شرکتهای ایرانی

کلید مینیاتوری هیمل

به منظور حفظ و افزایش ایمنی و همچنین داشتن کنترل بهتر، می‌بایستی که تمام فیوزها را با کلید مینیاتوری جایگزین کنیم. برخلاف فیوز، کلید مینیاتوری به عنوان یک کلید اتوماتیک عمل می‌کند که این موضوع به این معنی است که در صورت عبور جریان بیش از حد، شرایط ‌باز شدن مدار را فراهم می‌کند و پس از بازگشت جریان مدار به حالت عادی، می‌توان آن را بدون تعویض، مجددا به حالت مدار بسته درآورد. امروزه به منظور محافظت از تاسیسات و مدارهای الکتریکی از طیف گسترده‌ای از کلیدهای مینیاتوری با ظرفیت‌های شکست متنوعی در بازه ۱۰KA تا ۱۶KA برای انواع کاربری‌ها نظیر خانگی، تجاری و صنعتی به عنوان قطعه‌ای قابل اطمینان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از شما دعوت می‌کنیم تا در صورتی که می‌خواهید بدانید کلید مینیاتوری چیست و چگونه کار می‌کند، تا انتهای این مبحث ما را همراهی کنید.

تعریف کلید مینیاتوری هیمل

کلید مدارشکن مینیاتوری هیمل، یک قطعه الکترومغناطیسی است که در یک محفظه عایق قرار گرفته و امروزه به عنوان یکی از دسته‌های اصلی لوازم الکتریکی پایه به حساب می‌آید. کاربرد عمومی این کلیدها محافظت و تامین ایمنی مدارها و تجهیزات الکتریکی است. به این صورت که در لحظه‌ای که مدارها یا تجهیزات الکتریکی با جریان و باری بیشتر از ظرفیت تعریف شده برایشان و یا اتصال کوتاه و دیگر خطاها مواجه می‌شوند، کلید مینیاتوری در حالتی قرار می‌گیرد که سبب باز شدن مدار الکتریکی می‌شود که این موضوع سبب قطع شدن جریان برق در مدار الکتریکی می‌شود. سپس به محض برطرف شدن خطا در مدار، با برگرداندن وضعیت کلید به حالت مدار بسته، جریان در مدار الکتریکی مجددا برقرار می‌شود. تا اینجا به این سوال که کلید مینیاتوری چیست پاسخ دادیم اما بهتر است بدانید که میزان توانایی کاری کلید مینیاتوری با رتبه‌بندی اتصال‌کوتاه آن نشان داده می‌شود. ظرفیت قطع یا محدوده رتبه‌بندی اتصال‌کوتاه این کلیدها از ۱۰KA تا ۱۶KA متغیر است.

ساختار کلید مینیاتوری هیمل

بخش‌های مختلفی که منجر به شکل‌گیری یک کلید مینیاتوری می‌شوند شامل مکانیسم‌های عملیاتی، کنتاکت‌ها، دستگاه‌های حفاظتی، سیستم‌های مهار کننده قوس و دیگر قسمت‌ها است. در اینجا قصد داریم تا بیشتر در مورد این قسمت‌ها توضیحاتی را به شما ارائه دهیم.

سیستم مهار کننده قوس

آیا تا به امروز از سیستم مهار کننده قوس در کلید مینیاتوری اطلاعی داشته‌اید؟ این سیستم برای خاموش کردن قوس تولید شده در هنگام جدا شدن کنتاکت‌ها از یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم تشکیل شده از دو بخش است، ابتدا یک مکانیزم فنری قوی که امکان جداسازی سریع کنتاکت‌های کلیدهای مدار ولتاژ پایین را فراهم می‌کند و دیگری یک محفظه مهار کننده قوس که در بالای کنتاکت‌ها قرار گرفته است. در لحظه‌ قطع شدن تماس اصلی، پنجره مشبک قرار گرفته شده در محفظه مسئول مهار قوس، حضور یک مغناطیس قوی را حس می‌کند و سپس قوس به داخل شبکه کشیده و خاموش می‌شود تا این که این فرآیند سبب محافظت از کنتاکت‌ها در برابر آسیب شود.

کنتاکت‌ها

نظارت و انجام عملیات قطع و یا وصل کردن کردن جریان، در هنگام بروز مشکل و بعد از برطرف شدنش در یک مدار الکتریکی از عملکرد کنتاکت‌های متحرک و ایستا است، این به این معنی است که لازمه فنی کنتاکت کلید، داشتن قابلیت برقراری و قطع جریان اتصال کوتاه محدود و جریان پایین پایدار و قابل اطمینان است. از طرفی دیگر، به جریانی نیاز دارد که بتواند برای طولانی‌مدت کار کند و دچار آسیب جدی‌ای نشود.

محافظ کلید مینیاتوری هیمل

عموما درون کلیدهای مینیاتوری از تریپرها برای محافظت از سیستم توزیع استفاده می‌شود که شامل اشکال مختلف تریپر مانند تریپر ولتاژ‌ پایین، تحریک و اضافه جریان است. دستگاه محافظ در برابر ولتاژ پایین از تریپرهای ولتاژ ‌پایین برای نظارت بر دامنه نوسانات ولتاژ کاری بهره می‌برد. در لحظه‌ای که ولتاژ به ۷۰% تا ۳۵% ولتاژ نامی کاهش می‌یابد یا یک خطا در مدار الکتریکی رخ می‌دهد، بازخوردی به کلید مینیاتوری ارسال می‌شود که این بازخورد باعث می‌شود تا بلافاصله عمل قطع جریان در مدار اتفاق بیافتد.

ساز و کار عملیاتی

نحوه ساز و کار عملیاتی در کلید مینیاتوری به چه صورت است؟ این مکانیسم متشکل از دو بخش تریپ مغناطیسی و حرارتی می‌شود. دستگاه تریپ مغناطیسی، معمولا از یک سیستم مغناطیسی مرکب، یک بافر، فنر مغناطیسی قرار‌ گرفته در سیال سیلیکونی و یک تریپ مغناطیسی معمولی، تشکیل شده است. دستگاه تریپ حرارتی نیز به وسیله یک نوار بی‌متال احاطه شده است و کویل‌های گرمایشی برای تولید گرما، بر اساس شدت جریان به اطراف آن پیچیده خواهند شد.

کلید مینیاتوری هیمل

نحوه عملکرد کلید مینیاتوری چگونه است؟

نحوه عملکرد کلیدهای مینیاتوری بر پایه دو اثر جریان اضافه بار که شامل اثر حرارتی و دیگری اثر الکترومغناطیسی، بنا شده است. به این صورت که نوار بی‌متال داخل کلید مینیاتوری به دلیل اثر حرارتی جریان اضافه بار، دچار خم شدگی می‌شود. این نوار خود از دو فلز تشکیل شده است که هر کدام نیز دارای ظرفیت حرارتی متفاوتی می‌باشند. هنگامی که فلزی که دارای ظرفیت گرمایی کمتر است، به حداکثر ظرفیت گرمایی خود می‌رسد، دچار انبساط می‌شود و این فرآیند در حالی است که برای فلز دیگری که ظرفیت گرمایی بالاتری دارد، هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. به دلیل این فعل و انفعالات، خمشی در نوار بی‌متال رخ داده و سبب آزادسازی یک ضامن مکانیکی می‌شود. این مکانیسم سبب می‌شود که کلید مینیاتوری به حالت مدار باز دربیاید و هیچ جریان الکتریکی از مدار عبور نکند. از سوی دیگر هنگامی که یک اتصال کوتاه (افزایش ناگهانی جریان الکتریکی) رخ می‌دهد، پیستون سلونوئید به صورت الکترومکانیکی جا به جا می‌شود و ضربه‌ای به اهرم تریپ وارد می‌کند به طوری که مکانیسم ضامن فورا آزاد و در نتیجه مدار الکتریکی مجددا باز می‌شود.

سخن پایانی

تا به اینجا در این مقاله سعی کردیم تا به سوال کلید مینیاتوری چیست، پاسخ درخوری بدهیم و در مورد چگونگی و نحوه کارکرد آن، اطلاعات نسبتا جامعی در اختیار شما قرار دهیم. همچنین به معرفی اجزا تشکیل دهنده کلید مینیاتوری و ویژگی‌ها و نقش آن‌ها در کلید مینیاتوری پرداختیم. این کلیدها نقش مهمی در حفاظت و ایمنی انواع محیط‌ها، اعم از مسکونی، تجاری و صنعتی ایفا می‌کنند. از این رو هنگام انتخاب کلید مینیاتوری، آنچه که می‌بایستی در اولویت قرار دهید، کیفیت آن است. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم تا به فروشگاه‌هایی مراجعه کنید که محصولات‌شان را از برندهای معتبر و باکیفیت تامین می‌کنند. گروه فنی مهندسی صبا صنعت با سابقه ۱۵ ساله در صنعت برق، مفتخر است که انواع تجهیزات تابلویی ساختمان را با نمایندگی هیمل، یکی از برندهای مطرح در زمینه تولید تجهیزات الکتریکی را در اختیار دارد و محصولات این برند را با بهترین قیمت عرضه می‌کند. اگر قصد خرید کلید مینیاتوری هیمل را دارید، برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا