مدیریت مالی و حسابداری

مدیریت پول برای تصاحب موفقیت !

موفقیت در کمین است

شاید این مسأله مصداق عینی این ضرب‌المثل معروف باشد: «قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود.» به عبارت دیگر حتی زمانی که سرعت پیشرفت چندان محسوس و زیاد نیست، اگر آن را در جهتی مناسب و درست برنامه ریزی کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که سود مناسبی را در آینده برای شما به همراه داشته باشد.

یکی از عوامل موثر برای دستیابی به استقلال مالی و موفقیت در فعالیت‌های تجاری، توجه به میزان پول و بودجه‌ای است که برای امور مختلف خود مصرف می‌نمایید. به بیان دیگر برای آنکه فرد موفقی در مسیر اقتصادی زندگی خود باشید؛ لازم است همواره اطلاعات دقیقی از ورودی‌ها و خروجی‌های مالی خود در اختیار داشته باشید. عدم آگاهی از این اطلاعات سبب می‌شود تا برای جبران کسری پول و شکست‌های تجاری با مشکلات سخت تری مواجه شویم و به دنبال آن مدت زمان «ریکاوری» یا‌‌ همان بازیابی اقتصادی نیز افزایش خواهد یافت.

موفقیت در کمین شماست

در مقابل اگر سرمایه‌های خود را در مسیر برنامه ریزی و کنترل هدفمند قرار دهیم و یا اصطلاحاً پول خود را مدیریت کنیم، به راحتی می‌توانیم برای موفقیت‌های مالی چشمگیر و کسب درآمد در آینده آماده شویم. در ارائه تعریفی ساده و روان از مدیریت پول می‌توان گفت: مدیریت پول تسلط کامل بر منابع کسب و بخش هائی است که پول خود را در آن‌ها هزینه و یا سرمایه گذاری می‌کنیم، با توجه به این تعریف ساده «برنامه ریزی هدفمند» در بحث مدیریت پول  (سرمایه) به عنوان یک فاکتور از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار خواهد بود. اثرات مدیریت پول را می‌توان در قالب نکات ذیل مورد بررسی قرار داد:

مدیریت پول به شما کـمک می کند تا مشـکلات مالی را مشخص نمایید. 

مسلماً مدیریت پول و رعایت این نکته، برای کسانی که در آخر ماه نمی‌دانند پول خود را صرف انجام چه کارهایی کرده‌اند از اهمیت بسیاری برخوردار است. بررسی دقیق و مدیریت پولجز به جز میزان پول این امکان را به شما می‌دهد تا از مشکلات مالی فعلی و موارد بالقوه‌ای که می‌تواند در آینده روی دهد، آگاه شوید. علاوه بر این مدیریت پول می‌تواند بخش‌هایی را که بیش از اندازه پول خود را در آن خرج کرده‌اید، مشخص نماید. شاید در نگاه اول این کار زیاد مهم به نظر نرسد اما زمانی که به میزان واقعی این پول پی ببرید مسلما شگفت زده خواهید شد!

مدیریـت پـول به شما کـمک می‌کنـد تا موفـقیـت‌های مـالی را مشخص نـمایید. 

مدیریت پول نقش مهمی را در موفقیت‌های مالی و افزایش سرمایه ایفا می‌کند. با مدیریت و برنامه ریزی برای پولتان، در واقع مسیر موفقیت‌های مالی را برای خود هموار ساخته‌اید، هر چند ممکن است موفقیت‌های مذکور چندان محسوس نباشند اما اطمینان داشته باشید که در مقاطع خاصی از زندگی اثرات آن‌ها را مشاهده خواهید کرد. شاید این مسأله مصداق عینی این ضرب‌المثل معروف باشد: «قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود.» به عبارت دیگر حتی زمانی که سرعت پیشرفت چندان محسوس و زیاد نیست، اگر آن را در جهتی مناسب و درست برنامه ریزی کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که سود مناسبی را در آینده برای شما به همراه داشته باشد.

مدیریـت پـول تاثیـرات حاصل از تـغییرات ناگهانی مـالـی را مـشخص می‌نـماید. 

جریان مالی و گردش پول ما همواره طبق برنامه‌های از پیش تعیین شده حرکت نمی‌نماید. برخی مواقع تغییرات ناگهانی در برنامه ریزی‌های مالی ما به وجود می‌آید که ممکن است مثبت و در جهت افزایش پول بوده و یا منفی بوده و کاهش سرمایه را برای شما به همراه داشته باشد. به عنوان مثال ارثیه و یا پاداش شغلی را می‌توان جزو موارد مثبت و تصادف و هزینه درمان را جزو موارد منفی به شمار آورد. مدیریت پول این امکان را به شما می‌دهد تا میزان اثرگذاری این قبیل موارد را بر کل فعالیت‌های مالی خود مشخص نمایید. اگر قبل از بروز این تغییرات ناگهانی برنامه پولی روشن و مشخصی داشته باشیم به سرعت می‌توانیم خود را با آن‌ها سازگار نماییم.

مدیریت پول باعث می‌شود تا همواره فـعالیت‌های مالی را در ذهن خود مرور نـمایید.

مسلما اگر مدیریت پول و کنترل فعالیت‌های مالی به یک عادت تبدیل شود، همواره فعالیت‌های مالی را در ذهن خود مرور کرده و آن‌ها را فراموش نمی‌کنید. بدین ترتیب خواهید آموخت: چگونه بر اهداف مالی خود بیشتر تمرکزکرده و عوامل موثر برای رسیدن به این اهداف را به سرعت شناسایی کنید.

منبع : پول نیوز

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا