شرکت‌ها

خرید ورق آهن به صورت کیلویی

ورق‌های آهن یکی از مهمترین مصالح ساختمانی و صنعتی هستند که در پروژه‌های مختلف به کار می‌روند. خرید ورق کیلویی یکی از روش‌های متداول خرید در بازار فلزات ساختمانی و صنعتی است که امکان انتخاب دقیق و متناسب با نیازهای پروژه را فراهم می‌کند؛ به عبارتی خرید ورق آهن به صورت کیلویی، امکان خرید بر اساس وزن دقیق و مقدار مورد نیاز را برای مشتریان به همراه دارد. این ورق‌ها در دو حالت اصلی از کارخانه، روانه بازار می‌شوند. در ادامه این مطلب با روش‌های مختلف سفارش و خرید ورق آهن آشنا می‌شویم، نکات مورد توجه خرید ورق به صورت کیلویی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و در رابطه با قیمت ورق کیلویی، صحبت خواهیم کرد.

حالات مختلف سفارش و خرید ورق آهن

برای خرید ورق آهن به هر میزان، می‌توانید روش‌های مختلف عرضه را انتخاب کنید. هیچ کدام از روش‌های عرضه نسبت به یکدیگر برتری نداشته و این نوع پروژه و شرایط پرداخت هزینه شماست که تعیین می‌کند بهترین روش چیست! در اینجا چند روش عرضه ورق آهن و مزایای هرکدام آورده شده است:

 1. رول
 2. شیت

خرید ورق آهن به صورت رول:

رول ورق آهن به صورت یک ورق بلند اما درهم پیچیده، عرضه می‌شود که امکان استفاده از آن به صورت نوارهای مختلف یا به طول دلخواه را فراهم می‌کند. این انعطاف‌پذیری در استفاده از ورق راحتی بیشتری به کاربران می‌دهد. زمانی که آهن به صورت رول تهیه و خریداری می‌شود، ضایعات و پاره‌های کوچکتری نسبت به قطعات آهن به صورت شیت وجود دارد؛ که به کاهش ضایعات کمک کند. رول ورق آهن به دلیل فشرده بودن و شکل استوانه‌ای، حمل و نقل آن را آسان‌تر می‌کند.

خرید ورق آهن به صورت شیت:

شیت ورق آهن از قبل در کارخانه برش خورده و اندازه‌ها بسیار دقیق است. اگر خرید ورق به صورت شیت انجام شود نیازی به فرآیند برش و تنظیم در محل پروژه نخواهد بود؛ پس هزینه اضافی صرف برش ورق نمی‌شود و در زمان نیز صرفه جویی خواهد شد. اغلب ورق‌هایی که به صورت شیت برش می‌خورند و عرضه می‌شوند ضخامت بیشتری نسبت به ورق‌های رول شده دارند، زیرا ضخامت زیاد اجازه انعطاف کافی برای رول شدن نمی‌دهد.

خرید ورق کیلویی

آیا خرید ورق به صورت کیلویی امکان پذیر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله! ورق کیلویی نیز در بازار به فروش می‌رسد. قیمت انواع ورق آهن به صورت کیلویی ممکن است ارزان‌تر از شیت یا رول باشد! اما هنگام خرید یک محموله از همه ورق‌ها انتظار کیفیت یکدست نداشته باشید. ممکن است بین آنها ورق‌های معیوب نیز وجود داشته باشد! یا به دلیل اینکه بسته بندی خاصی ندارد حین حمل و نقل دچار آسیب شود.

در خرید ورق به صوت کیلویی به این نکات توجه کنید

خرید ورق آهن به صورت کیلویی ممکن است با معایب یا مزایایی همراه باشد به هر حال اگر می‌خواهید ورق آهن را به صورت کیلویی بخرید، بد نیست به موارد زیر توجه کنید:

 • حتماً کیفیت و وضعیت کلی ورق را بررسی کنید. زنگ‌زدگی، خوردگی، یا هر گونه آسیب دیگر کیفیت محصول را پایین می‌آورد.
 • ابعاد و اندازه ورق‌ها باید با نیازهای پروژه یا کاربری شما همخوانی داشته باشد. اندازه‌ها را دقیق بسنجید.
 • اگر امکان دارد از تاریخ تولید ورق آگاه شوید. اطلاع از تاریخ تولید می‌تواند به شما کمک کند تا از دوره عمر مفید محصول آگاهی پیدا کنید.
 • مطمئن شوید بین ورق‌ها، ورق دست دومی وجود ندارد. گاهی ورق‌های کیلویی دست دوم هستند و عمرشان به پایان رسیده.
 • مطئن شوید قیمت‌ها را با شما منصفانه حساب کرده‌اند! قیمت ورق آهن به صورت کیلویی، باید ارزان‌تر از شیت یا رول باشد.

قیمت ورق کیلویی

همیشه در تعیین قیمت ورق و دیگر مقاطع فولادی، تعدادی عامل مختلف به صورت ترکیبی و در تعامل با یکدیگر، دخیل هستند. به همین دلیل قیمت‌ها به صورت مداوم، نوسان دارند. در زیر به تعدادی از این عوامل اشاره می‌کنیم:

 • کیفیت و استانداردها
 • حجم سفارش‌ها
 • شرایط بازار
 • شرایط پرداخت (مثلاً پیش پرداخت، تسویه نقدی یا چکی)
 • نرخ ارز مخصوصا دلار
 • تکنولوژ‌ی‌های بکار رفته در تولید
 • یکدست بودن یا نبودن بار

جمع‌بندی

ورق آهن به عنوان یکی از اصلی‌ترین مصالح ساختمانی و صنعتی است که خرید آن به صورت کیلویی می‌تواند امکان انتخاب دقیق و بهینه را فراهم می‌کند. البته این ورق‌ها به دو صورت رول و شیت (دو حالت اصلی) از کارخانه به بازار عرضه می‌شوند. در انتخاب بین رول و شیت، موارد استفاده باید مد نظر قرار گیرند. هنگام خرید ورق کیلویی، به کیفیت، ابعاد و وضعیت کلی محصول توجه کنید و مطمئن شوید قیمت منصفانه‌ای به شما اعلام کرده‌اند.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا