیرند. از شیرهای کشویی برای سرویس های کنترلی با توجه به دیسک نازک و فرسایش آن استفاده نمی شود.

شیرهای دروازه ای معمولاً در مقایسه با سایر انواع شیرها زمان عملکرد کندتری دارند. به دلیل حرکت خطی، باز یا بسته شدن کامل شیر زمان بیشتری می برد. این عملکرد کندتر برای کاربردهایی که نیاز به پاسخ سریع یا تغییرات مکرر در سرعت جریان دارند مناسب نمی باشد.

شیرهای کشویی را می توان در کاربردهایی که نیاز به آب بندی محکم دارند استفاده کرد. نوع خاصی از شیر دروازه ای، شیر فلکه کشویی چدنی است که در صنایع آب و فاضلاب بسیار پرمصرف میباشد.

معرفی شیر کروی یا گلوب ولو

شیر کروی | گلوب ولو

شیرهای کروی یا گلوب ولو نیز با حرکت خطی نه تنها جهت قطع و وصل جریان سیالات بلکه برای کاربردهای کنترلی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به طراحی، شیر گلوب آب بندی محکمی با احتمال نشتی کمتری ایجاد می کند.

شیرهای گلوب برای کاربردهایی که ایمنی و نشتی چالش اصلی است بسیار مناسب می باشند. این شیرها اغلب در طرح ورودی بالایی (top-entry) هستند، یعنی دسترسی به اجزای داخلی شیر از بالا امکان پذیر است.

تفاوت های شیر کشویی و شیرکروی

شیرهای کشویی و کروی دارای شباهت هایی هستند زیرا در هر دو شیر حرکت استم خطی است. انتخاب بین آنها مستلزم در نظر گرفتن چندین عامل برای اطمینان از عملکرد سیستم است.

در یک نگاه سریع شیرهای دروازه ای و شیرهای گلوب به راحتی قابل تشخیص نمی باشند. ویژگی های زیر مواردی است که برای تشخیص تفاوت باید به آن توجه نمایید:

  1. بدنه: شیرهای دروازه ای معمولاً بدنه ای مستطیلی یا گوه ای شکل دارند. در حالی که بدنه یک شیرکروی به خصوص در پایین آن، گردتر است.
  2. حداکثر ارتفاع: شیرهای دروازه ای معمولاً هنگام باز شدن بلندتر از شیرهای گلوب می باشند.
  3. نشانگر جهت جریان: شیرهای دروازه دو جهته (bi-directional) اما شیرهای کروی یک جهته هستند. یک نشانگر روی شیر مانند یک فلش، جهت جریان را نشان می دهد و اینکه یک شیر کروی ای یا گلوب ولو است.

شیرهای کروی برای کاهش جریان در قطرهای بزرگتر (بالاتر از DN 150) مناسب نمی باشند. همچنین با استفاده از اکچویتورهای مختلف شیرهای گیت و گلوب می توانند به صورت مکانیکی، پنوماتیکی یا الکتریکی عمل کنند.

شیر کشویی یک شیر خطی و دو جهته است، به این معنی که طراحی آن اجازه می دهد تا مستقیماً جریان در هر دو جهت از آن عبور کند. تنها تغییر در جریان زمانی رخ می دهد که شیر کشویی بسته شود و جریان متوقف شود.

از طرفی دیگر یک شیر گلوب دارای پیچ های بیشتری برای مسیر جریان است. با توجه به انواع شیر کروی جریان می تواند یک مسیر Z شکل ، یک مسیر مورب Y یا یک مسیر چرخشی ۹۰ درجه (angle valve) داشته باشد.

از آنجایی که یک شیر گلوب جریان را به روش خاصی منحرف می کند، دارای یک ورودی و یک درگاه خروجی است. به طور معمول، یک فلش در خارج از بدنه شیر، جهت جریان شیر را نشان می دهد.

علاوه بر موارد فوق انحراف جریان باعث افت فشار قابل توجهی در شیر کروی می شود در مقابل افت فشار شیر دروازه ای تقریباً ناچیز است.

راهنمای انتخاب و خرید شیر کشویی و کروی

این دو نوع شیر صنعتی عمومی ترین و پرکاربردترین شیر مورد استفاده در خطوط لوله صنعتی می باشند.

توجه داشته باشید که شیرهای کشویی نباید برای کنترل جریان استفاده شوند زیرا منجر به تخریب دیسک آنها می شود. از نظر قیمت نیز بین شیرهای کروی و کشویی تفاوت وجود دارد به دلیل ساختار و طراحی ساده تر، شیرهای کشویی ارزان تر از شیرهای گلوب می باشند.

هنگام خرید آنها باید پارامترهای زیر در نظر گرفته شود:

  • کنترل جریان: اگر کاربردی نیاز به مدولاسیون جریان دارد از شیر کروی استفاده کنید.
  • ظرفیت جریان: اگر یک کاربردی نیاز به جریان بالا دارد شیر کشویی انتخاب نمایید.
  • جهت جریان: اگر یک کاربرد به جریان دو جهته نیاز دارد شیر کشویی گزینه مناسبی می باشد.
  • افت فشار: در صورت نیاز به حداقل افت فشار شیر کشویی را انتخاب کنید.
  • آب بندی: اگر کاربردی نیاز به آب بندی عالی دارد شیر کروی استفاده نمایید.
  • سیالات ویسکوز: اگر کاربردی دارای دوغاب یا سایر سیالات آلوده است با توجه به ساختار داخلی شیر کشویی انتخاب کنید.

تجهیز صنعت یکی از بزرگترین و برترین تامین کنندگان انواع تجهیزات ابزار دقیق و شیرآلات صنعتی در کشور است. انواع شیرآلات صنعتی نظیر شیر کروی و کشویی از برندهای معتبر روز دنیا با بهترین کیفیت و قیمت مناسب به فروش می رسد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید و استعلام قیمت شیر کشویی و کروی با کارشناسان فنی و فروش ما ۰۲۱۸۷۷۰۰۱۴۲ تماس حاصل فرمایید.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا