شرکتهای ایرانی

لوازم یدکی دیزل ژنراتور

چکیده :

دیزل ژنراتور دستگاهی است که از یک موتور دیزل به عنوان منبع توان استفاده می‌کند و انرژی مکانیکی تولید شده توسط آن را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌نماید.

دیزل ژنراتورها معمولاً شامل یک موتور دیزل ریلی، یک آلترناتور AC سه فاز و سیستم‌های کنترل و خنک‌کننده هستند.

از دیزل ژنراتور برای تأمین برق اضطراری، پشتیبانی شبکه‌های اصلی برق، و ارائه برق در مناطق دور افتاده استفاده می‌شود.

دیزل ژنراتورها در اندازه‌ها و ظرفیت‌های متنوعی برای کاربردهای گوناگون در دسترس هستند و نیاز به سرویس و نگهداری مرتب دارند.

لوازم یدکی دیزل ژنراتور

دستگاه دیزل ژنراتور یا مولد نیروی برق به ترکیب یک موتور دیزلی و یک ژنراتور یا آلترناتور می‌گویند که هر دوی آن‌ها بر روی یک شاسی نشانده یا در اصطلاح کوپله می‌شوند.

دستگاه دیزل به کمک تابلو کنترل نصب شده بر روی شاسی موجب دوران ژنراتور می‌گردد و ژنراتور برق را تولید می‌کند. این دستگاه جهت تولید برق در شرایط اضطراری و بحرانی استفاده می‌شود.

تجهیزات استاندارد و کلی یک دستگاه دیزل ژنراتور عبارتند از: دیزل به همراه رادیاتور و متعلقات آن، ژنراتور، تابلو کنترل دیزل ژنراتور، شاسی فولادی، تانک سوخت و تجهیزات انتخابی که می‌توان بر روس دستگاه استفاده کرد.

این دستگاه بیشترین مصرفی که دارد به عنوان منبع برق زمان قطعی برق کارخانه ها، منزل، بیمارستان ها و غیره می باشد. انواع دیزل های ژنراتور به عنوان یکی از منابع جایگزین و قابل اعتماد جهت تولید برق برای کسب و کارها، خانه ها و غیره تولید می گردند. این دستگاه با استفاده از موتور دیزلی و ژنراتور می تواند جریان برق را به بهترین نحو ممکن تولید کند. این دستگاه از سوخت دیزل برای کار کردن استفاده می نماید.

ژنراتورهای دیزلی می توانند با استفاده کردن از موتور دیزلی و ژنراتور برق تولید نمایند. ژنراتورهای دیزلی دارای یک جریان پیوسته نیروی ولتاژ هستند و به همین دلیل نوسانات را تنظیم خواهند کرد. موتور دیزلی یکی از وسیله هایی به شمار می ‌رود که قادر است به وسیله احتراق یک سوخت مایع را به سوخت دیزل تبدیل کند. حرکت چرخشی که این موتور ایجاد می کند موجب تولید برق خواهد شد.

لوازم یدکی دیزل ژنراتور

ساختار دیزل ژنراتور :

دیزل ژنراتور از چند قسمت اصلی تشکیل شده است:

موتور دیزل:

قلب دیزل ژنراتور است که معمولا یک موتور دیزل ۴ زمانه است. سوخت دیزل را می‌سوزاند و انرژی مکانیکی تولید می‌کند.

ژنراتور AC:

ژنراتور ۳ فاز معمولا سنکرون است که توسط موتور دیزل به چرخش در می‌آید و انرژی مکانیکی را به الکتریکی تبدیل می‌کند.

سیستم خنک‌کننده:

شامل رادیاتور و فن می‌باشد تا دمای موتور و ژنراتور را کنترل کند.  باتری و سیستم شارژ: برای راه اندازی اولیه موتور دیزل و شارژ باتری استفاده می‌شود.   سیستم کنترل:  شامل کنترل‌کننده‌های الکترونیکی و مکانیکی برای کنترل سرعت، ولتاژ و فرکانس.

اگزوز و مخزن سوخت:

برای دفع گازهای حاصل از احتراق و ذخیره سوخت مورد نیاز.  چارچوب و شاسی: برای نگهداری و استقرار قطعات در کنار هم.

دیزل ژنراتور یکی از وسیله های مهمی به شمار می رود که می تواند انرژی مکانیکی که از منابع بیرونی به دست آورده را به انرژی الکتریکی تبدیل سازد. استفاده از انرژی مکانیکی که این دستگاه فراهم می کند اهمیت زیادی دارد. همچنین ایجاد تولید و حرکت بار الکتریکی در قسمت سیم پیچ ها برق را به عنوان یکی از خروجی های سیستم تولید می سازد. این جریان را میتوانیم یک شارژر الکتریکی بدانیم که جریان الکتریکی به وجود آمده را به ژنراتور ارائه می دهد. مکانیسم کار کردن انواع دیزل های ژنراتور را را بر اساس درک کار پمپ آب بررسی می ‌کنند.

این مسئله را باید به خوبی بدانید که این دستگاه آبی ایجاد نمی کند ولی آب درون آن جریان پیدا خواهد کرد. کار بسیاری از این دیزل های ژنراتور مدرن امروزی بر اساس القای الکترومغناطیس می باشد. جریان بالای بار الکتریکی قادر است به وسیله حرکت نمودن رسانای الکتریکی به میدان مغناطیسی انتقال یابد. این حرکت به گونه ای می تواند تفاوت ولتاژ را بین انتهای سیم و رسانای الکتریکی نشان دهد. در عوض موجب می گردد که بار الکتریکی جریان پیدا کند و جریان الکتریکی به بهترین نحو ممکن تولید شود.

لوازم یدکی دیزل ژنراتور

لوازم یدکی دیزل ژنراتور :

دسته ‌بندی لوازم یدکی دیزل ژنراتور متفاوت است که هر یک از این دسته بندی ها دارای استانداردها و ویژگی های مشخص شده ای هستند. برخی از مهم ‌ترین و اصلی‌ ترین دسته ‌بندی‌ های لوازم یدکی این دستگاه عبارت است از :

  1. لوازم یدکی دیزلی

لوازمی مانند سرسیلندر، بلوک سیلندر و کارتل به عنوان مهم ترین لوازم یدکی دیزل ژنراتور دیزلی شناخته می شوند. پولک های فلزی، واشرها، بادامک ها، بوش میل، سوپاپ و غیره در این دسته بندی قرار می گیرند. قطعاتی مانند میل لنگ، چرخ دنده، یاتاقان متحرک و ثابت به عنوان مهمترین قطعات دیزلی شناخته می‌ شوند. برندهایی مانند ولوو و کامینز سطح کیفیت بالایی از این قطعات را تولید می کنند. بهترین متریال ها را این برندها برای تولید قطعات به کار می گیرند.

سیستم های خنک کننده مانند ترموستات، واتر پمپ و لوازم زیادی مانند افتر کولر در این دسته بندی لوازم یدکی دیزل ژنراتور قرار می گیرند. این لوازم می ‌توانند با خنک کردن سیستم، بهبود عملکرد دستگاه را فراهم سازند. سیستم روغن کاری یکی دیگر از لوازم یدکی دیزلی به شمار می رود. این سیستم می ‌تواند از بروز مشکلاتی که مربوط به نشت روغن و کمبود روغن است جلوگیری کند. تسمه سفت کن، لوله ارتباط،ی فیلتر روغن اولیه و ثانویه به عنوان مهمترین وسیله های سیستم روغن کاری شناخته می شوند.

  1. لوازم یدکی ژنراتور

لوازم یدکی ژنراتور یکی دیگر از دسته‌ بندی‌ های لوازم یدکی دیزل ژنراتور می باشد. در بخش موتورهای دیزلی سیستم‌ هایی مانند رگلاتور و ولتاژ قرار می ‌گیرند. برای تثبیت خروجی ژنراتور این لوازم باید استفاده شوند. بلبرینگ ‌ها، فن و پروانه، ریستورها و غیره از جمله قطعات مهم ژنراتور شناخته می‌ شوند.

۳٫لوازم یدکی سیستم الکترونیکی

لوازم یدکی سیستم الکترونیکی یکی دیگر از انواع لوازم یدکی دیزل ژنراتور به شمار می‌ رود. موتورهای دیزلی از جمله موتورهای الکترونیکی مهم به شمار می ‌روند. بنابراین قطعاتی که مربوط به بخش الکترونیکی است را باید به خوبی بشناسید. سنسور هایی مثل سنسور دود، سنسور سطح سوخت و غیره از جمله مهمترین قطعات الکترونیکی هستند. عدم وجود این سنسورها موجب می گردد که اطلاع دقیقی در مورد میزان سطح سوخت در اختیار نداشته باشید. عدم اطلاع از این مسئله موجب می گردد که دستگاه سوخت کمی داشته باشد و سیستم به خوبی کار نکند. دیزل های ژنراتور به عنوان یکی از بهترین موتورهای احتراقی معرفی می گردند. تنها زمانی احتراق درون این سیستم به طور کامل انجام می گردد که هر یک از بخش ها با یکدیگر هماهنگ باشند.

۴٫برد کنترل

برد کنترل یکی دیگر از انواع لوازم یدکی دیزل های ژنراتور شناخته می شود. این برد طبق امکانات متفاوت و قابلیت های خاصی کار می کند. سیستم کنترلی دور موتور مانند سنسور دود و گاورنر در این برد قرار می‌ گیرند. شیر برقی، سیستم گرمکن روغن، انواع قطع کن و سیستم آب و روغن از دیگر لوازم یدکی برد کنترل به شمار می ‌روند.

لوازم یدکی دیزل ژنراتور

برای خرید لوازم یدکی دیزل ژنراتورها و مشاهده قیمت دیزل ژنراتور به سایت rcipower مراجعه نمایید.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا