شرکت‌ها

نورد تیرآهن چیست؟ بررسی فرآیند نورد تیرهای فولادی

نورد تیرآهن یک نوع فرآیند فلزکاری است که عمدتاً روی تیرها و پروفیل های فولادی اعمال می شود. هدف از این کار اصلاح پروفیل تیر و تبدیل آن به شکل های منحنی یا گرد برای پاسخگویی به نیازهای پروژه های خاص است. این فرآیند معمولا در ساخت پل ها، ساختمان ها و سازه های مختلف استفاده می شود. در ادامه این مقاله، جزئیات بیشتری در مورد این فرآیند و نحوه انجام آن در اختیار شما قرار خواهیم داد.

شرکت آهن فولاد کیوان فروشنده انواع آهن آلات مورد نیاز هم استانی های عزیز استان اصفهان همانند ورق سیاه در اصفهان با کیفیت و قیمتی باورنکردنی است.

نورد تیرآهن چیست؟

نورد تیر یک فرآیند حیاتی در ساخت این بخش است که نقش بسیار مهمی در شکل دهی و دستکاری اجزای سازه ای صنایع مختلف دارد. این فرآیند شامل تغییر شکل تیرهای فلزی برای دستیابی به اشکال و اندازه های مورد نظر، رفع نیازهای متنوع ساخت و ساز، اجرای پروژه های زیربنایی و غیره می باشد. برای درک بیشتر این فرآیند می توانید به مقاله رول چیست؟

انواع روش های نورد تیرآهن

تولید و ساخت انواع تیرآهن با روش های مختلفی انجام می شود. شاید در نگاه اول به نظر برسد که روش ساخت تیرآهن ساده است، اما اینطور نیست. استفاده از تیرهای فولادی مرغوب در سازه یکی از مهمترین موارد در ساخت و ساز ساختمان می باشد. شایان ذکر است که کیفیت و بر این اساس قیمت تیرآهن در اصفهان ارتباط مستقیمی با روش تولید آن خواهد داشت. متداول ترین روش های تولید تیرآهن نورد گرم و نورد سرد می باشد که در زیر به هر یک اشاره می شود.

تیر فولادی نورد گرم

فرآیندی که در آن تیرآهن به دمای اپیلاسیون می رسد و با عبور از رول های مختلف شکل می گیرد، نورد نامیده می شود. سپس قطعه کار وارد رول می شود که از چند رول تشکیل شده است. بعد از این مرحله نوبت به پیشبرد سطح مقطع در گیج های مخصوص می رسد که بیشترین تغییر شکل قطعه کار در این مرحله اتفاق می افتد. در نهایت، پس از کوچک شدن سطح شمش اصلی در مرحله نورد. مرحله شکل دهی مقطع آغاز خواهد شد. در نهایت قطعه تحت فشار آب زیاد قرار می گیرد.

جالب است بدانید که تیرآهن فولادی نورد گرم بیشترین کاربرد را در صنعت ساختمان دارد. علاوه بر این، از آنجایی که تیر تولید شده با این روش انعطاف پذیری بیشتری دارد، از آن در ساخت خطوط راه آهن استفاده می شود. از مزایای نورد گرم می توان به ساخت آسان و ارزانتر از نورد سرد اشاره کرد.

تیر نورد سرد فولادی

تیرهای تولید شده در فرآیند نورد سرد، به دلیل اینکه ابعاد کوچکتری دارند، استحکام بیشتری دارند و در نتیجه دوام بیشتری دارند. همچنین به دلیل کربن زیاد در مقایسه با تیرهای تولید شده به روش نورد گرم از غلظت و تحمل بیشتری بهره می برند. البته باید اشاره کنیم که نورد سرد نسبت به نورد گرم هزینه بیشتری دارد.

نورد طولی

نوردهایی که منجر به کاهش ضخامت و افزایش طول فلز می شود، نورد طولی نامیده می شود. از این روش برای تولید محصولاتی مانند میله، ریل و مقاطع سازه ای استفاده می شود.

نورد متقاطع

در این مدل به جای افزایش طول، عرض افزایش می یابد که از نظر نوع چینش غلتک ها با نورد طولی تفاوت دارد.

نورد شکلی یا مقطعی

از این فرآیند نورد برای تولید محصولات فولادی با اشکال خاص استفاده می شود.

نورد دو غلطکی

در این روش فلز از دو غلتک که در جهت مخالف می چرخند عبور می کند. این روش پرکاربردترین نوع نورد است که بیشتر برای محصولات تخت و بلند مناسب است.

نورد چند غلطکی

در نورد چند رول، فلز از چند رول که بیش از دو تا هستند عبور می کند. این نوع نورد امکان کنترل بیشتر بر شکل، ضخامت و کیفیت سطح فلز را فراهم می کند.

نورد خوشه ای

این فرآیند نورد شامل دو رول درگیر و دو یا چند رول پشتیبان است که برای عملیات نورد سرد و گرم استفاده می شود.

نورد چندگانه

این روش شامل دو غلتک مشبک یا غلتک با قطر کم، یک ردیف غلتک میانی و در نهایت یک ردیف غلتک نگهدارنده بزرگ است. از این روش برای تولید ورق های بسیار نازک استفاده خواهد شد.

نورد تیرآهن چیست؟ بررسی فرآیند نورد تیرهای فولادی

چه نوع تیرهایی را می توان نورد کرد؟

امروزه آسیاب های مختلف از تیرهای مختلفی برای فرآیند نورد استفاده می کنند. اما رایج ترین انواع تیرهای غلتکی شامل موارد زیر است:

  • تیرآهن لانه زنبوری
  • تیرآهن I شکل
  • تیرآهن هاش

فرآیند نورد تیرآهن

در فرآیند نورد گرم در تولید تیرآهن سه مرحله نورد وجود دارد که شمش های گرم که نرم شده اند عبور می کنند. محصول مورد نظر باید از سه شبکه سیم پیچ در ابتدا، وسط و انتها عبور کند تا شکل مورد نظر به دست آید. در مرحله اول رول های اولیه وجود دارد که به آنها مرحله خشن نیز می گویند. در این مرحله شمش ها از ضخامت آنها کاسته شده و با عبور از غلتک ها به طول آنها اضافه می شود.

پس از مرحله خشن کردن، رول های متوسط ​​و قفسه های رول شده قرار می گیرند و در این مرحله از ۱۰ تا ۱۸ قفسه با کالیبر معین استفاده می شود. در قفسه میانی و غلتک های میانی، بلوک هایی که ضخامت آنها کاهش یافته است، شروع به تغییر شکل می کنند و شکل دلخواه را به خود می گیرند. تیر آهن در مرحله میانی نورد از رول های افقی، رول های انتهایی و رول های انتهایی رد می شود.

  برش و اندازه تیرها

یکی از مهم ترین مراحلی که در روش ساخت تیر فولادی باید به دقت دنبال شود، فرآیند اندازه گیری است. هر یک از خطوط تولید مربوط به تولید انواع تیرآهن باید بر اساس ابعاد از پیش تعیین شده راه اندازی شوند، تیرآهن ها معمولاً در اندازه های مختلف طراحی و ساخته می شوند و هر چه دقت این ابعاد و استانداردهای اندازه تیرآهن بیشتر باشد، محصول به دست آمده خواهد بود. کیفیت بالاتر و مناسب تر برای ساخت و ساز و سایر کاربردها باشد.

کنترل تیرآهن و بسته بندی

مرحله کنترل و بسته بندی تیرآهن های تولیدی یکی از مراحل پایانی روش ساخت تیرآهن محسوب می شود که باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. در مرحله نهایی، تیرها به طول های مشخص بریده شده و خنک می شوند. در مرحله نهایی ابتدا ابعاد و کیفیت تیرآهن از نظر فنی و شکل ظاهری آن شامل یکنواختی، سطح مقطع و ضخامت تیر و بال بررسی شده و پس از رعایت استانداردهای تولید، مورد تایید قرار می گیرد. و در نهایت بسته بندی شد. پس از بسته بندی، برگه مشخصات و شناسه محصول که شامل ابعاد، اندازه، متریال و … می باشد بر روی تیرآهن قرار می گیرد. آهن فولاد کیوان برترین فروشنده آهن الات در اصفهان است. شما میتوانید انواع آهن الات صنعتی خود را مانند میلگرد در اصفهان را از ما سفارش دهید.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا