یادداشت‌های مدیریتی

Seagate شرکتی از دل IBM

سی گیتدر روز 27 سپتامبر 1930، «آلن فیلد شوگارت» در لس‌آنجلس کالیفرنیا متولد شد. آلن در سال 1951 پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه «ردلندز» در رشته فیزیک مهندسی، به شرکت IBM در سن خوزه پیوست و پس از ارتقای شغلی در آن شرکت، سرپرستی تحقیقات برای تولید نخستین دیسک درایو جهان را بر عهده گرفت.

این شاخه در آن زمان پرسودترین کار شرکت IBM بود و گروهی که نهایتاً موفق به ساخت فلاپی دیسک شدند، از گروه‌های تحت نظارت آلن بودند. در این دیسک درایو، اطلاعات به شکل مغناطیسی روی یک صفحه دوار نوشته می‌شد و یک هد، وظیفه نوشتن و خواندن این اطلاعات را بر عهده داشت.

او در سال 1969 شرکت IBM را به مقصد شرکت «ممورکس» ترک کرد و سپس حدود 200 تن از مهندسان ماهر IBM را نیز به این شرکت دعوت کرد. آلن شوگارت چهار سال بعد، به همراه «فینیس کانر» شرکت «شوگارت آسوشیتس» را تاسیس کرد.

این کارشناس رایانه‌ای در سال 1974و در پی بروز مشکلات مالی از شوگارت آسوشیتس خارج شد و با خریداری یک قهوه خانه و یک قایق ماهیگیری در سانتاکروز، چند سال از دنیای تجهیزات رایانه‌ای فاصله گرفت. این شرکت نیز بعدها توسط زیراکس خریداری شد.

پس از آن آنها باردیگر به دنیای دیجیتال بازگشته و به همراه سه شریک دیگر، شرکت «شوگارت تکنولوژی» را در سال 1979 تاسیس کردند که بعدها به «سی گیت تکنولوژی» تغییر نام یافت. اندکی بعد نخستین تولید عمده «فلاپی دیسک» در این شرکت آغاز شد و فلاپی دیسک به عنوان نخستین وسیله ارزان قیمت و قابل‌حمل ویژه ذخیره اطلاعات در تاریخ پیدایش رایانه‌ها معرفی شد.

اولین محصول آنها که در سال 1980 عرضه شد، یک هارد 5 مگابایتی بود که بعدها مدل‌های 10، 20 و 30 مگابایتی آن نیز تولید شد. در همان سال سی گیت قرارداد تولید انبوه هارد دیسک برای کامپیوترهای IBM را منعقد کرد و این باعث پیشرفت چشمگیری در سال‌های اولیه تاسیس این شرکت شد. شوگارت در سال 1983 سمت خود را به «تام‌ میچل» داد ولی تا سال 1998 در هیات‌مدیره این شرکت باقی ماند. فینیس کانر نیز در سال 1985 سی گیت را ترک کرد و پس از تاسیس «شرکت لوازم جانبی کانر» به تولید هارد کوچک برای کامپیوترهای قابل‌حمل پرداخت.

سی گیت در سال 1989 و در پی افزایش رقابت و فشار بر حاشیه سود شرکت، قسمت ذخیره‌سازی اطلاعات شرکت «کنترل دیتا» را خریداری کرد و توسط آن به حق امتیاز تولید دیسک و کویل صوتی این شرکت دست یافت. این ادغام همچنین دسترسی سی گیت به سرورهای چندمنظوره و اولین درایورهای با سرعت 5400 دور در دقیقه در بازار را فراهم کرد.

در ماه مه سال 1993 سی گیت اولین شرکتی بود که 50 میلیون‌امین هارد درایو خود را ارسال می‌کرد. شرکت کانر نیز در سال 1996 توسط سی گیت خریداری و اولین هارددیسک‌های با سرعت 10000 دور معرفی شد.

تحقیقات سی گیت در سال 1998 در پیتسبورگ آغاز شد و تا سال 1999 توانست 250 میلیون هارد درایو تولید و ارسال کند. سرعت این هارد درایوها تاسال 2000 به 15 هزار دور رسید و از آنها در کنسول بازی Xbox مایکروسافت استفاده شد.

سهام سی گیت در سال 2002 پس از عرضه اولیه سهام در سال 1990، مجددا وارد بازار بورس نیویورک شد و در سال‌های بعد، شرکت شروع به ادغام شرکت‌های دیگر از جمله شرکت میرا و «آزمایشگاه‌های بازیابی اطلاعات اکشن فرانت» کرد. آلن شوگارت نیز در سن 76 سالگی در پی عارضه قلبی درگذشت.

در ژانویه 2006، مجله فوربز سی گیت را به عنوان «شرکت برتر سال» معرفی کرد و پس از آن کل سهام شرکت «مکستور» به مبلغ دو میلیارد دلار توسط سی گیت خریداری شد.

در ابتدای سال‌جاری میلادی هیات‌مدیره سی گیت تصمیم به تغییر مکان شرکت از جزایر کایمن به ایرلند گرفتند که در مجمع عمومی به تصویب رسید و قرار شد در نیمه دوم 2010 این تصمیم عملی شود.

سی گیت هم‌اکنون یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های هارد دیسک مورد استفاده در رایانه‌های شخصی و لپ‌تاپ در جهان است که با دارا بودن بیش از 54 هزار کارمند در مراکز مختلف خود، به تولید انواع محصولات حافظه اصلی و جانبی کامپیوتر می‌پردازد. درآمد این شرکت در سال گذشته میلادی بالغ بر 8/9 میلیارد دلار بوده و تاکنون بیش از یک میلیارد هارد درایو تولید و به فروش رسانده است.

منبع: دنیای اقتصاد

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا