اقتصاد جهانیبازار طلا و ارز

حرکت قیمت طلا، سکه و ارز چگونه است؟

اونس جهانی در حالی با انتشار آمار اقتصادی به نسبت مثبت از آمریکا روزهای پایان هفته را با کاهش پشت سرگذاشت که در بازار داخلی وضع به گونه دیگری بود.

حمله نظامی به سوریه

با حمایت برخی از نمایندگان مجلس سنای آمریکا از حمله نظامی به سوریه و تصویب پیش نویس طرح اقدام نظامی محدود در سوریه، بازار طلا و ارز داخلی با نوسان های صعودی پیگیری شدند؛ به طوری که از اواسط هفته گام های صعودی سکه داخلی با نوسان اندک شروع شد تا در نهایت روز پنج شنبه هر سکه امامی به ایستگاه یک میلیون و ۱۴۷ هزار تومانی برسد.

این میان علاوه بر تنش های سیاسی در جوامع جهانی در رابطه با وضعیت خاورمیانه صحبت های رییس کل بانک مرکزی و برخی از کارشناسان مبنی بر حفظ قیمت های فعلی و حتی رشد قیمت ها باعث شد تا پس از مدت ها بار دیگر دلار وارد مدار ۳۳۰۰ تومانی شود و روز پنج شنبه آخرین قیمت ۳۳۲۵ تومانی را ثبت کند.

بدین ترتیب افزایش تنش های سیاسی باعث شد تا معامله گران بار دیگر به بازار ارز و طلا جذب شوند؛ به طوری که اونس جهانی وارد مدار ۱۴۰۰ دلاری شود.اما آمار اقتصادی مثبت از آمریکا و افزایش نگرانی ها از توقف محرک های مالی فدرال رزرو اونس را به مدار ۱۳۰۰ دلاری بازگرداند

همچنین رییس جمهور مسئولیت مذاکرات هسته ای با طرف های خارجی را به وزارت امور خارجه محول کرد و ظریف، وزیر امور خارجه اعلام کرد که پس از برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل مذاکرات هسته ای ایران مشخص خواهد شد. باید دید تیم مذاکره کننده دولت جدید با کشورهای خارجی و تحریم ها چگونه برخورد خواهند کرد.

این میان سیف رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که بازار ارز وضعیت آرام و مناسبی دارد و نیاز به اقدام خاصی از سوی بانک مرکزی وجود ندارد و مرکز مبادلات ارزی منحل نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز جمعه اونس جهانی تحت تأثیر آمار اقتصادی مثبت از آمریکا و افزایش احتمال توقف محرک های مالی فدرال رزرو کاهشی دنبال می‌شد، با این حال کاهش قیمت ها باعث شد تا طی ساعاتی با افزایش خرید فیزیکی اونس به مدار ۱۳۷۰ دلاری بازگردد.

معامله گران در انتظار انتشار آمار حقوق های پرداختی بخش غیر کشاورزی با احتیاط وارد بازار می شدند.

به نظر می رسد معامله گران طلا مرکز توجه خود را از تنش های سیاسی خاورمیانه به سوی وضعیت اقتصادی آمریکا تغییر داده اند. پس از آنکه پارلمان انگلیس رأی به عدم مداخله نظامی این کشور در حمله به سوریه داد، اونس جهانی به مدار نزولی بازگشته است.

در پایان این گزارش می افزاید، از آغاز ماه آگوست تا اکتبر هرسال با آغاز فصل جشن ها حجم تقاضای طلا در کشور هند افزایش می یابد، با این حال محدودیت های اعمال شده از سوی دولت به طور حتم بازار را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا