شرکت‌ها

۰ تا ۱۰۰ نکات مربوط به خرید عینک لیزر

لیزرها با ارائه روش های دقیق و کارآمد برای برش، حکاکی و تجزیه و تحلیل مواد، بسیاری از صنایع، از مراقبت های بهداشتی گرفته تا تولید را متحول کرده اند. با این حال، شدت زیاد و انرژی متمرکز لیزر نیز می تواند خطرناک باشد و خطراتی برای چشم و پوست ایجاد کند. به همین دلیل است که عینک ایمنی لیزر یا عینک لیزر اپراتور برای استفاده ایمن و موثر از لیزر بسیار مهم هستند.

عینک ایمنی لیزر چیست؟

عینک ایمنی لیزر برای محافظت از چشم ها در برابر تشعشعات مضر لیزر با جذب یا انعکاس طول موج های خاص نور طراحی شده اند. عینک ایمنی لیزری یک قطعه ضروری از تجهیزات حفاظت فردی برای افرادی است که با لیزر کار می کنند یا در معرض اشعه لیزر هستند. آنها معمولاً از پلی کربنات ساخته می شوند، یک پلاستیک بادوام که می تواند در برابر ضربه مقاومت کند و شفافیت نوری را ارائه دهد، همچنین عینک های ایمنی لیزری ممکن است ویژگی های اضافی مانند سپرهای جانبی و پوشش های ضد مه داشته باشند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد عینک لیزر می توانید به نشانی زیر نیز مراجعه کنید:

https://iranlasers.com/product/laser-eyewear/

عینک ایمنی لیزر همچنین از شیشه نیز ساخته می شود که قیمت این نوع عینک نسبت به عینک های ایمنی پلی کربنات گرانتر هستند. عینک های شیشه ای وضوح یا VLT بالاتری را بهمراه دارند و در عین حال سنگین تر هستند.

عینک لیزر مخصوص هر لیزر

انواع مختلفی از عینک ایمنی لیزری وجود دارد که هر کدام برای محافظت در برابر طول موج های لیزر و سطوح قدرت خاص طراحی شده اند. اگر با اصطلاحات ایمنی لیزر آشنایی ندارید، انتخاب عینک لیزر مناسب می تواند گیج کننده باشد. در بازار طیف گسترده ای از عینک های ایمنی لیزری را برای انواع لیزر و طول موج های مختلف وجود دارد. این مقاله به شما کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه تری در مورد عینک محافظ لیزری بگیرید.

عینک اپراتور لیزر

لزوم استفاده از عینک لیزر

استفاده از عینک ایمنی لیزر می تواند از صدمات جدی چشم از جمله سوختگی قرنیه، آسیب شبکیه و کوری جلوگیری کند. اگر چشم ها برای مدت طولانی در معرض دید قرار گیرند، حتی لیزرهای کم مصرف نیز می توانند باعث آسیب شوند. عینک ایمنی لیزر علاوه بر محافظت از چشم ها می توانند با کاهش تابش خیره کننده و بهبود کنتراست، کیفیت کار را نیز بهبود بخشند.

در برخی صنایع، عینک و عینک ایمنی لیزری طبق قانون الزامی است. به عنوان مثال، اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) کارفرمایان را ملزم می کند که عینک یا عینک ایمنی لیزری را برای کارگرانی که در معرض آسیب چشم ناشی از لیزر هستند، ارائه دهند. در زمینه پزشکی، عینک ایمنی لیزری در حین اعمال جراحی برای محافظت از چشم بیماران و پرسنل پزشکی استفاده می شود.

توجه به این نکته مهم است که عینک ایمنی لیزری ضد خطا نیستند و باید همراه با سایر اقدامات ایمنی مانند آموزش صحیح و رعایت پروتکل های ایمنی لیزر استفاده شوند. عینک ایمنی لیزری نیز باید به طور مرتب از نظر آسیب یا فرسودگی بازرسی شوند و در صورت لزوم تعویض شوند.

عینک های ایمنی لیزری چگونه کار می کنند؟

طول موج: عینک های ایمنی لیزری با عدسی هایی طراحی شده اند که از طول موج های خاص نور محافظت می کنند. این لنزها با محدوده طول موجی که در برابر آن محافظت می کنند، برچسب گذاری می شوند، معمولاً در محدوده هایی مانند ۲۰۰-۳۰۰ نانومتر، همراه با یک چگالی نوری خاص، مانند OD + 5 مشخص می شود. طول موج نور بر حسب نانومتر (nm) اندازه گیری می شود و هر لیزر در طول موج یا محدوده ای از طول موج های خاص عمل می کند.

مشخصات چگالی نوری: این لنزها اغلب به عنوان فیلتر لیزری شناخته می شوند زیرا نور را فیلتر می کنند. توجه به این نکته مهم است که فقط به دلیل اینکه پرتو لیزر قابل مشاهده نیست، همچنان می تواند آسیب جدی به پوست و چشم وارد کند. بسیاری از فیلترهای ایمنی لیزری در برابر تشعشعات لیزر نامرئی محافظت می کنند و چگالی نوری (OD) یک فیلتر لیزری نشان می دهد که فیلتر چقدر نور را در طول موج خاصی مسدود می کند. هر چه OD بالاتر باشد، نور کمتری در آن طول موج عبور می کند.

در حالی که ممکن است برخی از فیلترهای لیزری تیره‌تر از بقیه به نظر برسند، اما لزوماً به این معنی نیست که محافظت بهتری ارائه می‌دهند. محافظت در برابر لیزر در طیف نور مرئی (تقریباً ۴۰۰-۷۰۰ نانومتر) و همچنین در خارج از طیف مرئی (۲۰۰-۴۰۰ نانومتر؛ ۷۰۰-۱۱۰۰۰ نانومتر) رخ می دهد. لنزهایی که تیره تر به نظر می رسند فقط نور بیشتری را در طیف مرئی نسبت به لنزهایی که شفاف تر به نظر می رسند مسدود می کنند.

انتقال نور مرئی: انتقال نور مرئی (VLT) مقدار نور مرئی است که از لنز عبور می کند و به صورت درصد مشخص می شود. فیلترهای لیزری در عینک های ایمنی لیزری معمولاً از شیشه یا نوعی مواد پلاستیکی ساخته می شوند. لنزهای شیشه ای به طور کلی VLT بالاتری نسبت به پلاستیک دارند، در حالی که لنزهای پلاستیکی با پوشش جدید نازک تر، سبک تر و راحت تر تولید می شوند. انتخاب مواد ممکن است به عوامل مختلفی از جمله سطح مورد نظر حفاظت و ترجیحات شخصی بستگی داشته باشد.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا