شرکتهای ایرانی

رفع پوسیدگی ماشین (تمام مراحل رفع زنگ زدگی و ترمیم خودرو)

پوسیدگی ماشین یکی از بزرگترین چالش هایی است که بیشتر افراد جامعه با آن دست و پنجه نرم می کنند. این اتفاق برای تمام خودروهای ارزان و گران قیمت نیز رخ می دهد و در صورتی که از آن جلوگیری نشود، پوسیدگی ها روز به روز بیشتر و بیشتر می شوند و زیبایی ظاهری خودرو را از بین می برند. پوسیدگی روی قیمت سپر جلو پژو ۴۰۵ یا سایر قسمت های این ماشین تاثیر منفی می گذارد؛ این اتفاق برای خودروهای مشابه نیز می افتد.

رفع پوسیدگی ماشین توسط ابزارهای مخصوص انجام می شود. شما می توانید به تعمیرگاه های حرفه ای مخصوص بروید و از آنها بخواهید که این مشکل را برایتان رفع کنند. این تعمیرگاه ها معمولا قیمت گلگیر پراید، شاسی، رنگ و … را قبل از تعمیرات به مشتری می گویند تا وی با دیدی باز اقدام به تعمیر خودرو خود کند.

پوسیدگی ممکن است برای هر خودرویی و در هر قسمت از ماشین رخ دهد. شاید از سپر عقب سمند گرفته تا بخش های دیگر این خودرو یا خودروهای مشابه دچار پوسیدگی شوند. در چنین مواقعی باید به دنبال راه حل مناسب باشید تا این پوسیدگی ها را از بین ببرید و زیبایی اولیه ماشینتان را به آن برگردانید.

پوسیدگی ماشین به منزله پایان عمر ماشین است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر، قطعا اگر اقدامات لازم برای رفع پوسیدگی ماشین را انجام دهید، این مشکل روی ظاهر ماشینتان تاثیر منفی نمی گذارد. شما می توانید در خانه و با استفاده از ابزارهایی مخصوص، پوسیدگی های خودروتان را از بین ببرید؛ همچنین اگر میزان پوسیدگی ها بیشتر شده بود، بهتر است با مراجعه به کارشناس های خودرو و مکانیک ها مانع خرابی ییشتر ماشین خود شوید. آنها با توجه به علم، مهارت و تجربه ای که طی سال ها به دست آورده اند، می توانند مشکل به وجود آمده را برایتان خیلی زود برطرف کنند.

ابزار لازم برای رفع پوسیدگی ماشین

برای از بین بردن پوسیدگی های روی خودرو نیاز به ابزار و تجهیزات خاصی دارید. شما می توانید این ابزار را بخرید تا در خانه داشته باشید و هر بار که ماشینتان دچار پوسیدگی شد، از آن استفاده کنید. همچنین امکان مراجعه به تعمیرکارها را نیز دارید؛ در این صورت دیگر نیازی به خرید ابزار نیست، چون تعمیرکاران خود لوازم لازم را دارند. در ادامه لیست تجهیزات لازم برای رفع پوسیدگی ماشین را می آوریم:

 • سنگ جت
 • سنباده چتری هزارلا
 • برس سیمی
 • ژل اپوکسی فایبرگلاس
 • پرکننده
 • کاغذ سمباده
 • سنباده بلوکی
 • رنگ آستری
 • کاغذ و نوار
 • رنگ شفاف ۲k
 • اسپریت معدنی
 • پولیش بدنه
 • پارچه و دستمال تمیز

رفع پوسیدگی ماشین (تمام مراحل رفع زنگ زدگی و ترمیم خودرو)

نحوه رفع پوسیدگی ماشین

در ادامه مراحل رفع پوسیدگی ماشین را می گوییم و درباره آنها توضیح می دهیم:

مرحله ۱: سنباده کشی

در مرحله اول باید پوسیدگی ها را از بین ببرید؛ به همین منظور از سنباده چتری هزارلا و سنگ فرز استفاده کنید. البته امکان از بین بردن این پوسیدگی ها با کاغذ سمباده نیز وجود دارد، اما باید فرآیند طولانی تر و سختتری را پشت سر بگذارید.

تمام قسمت های پوسیدگی را با ابزاری که گفتیم، از بین ببرید. قسمت هایی که با این وسیله قابل دسترسی نیستند نیز باید با بُرس مخصوص سمباده کشی شوند.

مرحله ۲: استفاده از ژل

ترکیبی از ژل فایبرگلاس به همراه سفت کننده به وجود آورید و آن را برروی قسمت پوسیدگی بفشارید. اجازه دهید چند دقیقه ای بگذرد تا مواد کاملا سفت شوند. اکنون می توانید سمباده زنی را آغاز کنید.

مرحله ۳: حذف ژل

با استفاده از سنباده چتری و سنگ جت اضافه های ژل را حذف کنید. سطح سوراخ به نسبت اطرافش باید دارای فرورفتگی باشد.

مرحله ۴: به کار بردن فیلر

فیلرها را با سفت کننده ها مخلوط و ابزار پخش کننده را بردارید و مواد را به سطح مورد نظر بزنید و صاف کنید. دقت نمایید تا فیلرها کافی باشند تا مبادا در آینده دچار خراش یا سوراخ شوند.

مرحله ۵: صاف کردن ترکیبات

نوبت صاف کردن مواد است؛ شاید این مرحله زمان زیادی را از شما بگیرد، اما سعی کنید به خوبی عملیات سمباده زنی را انجام دهید. با استفاده از کاغذهای سمباده روی سطح مورد نظر بکشید و فیلرهای اضافه را از بین ببرید.

کار را تا زمانی که روی سطح احساس برجستگی کردید، ادامه دهید.

مرحله ۶: پاک کردن آلودگی ها

نوبت پاک کردن روغن ها و آلودگی های سطح کار است؛ برای همین از اسپریت معدنی و پارچه تمیز استفاده کنید. بعد از خشک شدن سطح، دوباره این فرآیند را تکرار کرده و تمام لکه ها و حتی گرد و غبارها را نیز از بین ببرید.

رفع پوسیدگی ماشین (تمام مراحل رفع زنگ زدگی و ترمیم خودرو)

مرحله ۷: بتونه کاری

نوبت بتونه کاری می رسد. روی محل پوسیدگی و تا ۲٫۵ سانتی متر اطراف آن را بتونه بزنید. در واقع شما باید بتونه ها را روی سطح مورد نظر اسپری کرده و بعد از گذشت چند لحظه لایه ای سنگین تر بزنید.

مرحله ۸: تکرار سنباده زنی

در این مرحله باید کاغذ سمباده ۴۰۰ مرطوب استفاده کنید. بعد از سمباده کشی، باید اجازه دهید که ناحیه مورد نظر خشک شود تا دوباره بتونه بزنید.

بعد از زدن بتونه باید از کاغذ سمباده ۶۰۰ استفاده و دوباره سمباده کشی نمایید. این کار را ۳ بار تکرار کنید تا با رفع پوسیدگی ماشینتان ظاهری زیبا به آن هدیه دهید.

مرحله ۹: رنگ آستری

نوبت زدن رنگ آستری است؛ آن را بردارید و روی سطح مورد نظر اسپری کنید. شما می توانید ابتدا یک لایه آستری و سپس یک لایه ضخیم پوشش شفاف محافظ بزنید.

۲ یا ۳ لایه رنگ آستری نازک روی بتونه بزنید و اطرافش را اسپری کنید. بسیاری از کارشناس های خودرو پیشنهاد می دهند به جای ۱ لایه سنگین همواره چند لایه نازک به کار ببرید. چون احتمال چرک کردن و ترک خوردن در ۱ لایه سنگین وجود دارد.

مرحله ۱۰: ساییدن دوباره

نوبت ساییدن سطح مورد نظر است تا صاف و براق شود. شاید بعد از انجام این کار متوجه شوید که برخی از قسمت های خودرو پوست پرتقالی شده اند. در این زمان کافیست از سمباده های ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ مرطوب استفاده کنید و سمباده زنی را ادامه دهید تا سطح مورد نظر کاملا صاف شود.

مرحله ۱۱: استفاده از رنگ شفاف

رنگ شفاف را بزنید؛ البته این مرحله کاملا اختیاری است و می توانید آن را انجام ندهید. اما اگر این کار را کنید، سطح کار حرفه ای تر و زیباتر به نظر می رسد. برخی از کارشناس های خودرو معمولا این کار را انجام می دهند تا کارشان حرفه ای تر جلوه کند.

رفع پوسیدگی ماشین (تمام مراحل رفع زنگ زدگی و ترمیم خودرو)

رفع پوسیدگی خودرو، کاری واجب برای افزایش زیبایی ماشین

پیشنهاد می دهیم اگر خودروتان دچار پوسیدگی شده است، همین حالا برای رفع پوسیدگی ماشین تان اقدام کنید و این مشکل را از بین ببرید. پوسیدگی آثار زنگ زدگی و نازیبایی را روی بدنه خودروتان به وجود می آورد که قطعا دوست ندارید آنها را ببینید.

پوسیدگی ها هر چه بیشتر شوند، نه تنها تاثیر منفی روی زیبایی خودرو دارند؛ بلکه باعث کاهش قیمت ماشین شما نیز خواهند شد. بنابراین با بروز کوچکترین نشانه هر چه زودتر به تعمیرگاه ها بروید و از آنها بخواهید پوسیدگی ها را از بین ببرند. اگر خودتان علاقمند به رفع پوسیدگی خودرو هستید، مراحل کامل آن را در این مقاله شرح داده ایم.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا