شرکت‌ها

گیج فشار چیست و به چه منظور مورد استفاده قرار میگیرد؟

گیج فشار دستگاهی صنعتی می باشد که به عنوان یک ابزار دقیق برای اندازه گیری فشار به کار می رود. این دستگاه ها از پرکاربردترین تجهیزاتی هستند که برای سنجش فشار مورد استفاده قرار میگیرند. از پرشر گیج در صنایع مختلف برای اندازه گیری فشار در مایعات و گازها استفاده می شود. این دستگاه ها بر اساس روشی که برای اندازه گیری فشار دارند به چند دسته تقسیم بندی می شوند. یکی از معمول ترین فشار سنج ها، گیج فشار خشک می باشد. این فشار سنج در پروژه های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. درون این گیج ها خالی است و یک عقربه مقدار فشار مایع را نشان می دهد. لوله هایی که به فشار سنج متصل هستند بخاطر لرزش دستگاه های مکانیکی دارای ارتعاش هستند و به همین دلیل نمی توانند به صورت دقیق فشار را نمایش دهند.

گیج فشار چیست و به چه منظور مورد استفاده قرار میگیرد؟فشار سنج ویکا

گیج فشار ویکا چیست؟

گیج ویکا یکی از پرکاربردترین فشار سنج ها در ایران می باشد. این گیج فشار برای صنعتگران نامی آشنا است و بسیاری از افراد از آن استفاده می نمایند. از این وسیله برای اندازه گیری و نمایش فشار استفاده می شود. گیج فشار ویکا دارای انواع دیجیتال و عقربه ای می باشد و انتخاب هر یک به موقعیت مورد نظر و نوع اندازه گیری فشار بستگی دارد.

برای انتخاب و خرید گیج ویکا لازم است به نکاتی توجه نمایید. یکی از این نکات ابعاد بدنه گیج است. از دیگر مواردی که باید قبل  از خرید به آن توجه شود روغنی و یا خشک بودن فشار سنج می باشد. سایز اتصال از دیگر موارد مهم در خرید می باشد. بهتر است افراد به جنس بدنه و کانکشن فشار سنج نیز توجه ویژه ای داشته باشند.

کاربردهای گیج فشار ویکا

از گیج ویکا در صنایع مختلف مانند پتروشیمی، تولید نفت و گاز و صنایع غذایی استفاده می شود. ویکا یک برند آلمانی است که تجهیزات مختلف را برای کنترل فرآیند در صنایع مختلف عرضه می نماید. این برند محصولات خود را مطابق با استانداردهای روز دنیا و اتحادیه‌های اروپا تولید می کند. امروزه در هر صنعتی نیاز به ابزار دقیق اندازه گیری فشار وجود دارد.

در صنایع نفت و گاز باید از مانومتر ویکا که دارای بدنه استیل می باشد استفاده نمود. گیج فشار ویکا مدل ۲۱۳.۴۰ یکی از مدل‌هایی است که قابلیت سنجش فشار در محدوده رنج بسیار گسترده‌ای را دارد.

این فشار سنج ها می توانند در برابر مواد خورنده مقاومت زیادی را از خود نشان دهند. مانومترهای ویکا دارای ابعاد مختلفی می باشند که باعث می‌شود هنگام کار با آن ها، اعداد توسط اپراتور به خوبی دیده شوند. در مکان هایی که فضای کمی وجود دارد لازم است از مانومترهای کوچک استفاده شود. شرکت ویکا فشارسنج هایی با ابعاد دو و نیم سانتی متر نیز تولید میکند که برای استفاده در این مکان ها مناسب است.

اندازه گیری فشار منفی با استفاده از مانومتر ویکا

اگر فشار اندازه گیری شده توسط گیج فشار از نوسانات طبیعی فشار مستقل باشد باید از گیج فشار مطلق ویکا استفاده شود. این اندازه گیری با استفاده از فشار مرجع انجام می شود و با نقطه صفر فشار مطابقت دارد. از گیج فشار سنج ویکا می توان برای اندازه گیری فشارهای مثبت و منفی استفاده نمود.  همه ی فشار سنج ها ممکن است به دلایلی خراب شوند. از دلایل مهم خرابی گیج wika می توان به نوسانات، دمای بالا، فشار بیش از حد، انسداد و ارتعاش مکانیکی اشاره نمود. با انتخاب تجهیزات مناسب اندازه گیری فشار میتوان از خرابی پرشر گیج جلوگیری نمود.

قطعات مورد استفاده در فشار سنج ویکا

گیج فشار ویکا دارای قطعات مرطوب و غیر مرطوب می باشد. اجزای مرطوب، قطعاتی هستند که مستقیما با سیالات تماس می یابند. قطعات غیر مرطوب نیز شامل اشاره گر، کیس، رینگ و window می باشند. بهتر است برای اندازه گیری فشار آب، روغن و هوا از گیج هایی که کیس پلاستیکی و یا استیل دارند استفاده شود. در این موارد بهتر است قطعات مرطوب با آلیاژ مس ساخته شده باشند.

در مواردی که کاربرد هیدرولیک برای گیج فشار مدنظر می باشد بهتر است کیس از جنس استنلس استیل باشد تا دوام بیشتری داشته باشد. اگرکیس از گلیسیرین پر شود میزان ارتعاشات کاهش می یابد و در نتیجه لرزش نشانگر از بین می رود. در این حالت خوانایی صفحه بیشتر می شود.

گیج فشار چیست و به چه منظور مورد استفاده قرار میگیرد؟

فشار سنج ویکا

راهنمای خرید گیج فشار ویکا

از آنجایی که برند ویکا یکی از محبوب ترین برندهای تولید کننده گیج فشار می باشد و با توجه به تنوع محصولات آن، انتخاب یک فشار سنج مناسب بسیار اهمیت دارد. در این جا مطالبی را به عنوان راهنمای خرید گیج فشار ویکا مطرح می کنیم.  برای خرید یک گیج مناسب باید فاکتورهای بسیاری در نظر گرفته شود. بررسی این موارد در عملکرد این محصول و قیمت آن تاثیر بسزایی دارد. به دلیل این که در محیط های صنعتی اندازه گیری فشار اهمیت بالایی دارد برای خرید ابتدا باید دقت دستگاه در نظر گرفته شود.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در انتخاب گیج فشار مناسب بازه ی آن می باشد. بازه فشار سنج بین ۰-۳۰ تا ۰-۶۰۰ پاسکال می باشد. اگر برای شما اندازه گیری فشار در خلا مدنظر باشد باید قیمت بیشتری بابت خرید آن بپردازید. جنس بدنه نیز تاثیر زیادی در قیمت فشار سنج دارد. متریال مورد استفاده باعث می شود طول عمر این وسیله بالاتر برود. اگر جنس بدنه از استنلس استیل و صفحه نمایشگر از شیشه نشکن ساخته شده باشد میزان استهلاک این وسیله کمتر می شود.

نکته دیگر اندازه نمایشگر گیج فشار می باشد. نمایشگرها از قطر ۵/۱ تا ۱۶ اینچ متغیر هستند. برای انتخاب بهترین اندازه نمایشگر باید به اندازه محلی که می خواهید در آن از گیج فشار استفاده کنید توجه شود. همچنین دمای محیط صنعتی، مقدار ریزگردهای موجود در محیط، میزان رطوبت و غیره در انتخاب فشارسنج تاثیر زیادی دارد. ماده ای که به عنوان سنسور گیج فشار مورد استفاده قرار میگیرد باید با سیال مورد نظر سازگاری داشته باشد  تا از خوردگی آن جلوگیری شود.

گیج فشار چیست و به چه منظور مورد استفاده قرار میگیرد؟فشار سنج عقربه ای

تفاوت فشارسنج خشک و روغنی

گیج فشار خشک بسیار پرکاربرد و اقتصادی می باشد. از این وسیله در پروژه های صنعتی استفاده می شود. فشار سنج های روغنی به دلیل پر بودن مخزن از گلیسیرین لرزش کمتری داشته و مقدار فشار را به صورت دقیق تر نمایش می دهند. فشار سنج خشک قیمت پایین تری دارد اما بخاطر رطوبت ممکن است خواندن مقدار دقیق فشار از آن به سختی انجام شود.

 

 

 

جمع بندی

در نتیجه، گیج فشار ویکا نمونه‌هایی از تجهیزات با کیفیت بالا و دقت فوق‌العاده برای اندازه‌گیری فشار در صنایع مختلف می‌باشد. این محصولات از جنس‌ها و استانداردهای مختلفی برخوردار هستند، که با توجه به نیازهای مختلف کاربران، متناسب با نیاز آنها انتخاب می شوند. دقیق صنعت اوپاتان به عنوان تامین کننده محصولات برند ویکا، امکان خرید و استفاده از گیج‌های فشار ویکا را برای صنایع مختلف هموار می کند.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا