یادداشت‌های مدیریتی

اریک هاگن؛ سلطان فروشگاه‌های زنجیره‌ای نروژ

Stein Eric Hagen

استاین اریک‌هاگن یک کارآفرین و میلیاردر نروژی است که در سال ۲۰۱۰ با ثروت ۵/۳ میلیارد دلار به عنوان دویست و پنجاه و هشتمین ثروتمند جهان معرفی شد. وی ثروت خود را از صنعت سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای به دست آورده است.

استاین اریک‌هاگن در ۲۲ جولای سال ۱۹۵۶ در نروژ متولد شد. وی در کیوپمانس اینسیتوتت که در حال حاضر بخشی از مدرسه مدیریت نروژ است، تحصیل کرد. استاین اریک هاگن در دهه ۱۹۷۰ به همراه پدرش فروشگاه‌های زنجیره کالاهای تخفیف دار ریمی‌ (RIMI) را راه‌اندازی کرد. آن‌ها ‌این شرکت را در سال ۱۹۷۷ به ثبت رسمی‌رساندند. این فروشگاه زنجیره‌ای با ۲۷۹ فروشگاه، بازار نروژ را پوشش می‌دهد. ‌ هاگن تا قبل از آغاز قرن۲۱ مالکیت این فروشگاه‌ها را به دست داشت. ‌ هاگن در ‌‌نهایت در سال ۱۹۹۹‌ این فروشگاه‌ها را به شرکت سوئدی ICA و Ahold فروخت.

آقای Stein Eric Hagen

استاین اریک‌هاگن با سرمایه حاصل از فروش شرکت ریمی‌ سهام چندین شرکت دیگر از جمله شرکت اورکلا را خرید. وی در حال حاضر رییس شرکت اورکلا با درآمد ۵۴ میلیاردکرون نروژ (حدود ۵۶/۹ میلیارد دلار) و بیش از ۳۰ هزار کارمند در سال ۲۰۰۹ است.

اریک هاگن

شرکت اورکلا یک سازمان صنعتی است که در منطقه نوردیک، اروپای شرقی، آسیا و‌ایالات متحده فعالیت دارد. بخش‌های اصلی‌این شرکت شامل کالاهای مصرفی برند دار، محلول‌های آلومینیوم، فلزات و مواد معدنی و سرمایه‌گذاری‌های مالی می‌شود. ‌این شرکت در سال ۱۹۵۴ تاسیس شد. در حال حاضر ‌هاگن یکی از مالکان و سهام‌داران عمده ‌این شرکت است.

استاین اریک‌هاگن همچنین یکی از مالکین شرکت استین‌اند استورم است. ‌این شرکت یک شرکت خرده فروشی و املاک و مستغلات اسکاندیناویایی است که بیش از ۵۲ مرکز خرید در نروژ، سوئد و دانمارک را اداره می‌کند.

‌این شرکت که قدمتی دیرینه دارد در سال ۱۷۹۷ تاسیس شده و دفتر مرکزی آن در اوسلو در نروژ قرار دارد. درآمد‌این شرکت در سال ۲۰۰۶ در حدود ۴۰ میلیارد کرون نروژ (حدود ۷ میلیارد دلار آمریکا) برآورد شده بود.

استاین اریک‌هاگن یکی از سهام‌داران عمده شرکت کمپلت نیز می‌باشد. شرکت کمپلت یک شرکت نروژی در زمینه تجارت الکترونیک با فروشگاه‌های ‌اینترنتی در چندین کشور در اروپا است.

بخش عمده محصولات ‌این شرکت مربوط به کامپیو‌تر و قطعات آن است، اما‌ این شرکت محصولات خود را به بخش عکس، ‌ Hi-Fi، تلویزیون و بازی‌های الکترونیک گسترش داده است. دفتر مرکزی ‌این شرکت که در سال ۱۹۹۸ تاسیس شد، در ساندفجورد در نروژ واقع شده است.

شرکت کانیسا یکی دیگر از شرکت‌هایی است که استاین اریک‌هاگن از سهام داران عمده آن است. ‌این شرکت یک شرکت سرمایه‌گذاری نروژی است که در سال ۱۹۸۵ برای مدیریت فروشگاه‌های زنجیره‌ای ریمی ‌تاسیس شد. استاین اریک‌هاگن در حال حاضر رییس ‌این شرکت است.

هاگن در حال حاضر از طریق‌ این شرکت املاک و مستغلات خود را اداره می‌کند.

استاین اریک‌هاگن ازدواج کرده و ۴ فرزند دارد. وی در حال حاضر ساکن اسلو در نروژ است. گفته می‌شود ‌هاگن مالک یکی از بزرگ‌ترین قایق‌های تفریحی در اروپا است و قبلا نیز مالک یکی از جزایر کارائیب بوده که آن را فروخته است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد مورخ ۳ اسفند ۱۳۸۹ ترجمه الهام جوادی

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا