شرکتهای ایرانی

چگونه می‌توان با پول کم سرمایه‌گذاری کرد؟

اهمیت سرمایه‌گذاری

با توجه به افزایش قیمت کالاها و خدمات و همچنین کاهش قدرت خرید در طول زمان، توصیه می‌شود که افراد به سرمایه‌گذاری روی آورند. سرمایه ‌گذاری صحیح به افراد کمک می‌کند که بتوانند در بلند مدت به اهداف مالی خود دست یابند و در دوران بازنشستگی نیز از دغدغه‌های مالی ویژه این دوره دور بمانند. سرمایه‌گذاران با دید بلند مدت می‌توانند متناسب با شرایط مختلف بازار، استراتژی و تصمیمات خود را تغییر دهند و در دارایی‌های مختلف سرمایه گذاری کنند.

گزینه‌های مختلف برای سرمایه گذاری با مبالغ کم

مسکن، طلا، اوراق بهادار و سهام از جمله دارایی‌هایی هستند که معمولا افراد برای سرمایه گذاری در نظر می‌گیرند. برای خرید بعضی از دارایی‌های یاد شده مثل مسکن مبلغ قابل توجهی نیاز است، اما سرمایه گذاری با پول کم و حتی با مبالغ کمتر از یک میلیون تومان را نیز می‌توان در بعضی از انواع دارایی‌ها مثل طلا یا سهام انجام داد.

سرمایه گذاری در سهام

سهام، گزینه‌ سرمایه‌گذاری مناسبی است که در صورت رعایت نکات مربوطه در سرمایه‌گذاری، بازدهی مطلوبی را برای افراد ایجاد می‌کند. سرمایه‌گذاران می‌توانند به صورت مستقیم به خرید و فروش سهام اقدام کنند. انجام معاملات مستقیم مستلزم آموزش، ریسک‌پذیری و رعایت اصول و نکات مهم معامله‌گری است. سرمایه‌گذاران با حداقل مبلغ ۵۰۰ هزار تومان، در حال حاضر می‌توانند به خرید مستقیم سهام از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌های بورس اقدام کنند.

کسانی که از فرصت و دانش کافی برای سرمایه گذاری برخوردار نیستند می‌توانند در بازارهای مالی مانند بورس، سرمایه‌گذاری را به شکل غیر مستقیم انجام دهند. این افراد می‌توانند به جای آن‌ که خود مستقیما به خرید و فروش سهام بپردازند، سرمایه خود را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بسپارند تا با تکیه بر دانش تحلیلگران و شناخت آن‌ها از بازار، این صندوق‌ها به جای افراد سرمایه گذاری کنند.

صندوق‌های سهامی در بورس انواع مختلف دارند و سرمایه‌گذاران می‌توانند با انتخاب یک صندوق‌ یا ترکیبی صندوق‌های متناسب با شرایط و اهداف مالی خود، از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در افق زمانی مورد نظر خود استفاده کنند. حداقل مبلغ برای خرید واحدهای صندوق‌های سهامی قابل معامله ۱۰۰ هزار تومان است. به همین دلیل صندوق‌های سرمایه گذاری از گزینه‌های مناسب برای افرادی است که به دنبال سرمایه گذاری با پول کم هستند.

سرمایه گذاری در طلا

برای کسانی‌ که در پی سرمایه‌گذاری با مبلغ کم هستند، علاوه بر موارد مذکور، سرمایه‌گذاری در طلا نیز گزینه مناسبی به شمار می‌رود. افراد می‌توانند به صورت فیزیکی اقدام به خرید طلا نمایند که در این صورت مسائلی مانند ریسک نگهداری، هزینه‌های معاملات فیزیکی طلا، عدم اطمینان از تقلبی نبودن طلا و مواردی از این دست را متحمل می‌شوند.

راه دیگری که برای خرید طلا و استفاده از منافع آن وجود دارد، خرید طلا در بورس است. سرمایه‌گذارانی که قصد دارند از بازدهی طلا بهره ببرند، می‌توانند نسبت به خرید واحدهای صندوق‌های طلا در بورس اقدام کنند. خرید واحد صندوق‌های طلا برای کسانی که قصد دارند با مبالغ کم در طلا سرمایه‌گذاری کنند، گزینه بسیار خوبی است چرا که نسبت به معاملات فیزیکی طلا، هزینه‌های بسیار کمتری دارد، ریسک تقلبی بودن کالا وجود ندارد، ریسک نگهداری ندارد و حتی با پول کم هم می‌توان این سرمایه‌گذاری را انجام داد. افراد می‌توانند با حداقل ۱۰۰ هزار تومان نسبت به خرید واحدهای صندوق طلا اقدام کنند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند، مثلا صندوق‌‌های درآمد ثابت، برای افرادی که به دنبال سرمایه گذاری کم ریسک هستند، مناسب است.

صندوق‌‌های سرمایه گذاری در انواع صدور و ابطالی و قابل معامله (ETF) خدمات ارائه می‌دهند. صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال، صندوق‌هایی هستند که سرمایه‌گذاران می‌توانند در زمان دلخواه خود، تعداد واحدهای مورد نظر خود را صادر (خرید) کرده یا با ابطال واحدها، آن را به فروش برسانند.

صندوق‌‌های قابل معامله (ETF) صندوق‌هایی هستند که سرمایه‌گذاران می‌توانند واحدهای آن‌ها را مانند سهام در بورس به‌طور مستقیم خرید و فروش کنند. نقدشوندگی مناسب، معافیت مالیاتی، سادگی و سهولت در معامله و امکان خرید و فروش آنلاین واحدهای صندوق از مزایای صندوق ETF به شمار می‌روند.

عرضه اولیه

یکی دیگر از گزینه‌های سرمایه‌گذاری با پول کم، شرکت کردن در عرضه اولیه سهام است که در آن، سهام یک شرکت برای اولین بار در بورس یا فرابورس عرضه می‌شود. سرمایه‌گذاران می‌توانند برای شرکت در عرضه اولیه، پس از ثبت نام در یکی از کارگزاری‌های معتبر، در ساعات مشخص شده در اطلاعیه عرضه اولیه، از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها اقدام کنند. معمولا با توجه به قیمت‌گذاری هر سهم برای عرضه اولیه و استقبال فعالان بازار سرمایه، خرید عرضه اولیه می‌تواند برای خریداران بازدهی مطلوبی را ایجاد کند.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا