آمیخته بازاریابی خدمات

مدل توسعه یافتۀ آمیختۀ بازاریابی

مدل آمیختۀ بازاریابی خدمات، عناصر آمیختۀ بازاریابی را از چهار عنصر مدل کلاسیک به هفت عنصر افزایش می دهد. مدل سنتی بازاریابی به منظور تعیین استراتژی ورود به بازار برای محصولات ملموس (کالاها) می باشد و به منظور برنامه ریزی ورود به بازار خدمات (service)، علاوه بر عناصر قبلی، سه عنصر افراد (People)، فرایندها (Process) و امکانات فیزیکی (Physical evidence) نیز به مجموعۀ آمیختۀ بازاریابی افزوده می شود:

افراد: منظور از people همۀ افرادی است که درگیر ارائه و مصرف یک خدمت هستند. این افراد شامل کارمندان، مدیران و مصرف کنندگان هستند که هریک به نحوی در پروسۀ ایجاد ارزش افزوده در خدمت مورد نظر دخیل هستند.

فرایند: شامل رویه ها و مکانیزم هایی است که طی آنها خدمت به مصرف می رسد.

امکانات فیزیکی: شامل محیطی می شود که خدمت موردنظر به دست مصرف کننده می رسد. این امکانات عبارت هستند از ادوات ملموسی که به منظور برقراری ارتباط با مصرف کننده مورد استفاده قرار می گیرند ونیز امکانات ناملموسی مانند تجربۀ مشتریان فعلی و نیز قابلیت کسب و کار برای نفوذ در بازار و ارتباط با مشتریان بالقوه.

مشارکت کنندگان در این صفحه:

سید حمیدرضا عظیمی آقای سید حمیدرضا عظیمی

توضیح : شما در حال مطالعه بخش دانشنامه هستید، در این بخش صرفاً اصطلاحات و معنی آن شرح داده می شود، اگر مایل به مطالعه مقاله و یادداشت‌های مدیریتی هستید، به بخش مربوطه از طریق منو مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا