منابع انسانی

روابط دوستانه در محیط کار از ضرورت تا الزام

این روزها اگر بخواهید فرد کاملاً مناسب در یک شغل باشید، به چیزی بیش از نشان دادن مهارت های قوی و اشتیاق به حوزه مورد نظر نیاز دارید. همچنین شرکت های بیشتر و بیشتری خواستار یافتن فردی هستند که تناسب فرهنگی خوبی با آنها داشته باشد. معنای این جمله بین سازمان ها و صنایع مختلف می تواند متفاوت باشد؛ اما این مفهوم را می رساند که مهم نیست رزومه شما تا چه حد قوی و پاسخ های شما به مصاحبه تا چه حد بدون اشکال است، اگر تناسب درستی با شرکت نداشته باشید، پیشنهاد شغلی نیز به شما داده نخواهد شد. باید بگوییم که تعیین تناسب فرد با سازمان از طریق مجموعه ای از مصاحبه ها یا جلسات شخصی می تواند دشوار باشد، تعداد زیادی از افراد جذب شرکت ها می شوند اما به سرعت درمی یابند که اشتباه کرده اند، اما نه به این خاطر که نمی دانند چگونه آن کار را انجام دهند. در واقع می خواهم بگویم، که روابط دوستانه در محیط کار، ممکن است برای صاحبان کسب و کارها و کارفرماها مهم شده باشد. این مقاله را بخوانید، تا در این مورد بیشتر آگاهی کسب کنید.

روابط دوستانه در محیط کار

من و دوستم «تیم» سال ها در یک شرکت کار می کردیم اما یک روز او تصمیم گرفت که از آن شرکت برود. او احساس می کرد هر چند در شرکت (الف) رشد خوبی داشته است اما زمانی که شرکت «ب» به او پیشنهاد کار داد، هیجان زده شد. گرچه او همکارانش را بسیار دوست داشت، اما پیشنهاد شرکت «ب» برای او ارزش زیادی داشت؛ ارزشی که نسبت به دوستی در بخشی که او توانسته بود در آن موفق شود، به مراتب بیشتر بود. پس از چند هفته من و تیم با یکدیگر ملاقاتی داشتیم و از اوضاع و احوال کاری اش پرسیدم. آیا او کارش را به همان اندازه که فکرش را می کرد، دوست داشت؟

تیم توضیح داد که ویژگی های روزمره شغلش فوق العاده بودند. او در برخی پروژه های هیجان انگیز کار می کرد و مسوولیت های بی شماری داشت؛ مسوولیت هایی که به مراتب بیشتر از شرکت سابق او بود اما تیم این کار را پذیرفته بود، او هر روز به تنهایی پشت میزش ناهار می خورد، درحالی که گروهی از همکارانش بدون او بیرون می رفتند و این امر موجب شده بود تا او احساس کند هیچ دوستی ندارد.به او گفتم صبر داشته باشد. در نهایت، سایر کارمندان از ماه ها یا سال ها قبل روابط ثابتی داشتند، درحالی که تیم کمتر از چهار هفته در تیم بوده است. قطعا، مسائل تغییر و او به زودی احساس راحتی بیشتری در تیم خواهد کرد. متاسفانه این امر اتفاق نیفتاد.

اکنون بیش از یک سال گذشته است و تیم می  گوید بیش از گذشته احساس تنها بودن در شرکت می کند. تنها یک نفر است که با او ارتباط اجتماعی دارد و حتی گهگاه با یکدیگر ناهار می خورند؛ اما اغلب اوقات تیم درحالی که کارش را انجام می دهد، با این احساس روبه رو است که او را در «گروه» به رسمیت نمی شناسند.او عاشق شغلش است و به خاطر همین موضوع تصمیم گرفته است در شرکت بماند. تصور من این است که همه چیز می تواند برای او تغییر کند؛ اما اگر بخواهم واقعا صادق باشم، باید بگویم که او تناسب درستی با شرکت ندارد. رهبری سازمان، شاید این موضوع را فهمیده و اما به دلیل وجدان کاری و بازدهی «تیم» تصمیم گرفته است به این موضوع اهمیتی ندهد.

گرچه قصد ندارم تصویری ناامیدکننده از این داستان روایت کنم، اما حقیقت این است که کاملا محتمل است که یک روز خودتان را در موقعیتی مشابه بیابید و خوش بینانه و (غیرواقع بینانه) به خودتان این اطمینان را بدهید که راهی برای ایجاد تناسب خواهید یافت، اما به نظر من بهتر است روراست باشید. اگر در سراسر حرفه خود، با تعدادی شغل روبه رو هستید، ممکن است دریابید که همه آنها به طور مشابه برای شما متناسب نیستند. اگر محیط کار مسموم نیست و کاری که انجام می دهید را دوست دارید، ممکن است حتی این موضوع مساله مهمی نباشد یا حداقل نباید آن را به مساله مهمی تبدیل کنید.

روابط دوستانه در محیط کاری

چرخه روابط کاری

گاهی می توانید خودتان را مجبور کنید تا وارد یک چرخه شوید. می توانید خودتان را در رخدادهایی دخالت دهید که خارج از علاقه شما است و تنها در جهت تلاش برای ایجاد روابط با همکاران تان این کار را انجام دهید. می توانید در بحث هایی شرکت کنید که حاوی موضوعاتی هستند که هیچ معنایی برای شما ندارند. پیشنهاد من این نیست که متحمل یک محیط وابسته به گروه شوید یا اجازه دهید همکاران تان به شما زور بگویند. به طور ساده می گویم اگر همه چیز درست است، شاید مهم نباشد که دوستان زیادی در محیط کار نداشته باشید  (روابط کاری). به جای آن از خودتان بپرسید: آیا ایده های شما شنیده می شود؟ آیا در محیط کار احساس احترام می کنید؟ آیا معتقدید که همکاران تان پذیرای شما در مسائل مختلف هستند؛ مسائلی که ممکن است شما به آنها علاقه نداشته باشید؟ آیا از رئیس خود و هم تیمی هایتان یاد می گیرید؛ حتی اگر زمان زیادی با آنها صرف نکنید؟

تا زمانی که محیط مسموم نیست و به کاری که انجام می دهید ارزش می دهید، این مشکل نباید سایه سیاهی بر هفته کار یتان بیندازد. اگر روی آن تمرکز نکنید، هیچ کس دیگری نیز به آن توجهی نخواهد کرد. نکته کلی این است که یکی از دو مورد زیر رخ می دهد: از شرکت تان جابه جا می شوید و نقشی را در یک شرکت می پذیرید که 100 درصد متناسب آن هستید یا اینکه آنقدر باقی می مانید که همه چیز تغییر می  کند و طی زمان این احساس در شما ایجاد می شود که بیش از یک کارمند داخلی هستید.

دلایل قانع کننده زیادی برای ترک یک شغل وجود دارد؛ دلایلی مانند یک رئیس وحشتناک، همکاران خودپسند، سیاست های کاری غیرمنصفانه، عدم توازن کار-زندگی. اما عدم تناسب کامل با آن شغل، زمانی که سایر چیزها خوب است یکی از این دلایل نیست.با همه این مسائل که گفته شد، تنها شما هستید که می دانید برای پیشرفت در یک شغل به چه چیزی نیاز دارید. بنابراین، اگر به این درک رسیده اید که داشتن دوستان خوب در اداره کلید کسب و کار شما است، باید 100 درصد به پیش بروید و آن جست وجوی شغلی را شروع کنید. این را به یاد داشته باشید که زندگی کوتاه تر از آن است که از شنبه تا پنج شنبه شاد نباشید.

روابط دوستانه در محیط کار از ضرورت تا الزام

منبع: مجله Forbes ترجمه شده توسط آناهیتا جمشید نژاد روزنامه دنیای اقتصاد (27 مهر 1395)

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا