شرکتهای ایرانی

استابلایزرهای توان بالا؛ پایداری برق در دنیای پر از چالش‌های انرژی

نوسانات برق در کشور ما یک چالش همیشگی محسوب می‌شوند و نیازمند روش‌هایی محافظتی همچون استبلایزرهای ولتاژ می‌باشند تا تأثیرات مخربشان گریبان‌گیر تجهیزات برقی نشود. افت بحرانی ولتاژ بیشتر در مناطقی رخ می‌دهد که یا خیلی دورافتاده‌اند و یا سیستم‌های توزیع ضعیفی دارند. از طرفی این کاهش ناگهانی دلیل فرسودگی بسیاری از لوازم برقی است؛ زیرا این دستگاه‌ها طوری ساخته شده‌اند تا در برق ۲۲۰ ولت بهترین عملکرد را داشته باشند، بنابراین وقتی چنین ولتاژی را دریافت نمی‌کنند بازدهی‌شان کم می‌شود و به مرور فرسوده می‌شوند. به جرأت می‌توان گفت که نوسان برق مداوم و شدید عمر تجهیزات الکترونیکی شما را تا بیش از ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

خرید استابلایزر صنعتی توان بالا که بتواند برق تمام لوازم الکترونیکی شما را تأمین کند، بهترین راه‌حل برای مقابله با اثرات منفی نوسان برق است.

استبلایزر توان بالا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

به‌طور کلی به ترانس‌هایی که دارای توان ۱۰ کاوا یا بیشتر باشند استب‌لایزر توان بالا گفته می‌شود. این تقویت‌کننده‌های ولتاژ مناسب مکان‌‌هایی هستند که مصرف برق بسیار زیاد است و مجموع توان تجهیزات برقی به بیش از ۱۰ کاوا می‌رسد.

بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که تاسیسات‌تان نیاز به استاب‌لایزر توان بالا دارد یا نه، باید اول از همه توان تک‌تک لوازم الکترونیکی را محاسبه و جمع کنید. مجموع این توان‌ها نشان می‌دهد که مکان مورد نظر شما چقدر برق مصرف می‌کند. در آخر باید ترانسی را جهت تقویت ولتاژ این تجهیزات در نظر بگیرید که توانی بیشتر از عدد بدست آمده داشته باشد. ترانس‌های توان بالا دارای چند ویژگی مهم هستند که بهتر است بدانید:

تنظیم ولتاژ

وظیفه اصلی هر استابلایزر این است که به‌طور پیوسته ولتاژ ورودی به تجهیزات برقی را مانیتور کند و در صورتی که هر نوع ناپایداری در جریان ورودی مشاهده کرد، آن را به عدد استاندارد ولتاژ برساند. ترانس‌های ولتاژ با تکنولوژی‌های متفاوتی ساخته می‌شوند و درصد خطای متفاوتی دارند. اما در نهایت همه این مدل‌ها وظیفه دارند ولتاژ ۲۲۰ ولت تک‌فاز (یا ۳۸۰ ولت سه‌فاز) را برای‌تان فراهم کنند.

ظرفیت استفاده زیاد

استاب لایزر توان بالا مخصوص مکان‌هایی ساخته می‌شود که بار الکتریکی زیادی را دریافت می‌کنند. در نتیجه شما می‌توانید تجهیزات سنگین، ماشین‌های صنعتی و سیستم‌های توزیع برق را به آن متصل کنید. این در حالیست که استبلایزرهای معمولی فقط برای اماکن مسکونی و مصارف خانگی کاربرد دارند. بنابراین اگر یک کارگاه شخصی در منزلتان دارید و می‌خواهید از برقش محافظت کنید، با انتخاب استابلایزرهای صنعتی و توان بالا با یک تیر دو نشان می‌زنید.

زمان پاسخ‌‌گویی سریع

زمان یکی از حیاتی‌ترین عواملیست که بر نتیجه افت ولتاژ تأثیرگذار است. وقتی که دستگاه‌های برقی شما با کاهش شدید ولتاژ روبه‌رو می‌شوند، استبلایزر باید در کسری از ثانیه ولتاژ را به حالت نرمال برگرداند. در غیر این صورت بهتر است برق خانه به کل قطع شود تا تجهیزات الکترونیکی آسیبی نبینند. البته قطع کردن برق صنایع بزرگ و سیستم‌های توزیع کار بهینه‌ای نیست و همیشه انجام نمی‌شود. بنابراین مهم است که ترانس ولتاژ بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن نوسانات را تنظیم کند و جلوی آسیب دیدن ماشین‌های صنعتی را بگیرد. استابلایزر صنعتی الپیرو سروو موتوری به خوبی از پس این کار برمی‌آید و در کمتر از ۱۰ میلی ثانیه ولتاژ ورودی را اصلاح می‌کند.

مکانیزم‌های حفاظتی

در حالی که کاهش ولتاژ بسیار رایج‌تر از افزایش ولتاژ است، اما در برخی مواقع احتمال بالا رفتن غیرعادی ولتاژ ورودی نیز وجود دارد. برای جلوگیری از این مشکل، ترانس‌های توان بالا دارای محدوده ولتاژ ورودی گسترده‌ای هستند و ولتاژهای بالاتر از ۲۲۰ ولت را هم اصلاح می‌کنند. این بازه ورودی معمولاً بین ۱۶۰ تا ۲۶۰ ولت است و یعنی اگر در منطقه شما افزایش ولتاژی تا حدود ۲۶۰ ولت رخ دهد، استبلایزر به‌راحتی آن را روی مقدار ۲۲۰ ولت پایین می‌آرود.

در شرایطی که ولتاژ ناپایدار ورودی از بازه ۱۶۰ تا ۲۶۰ ولت خارج باشد، روی استاب لایزر قطع‌کن بالا و پایین نصب می‌کنند تا برق قطع شود و تجهیزات نسوزند.

استاب‌لایزر توان بالا در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟

استابلایزرهای توان بالا؛ پایداری برق در دنیای پر از چالش‌های انرژی

مکان‌هایی که تجهیزات برقی زیادی دارند باید به استاب‌لایزر توان بالا مجهز شوند. با وجود این نظریه شاید فکر کنید که این ترانس‌ها بیشتر در صنایع و محیط‌های غیرمسکونی کاربرد خواهند داشت. در حالی که همیشه اینطور نیست و شما می‌توانید برای کارگاه‌ها، ویلاها و همچنین باغ‌های بزرگ هم از استب‌لایزر توان بالا استفاده کنید. مخصوصاً اگر تجهیزاتی که دارید نسبت به ناپایداری برق حساس باشند و زود آسیب ببینند. به طور کلی مکان‌های زیر بیشترین استفاده را از سیستم استابلایزر توان بالا دارند:

صنایع

بیشترین استفاده از ترانس های توان بالا در تاسیسات صنعتی است که به دلیل داشتن ماشین‌های بزرگ و موتورهای قدرتمند مصرف برق بالایی دارند. این تجهیزات برای اینکه بتوانند بهترین بازدهی را داشته باشند باید به برق بدون نوسان متصل شوند. در کارخانه‌های صنعتی حتی یک درصد کاهش بازدهی هم می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیر به خط تولید وارد کند. بنابراین نصب استب لایزر توان بالا بهترین انتخاب برای این مکان‌هاست.

مراکز داده

دیتا سنترها هسته اصلی تجهیزات شبکه، سرورهای کامپیوتری و زیرساخت‌های ارتباطی هستند و سازمان‌های خصوصی و دولتی برای راه‌اندازی سرویس‌های مبتنی بر شبکه خود از آن استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها شدیداً به نوسان برق حساسند و از آنجایی که توان مصرفی بالایی دارند باید حتماً به استب‌لایزر توان بالا مجهز شوند.

زیرساخت‌های مخابرات

اگر تجربه استفاده از اینترنت مخابرات را داشته باشید، حتماً می‌دانید که این شبکه چقدر به نوسان ولتاژ حساس است. کوچک‌ترین تغییر در زیرساخت‌های مخابرانی سبب اختلال در اینترنت شده و اتصال را دچار مشکل می‌کنند. از این رو در شبکه مخابرات از استابلایزر توان بالا استفاده می‌کنند تا جلوی این نوسانات را بگیرد و در سریع‌ترین زمان ممکن ولتاژ ورودی را اصلاح کند.

بیمارستان‌ها و مراکز درمانی

قطع برق در اماکن درمانی می‌تواند نتایج فاجعه‌باری به همراه داشته باشد. به همین دلیل این مراکز علاوه‌بر تثبیت‌کننده ولتاژ دارای سیستم برق اضطراری هم هستند. اما در شرایطی که ناپایداری ولتاژ به عملکرد لوازم تصویربرداری پزشکی و دستگاه‌های مراقب‌های ویژه آسیب وارد کند، استفاده از استاب‌لایزر توان بالا یک امر اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

علاوه‌بر این مکان‌ها، کارخانه‌های تولیدی، مؤسسات تجاری، هاب‌های انتقال برق، پایگاه‌های نظامی و سیستم‌های توزیع هم با ترانس‌های توان بالا سروکار دارند. در این مراکز حتی کوچک‌ترین تغییر در ولتاژ می‌تواند نتایج منفی جدی به همراه داشته باشد و سبب ایجاد خسارت‌های مالی و زمانی بسیار شدید شود.

با نصب ترانس‌های تقویت ولتاژ تاسیسات برقی‌تان را نجات دهید!

استابلایزرهای توان بالا نه تنها تضمینی برای پایداری و امنیت شبکه‌های برق هستند، بلکه بهره‌وری دستگاه‌های الکترونیکی حساس به نوسان را هم بیشتر می‌کنند. با وجود همه‌گیر بودن مشکل نوسان ولتاژ در کشور، نصب استب لایزر توان بالا باید کاملاً مطابق با مصرف برق مکان مورد نظر باشد. بنابراین اگر برای ویلا یا کارگاه شخصی‌تان نیاز به استبلایزر قوی دارید، اما نمی‌دانید چه توان و تکنولوژی‌ای به کارتان می‌آید، مجموعه الپیرو با سفارشی‌سازی انواع ترانس‌های رله‌ای و سرووموتوری، توان مورد نیاز برای تاسیسات شما را تأمین خواهد کرد. تنها کافیست از مشاوران ما در شرکت الکتروپیشروگام مشورت دریافت کنید و بهترین استابلایزر توان بالا را برای تجهیزات‌تان تحویل بگیرید.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا