شرکتهای ایرانی

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل‌ها سازه‌هایی پیش‌ساخته هستند که استفاده از آن‌ها در سال‌های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است؛ تاحدی که می‌توان گفت این مصالح جدید با مزایایی که دارند، به طور کلی توانسته‌اند تا جایگزین مصالح سنتی شوند و توجه سازندگان و بزرگان صنعت ساخت و ساز کشور را به خود جلب کنند. یکی از ویژگی‌های مهم و قابل توجه و قابل ذکر پانل های ساندویچی دوام و طول عمر بالای آن‌ها است که موجب برتری این سازه‌های پیش‌ساخته نسب به سایر مصالح ساختمانی، به خصوص مصالح ساختمانی سنتی، شده است.

ساندویچ پانل

عوامل بسیاری بر میزان عمر مفید این سازه‌های جدید تاثیر مستقیم دارند؛ در این مورد می‌توان به روش‌های تعمیر و نگهداری ساندویچ پنل‌ها اشاره کرد. در ادامه بیشتر به این موارد می‌پردازیم.

اهمیت نگهداری صحیح ساندویچ پانل

نگهداری صحیح ساندویچ پانل‌ها امری ضروری است که در صورت عدم رعایت این نکات، ساندویچ پانل‌ها دچار صدمات قابل توجهی می‌شوند و می‌تواند باعث ایجاد ضررهای سنگین برای مالکان شود. این آسیب‌ها می‌تواند در تغییر شکل ظاهری عایق و یا سطوح ورق ساندویچ پانل باشد. در ۴ مرحله باید از ساندویچ پانل‌ها مراقبت کرد.

۱-    در حین تولید

۲-    هنگام نگهداری در انبار

۳-    هنگام حمل

۴-    بعد از نصب

محافظت از مواد اولیه و حفظ کیفیت آن‌ها و همچنین ساخت ساندویچ پانل با بالاترین کیفیت، به وسیله متخصصان دنیای ماموت انجام می‌شود. بنابراین جهت نگهداری از ساندویچ پنل‌ها در سه مرحله بعدی، حتما باید به موارد زیر دقت نمایید.

روش های نگهداری از ساندویچ پانل در انبار

برای حفظ و نگهداری ساندویچ پانل‌های بسته‌بندی شده در انبار و مراقبت از آن‌ها در برابر رطوبت باید ساندویچ پانل‌ها، به گونه‌ای چیده شوند که امکان تبادل هوا در بین آن‌ها وجود داشته باشد. برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل پانل‌های ساندویچی و همچنین محافظت از آن‌ها در برابر ضربه، این پانل ها باید بر روی صفحه و یا سکویی سخت نگهداری شوند. باید از راه رفتن بر روی پانل‌ها جلوگیری شود زیرا موجب آسیب به شکل ظاهری آن‌ها می‌شود.

ساندویچ پانل

این سازه های از پیش ساخته شده باید به صورت مایل با شیب کمتر از ۵ درصد در داخل انبار نگهداری شوند تا در صورت بارندگی، آب باران بر روی آن‌ها جمع نشود و به آن‌ها آسیبی وارد نکند.

نکات لازم جهت حمل و نقل ساندویچ پانل

  • حمل و نقل ساندویچ پنل ها باید تنها توسط کامیون، تریلر و یا کانتینرهایی که قابلیت بارگیری از بغل را دارند؛ انجام شود؛
  • سطح وسیله نقلیه بارگیری شده برای جلوگیری از آسیب به ساندویچ پنل باید بدون برآمدگی، صاف و عاری از هرگونه میخ و جسم تیز بر روی دیواره و یا بدنه آن باشد؛
  • برای بارگیری ساندویچ پانل ها با لیفتراک، فاصله ی چنگال های لیفتراک باید به گونه ای تنظیم شوند که به لبه ی پانل آسیبی وارد نکند و همچنین حفظ تعادل سازه ساندویچ پانل بر روی لیفتراک اهمیت دارد.

نگهداری از ساندویچ پانل‌ها حین حمل و نقل

ساندویچ پانل‌هایی با طول ۶ متر حتما باید با لیفتراک و یا جرثقیل، با نگهداشتن ۴ نقطه مهم جا به جا شوند و پانل‌هایی که دارای طول بیشتری هستند باید حتما با جرثقیل و به کمک یک تیر بالابر که نقش توزیع مرکز گرانش را بر عهده دارد جا به جا شوند. ساندویچ پنل‌ها، نباید به صورت دستی جا به جا شوند و همچنین لازم است بدانید که از لبه‌های مادگی ساندویچ پانل‌ها به عنوان دستگیره حین جا به جایی نباید استفاده شود.

در مسیرهای کوتاه که امکان جا به جایی پنل ساندویچی توسط لیفتراک وجود ندارد؛ به هنگام جا به جایی باید از وسط ساندویچ پانل برای نگه داشتن آن استفاده کرد؛ نگه داشتن از لبه پانل‌ها موجب تغییر شکل آن‌ها می‌شود.

ساندویچ پانل

چنگک لیفتراک یا بالابر نباید به طور مستقیم با پانل در ارتباط باشند بلکه این عملیات باید به وسیله قلاب‌های مخصوصی صورت بگیرد. ساندویچ پانل‌ها باید به صورت عمودی از روی پانل زیرین برداشته شوند. کشیدن پانل‌ها بر روی سازه‌ی زیرین، موجب آسیب رسیدن به سطح آن می‌شود.

برای کاهش آسیب‌های احتمالی وارده به پانل‌های ساندویچی آن‌ها را در نزدیک‌ترین محل به نصب و اجرا تخلیه می‌کنند که در حفظ و نگهداری صحیح از پانل‌ها تاثیر گذار هستند.

نگهداری از ساندویچ پانل‌ها پس از نصب و اجرا

عملیات آب‌بندی و درز گیری ساندویچ پانل‌ها پس از نصب ساندویچ پانل از اهمیت بالایی برخوردار هستند که با جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب باران به داخل سازه از پوسیدگی آن‌ها جلوگیری می‌کند و موجب افزایش طول عمر مفید ساندویچ پانل‌ها و سازه می‌شود.

به منظور افزایش طول مفید ساندویچ پانل‌ها و همچنین بهبود عملکرد مطلوب آن‌ها باید به دور از تابش مستقیم نور خورشید و تغییرات حرارتی شدید نگهداری و نصب شوند. برای افزایش استحکام و عمر سازه و ساندویچ پانل‌ها، هرچند سال یک بار باید به تعمیر آن‌ها بپردازید.

اهمیت مواد اولیه ساندویچ پانل‌ها در عمر مفید آن‌ها

هر چه کیفیت تولید و مواد اولیه ساندویچ پانل‌ها بالاتر باشد، طبیعتا عمر مفید این محصول بیشتر می‌شود. در مجموعه دنیای ماموت، از بهترین مواد اولیه برای ساخت با کیفیت‌ترین ساندویچ پانل‌ها استفاده می‌شود و شما می‌توانید با مراجعه به سایت دنیای ماموت، اطلاعاتی در مورد انواع ساندویچ پانل و نحوه تهیه آن از دنیای ماموت به دست آورید.

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص قیمت ساندویچ پانل و سفارش ساندویچ پانل از طریق شماره های درج شده در وبسایت کارخانه عظیم دنیای ماموت، با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا