شرکت‌ها

راه‌های افزایش عمر انواع شیلنگ را بدانیم!

چه روش‌هایی برای افزایش عمر انواع شیلنگ وجود دارند؟ طبق آمار به‌دست‌آمده به طور تقریبی حدود ۷۵ درصد از انواع شیلنگ‌ها سالانه به دلیل استفاده نادرست از آن‌ها تخریب و فرسوده می‌شوند.

طولانی ‌شدن عمر شیلنگ‌ها می‌تواند به بهبود عملکرد و کاسته‌ شدن هزینه‌های نگهداری ختم شود. امروزه راهکارهای مختلفی برای افزایش عمر انواع شیلنگ‌ها وجود دارد که توجه‌ کردن به این راهکارها می‌تواند ۸۵ درصد به شما در افزایش طول عمر این محصول کمک کند.

۱٫ انتخاب مواد مقاوم

یکی از روش‌های بسیار مهم در مورد افزایش عمر انواع شیلنگ، انتخاب مواد مقاومی است. بهره ‌بردن از مواد بادوام برای تولید انواع شیلنگ‌ها می‌تواند به افزایش عمر و کارکرد بهتر آن‌ها کمک فراوانی بکند. در این جا بیشتر به این موضوع اشاره می‌کنیم.

مقاومت در برابر حرارت

در اماکنی که دما خیلی بالا بوده، انتخاب مواد بادوام حرارتی بالا الزامی است. برخی از گزینه‌های مناسب که در برابر حرارت مقاومت بالایی از خود مشان می‌دهند می‌توان به موادی همانند سیلیکون‌ها، فلوروپلیمرها و استنلس‌استیل اشاره کرد.

مقاومت در برابر خوردگی

برخی از شیلنگ‌ها در محیط‌هایی که با مواد شیمیایی یا مایعات خورنده در تماس هستند مقاوم نبوده و سریعاً خراب می‌شوند؛ پس انتخاب مواد استوار در مقابل خورندگی امری بسیار ضروری است.

مقاومت در برابر فشار

برای افزایش عمر انواع شیلنگ باید موادی با مقاومت خیلی بالا به فشار انتخاب شود. این مسئله مخصوصاً در صنایعی که با فشارهای بالا سروکله دارند نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

مقاومت در برابر فرسایش

درباره افزایش عمر انواع شیلنگ باید گفت شیلنگ‌هایی که در معرض فرسایش قرار می‌گیرند بایستی از موادی تولید شوند که در برابر فرسایش تحمل بالایی داشته باشد‌. مثلاً شیلنگ‌های پلی‌یورتان مقاومت بالایی در برابر فرسایش دارد و نوعی شلنگ ضدسایش هم هست که در واقع برای این منظور استفاده می‌شوند.

۲٫ برنامه‌های تعمیر و نگهداری دوره‌ای

ایجاد برنامه منظم برای تعمیر و مراقبت به‌موقع شیلنگ‌ امری حیاتی و مهم در افزایش عمر انواع شیلنگ است. این برنامه می‌تواند شامل چک‌لیست‌ها، زمان‌بندی تعمیرات، وظایف نگهداری اساسی و مشخص‌شدن نقاط کنترل باشد. برنامه‌های نگهداری همچنین باید به شرایط محیطی، نوع شیلنگ و نیازهای سیستم نیز وابسته باشند.

بررسی دوره‌ای وضعیت شیلنگ‌ها

از جمله چک‌کردن دوره وضعیت شیلنگ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اجرای بررسی‌ها به‌صورت دوره‌ای روی شیلنگ‌ها برای ارزیابی وضعیت آنها و شناسایی مسائل ممکن.
 • مواردی از جمله بررسی ترک‌ها، سایش، خوردگی، نشتی و مابقی علائم عدم عملکرد بهینه.

تعویض به‌موقع

طبق برنامه زمانی یا شرایط بهره‌برداری تعویض شیلنگ‌ها به‌موقع انجام شود. تعویض زمانی انجام می‌گیرد که شیلنگ‌ها به سطح حداقل ویژگی‌های عملکردی خود افت کرده یا نشانگرهای خرابی آن‌ها نمایان شوند.

استفاده از قطعات یدکی اصلی

در صورت عوض‌کردن قطعات یا شیلنگ‌ها باید از قطعات اصلی و طبق استانداردهای تولیدکننده استفاده شود. همچنین استفاده‌کردن از قطعات جایگزین باکیفیت پایین امکان دارد منجر به کاهش عمر مفید و کارکرد شیلنگ‌ها شود.

ثبت و گزارش‌گیری

ثبت دقیق کلیه فعالیت‌های تعمیر و نگهداری همراه با گزارش‌هایی از وضعیت شیلنگ‌ها؛
این اطلاعات می‌توانند به بهبود برنامه‌های تعمیر و مراقبت در آینده کمک شایانی کنند.

جلوگیری از انعقاد

در این بخش مربوط به برنامه‌های تعمیر و نگهداری دوره‌ای رعایت‌کردن موارد زیر بسیار واجب است:

 • استفاده از شیلنگ‌هایی باقدرت مقاومت در مقابل انعقاد و یخ‌زدگی.
 • استفاده از عایق‌ها برای پیشگیری از یخ‌زدگی در شیلنگ‌ها در شرایط سرد.

۳٫ استفاده از تکنولوژی‌های نوین

استفاده از تکنولوژی‌های جدید بخصوص در شیلنگ‌های هوشمند می‌تواند به طور شگفت‌انگیزی کارکرد و نظارت بر شیلنگ‌های صنعتی را بهبود ببخشد. توضیحات بسیار کامل درباره استفاده از این تکنولوژی‌ها را شرح می‌دهیم.

مجهز به سنسورها و تجهیزات اندازه‌گیری

شیلنگ‌ها معمولاً مجهز به سنسورها و تجهیزات اندازه‌گیری هستند که می‌توانند اطلاعاتی در مورد وضعیت شیلنگ از جمله فشار دما شرایط محیطی را اندازه‌گیری کنند. این لوازم می‌توانند داده‌های اندازه‌گیری شده را به‌صورت بیسیم یا با استفاده از کابل به سیستم‌های نظارتی یا سرورهای ابری ارسال کنند.

قیمت شیلنگ کشاورزی درب کارخانه
قیمت شیلنگ کشاورزی درب کارخانه

نظارت بهینه

امکان بررسی بهینه مربوط به وضعیت شیلنگ از راه دور را به‌صورت لحظه‌ای فراهم کند. این موضوع به مدیران و مهندس‌ها اجازه می‌دهد تا با سرعت واکنش نشان دهند و در صورت لزوم تصمیمات درستی بگیرند.

آشنایی کامل با نواقص از طریق اندازه‌گیری داده‌های شیلنگ تا حدود زیادی به جلوگیری از تخریب‌شدن و حادثه‌های غیرمنتظره کمک زیادی می‌کند. با شناخت کامل از وضعیت دقیق شیلنگ‌ها می‌توان برنامه‌های تعمیر و نگهداری را بهبود بخشید و هزینه‌های نگهداری را محدود کرد.

۴٫ نظافت و پاکسازی

در بخش نظافت و تمیزکاری شیلنگ باید بر اساس موارد زیر جلو رفت:

 • انتخاب برنامه منظم برای نظافت شیلنگ‌ها مخصوصاً در شرایط محیطی پر از گردوغبار، ذرات یا مواد جامد بسیار حیاتی است.
 • از تجهیزات نظافتی نظیر مکنده‌ها، جاروهای خاک‌آلود، تجهیزات باکیفیت نظافت صنعتی برای ازبین‌بردن ذرات مواد آلوده استفاده کنید.
 • شناسایی مواد شیمیایی و حلال که ممکن است شیلنگ‌ها را آلوده کرده باشند.
 • استفاده از مواد پاک‌سازی که به شیلنگ‌ها صدمه‌ای نمی‌رساند و درعین‌حال می‌تواند مواد آلوده را به‌خوبی حذف کند.

روش‌های پاک‌سازی

در این بخش از دو روش مهم برای پاک‌سازی شیلنگ استفاده می‌کنیم که عبارت‌اند از:

 • شستشو با آب و صابون: برای ازبین‌بردن ذرات گردوغبار معمولی و رسوبات خوردگی.
 • استفاده از مواد خاص پاک‌سازی: معمولاً برخی از شیلنگ‌ها ممکن از نیاز به پاک‌سازی با مواد خاصی نظیر استیل سیکا اسیدی داشته باشند.

توجه به نقطه‌های حساس

در این قسمت باید اهمیت زیادی به نقاط حساس شیلنگ موردنظر داد و از طریق ۲ ترفند زیر این کار را انجام داد:

 • تمیزکردن نقاط اتصال: نظافت درست نواحی نقاط اتصال شیلنگ‌ها به سایر اجزا سیستم بخصوص نقاط اتصالات مهم.
 • چک و حذف مواد چسبناک: پاک‌کردن مواد چسبناک که ممکن است به شیلنگ‌ها چسبیده و موجب مشکلاتی احتمالی شوند.

استفاده از تجهیزات پیشرفته

برای افزایش عمر انواع شیلنگ بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته بوده که طبق دو مورد گفته شده زیر است:

 • بهره‌گیری از سیستم‌های تمیزکننده اتوماتیک: استفاده از سیستم‌ها و تجهیزات خودکار برای نظافت و پاک‌سازی شیلنگ‌ها
 • تکنولوژی‌های مدرن در نظافت صنعتی: بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید نظیر ربات‌های سیستم‌های اتوماتیک برای نظافت سریع‌تر و بهتر.

عوامل مؤثر بر قیمت شیلنگ چیست؟

نرخ انواع شیلنگ‌ها مانند قیمت شیلنگ خرطومی، قیمت شیلنگ تراز، قیمت شیلنگ باد نخ دار، قیمت شیلنگ کشاورزی و سایر شیلنگ‌های دیگر توسط عوامل متعددی تعیین می‌شود.

عامل اول: جنس و کیفیت شیلنگ

نوع و کیفیت متریال استفاده شده در تولید شیلنگ‌ها می‌تواند تأثیر زیادی بر قیمت آن‌ها داشته باشد. شیلنگ‌های با جنس خوب و عالی‌نسبت به بقیه شیلنگ قیمت بالایی دارند.

عامل دوم: طول شیلنگ

طول شیلنگ نیز می‌تواند تأثیر زیادی در تعیین هزینه آن داشته باشد. معمولاً شیلنگ‌های با طول بیشتر قیمت بالایی دارند؛ چراکه نیاز به مواد زیاد و هزینه تولید بیشتری نیز دارند.

عامل سوم: برند و تولیدکننده

مارک و شهرت تولیدکننده عامل مهم بر قیمت شیلنگ است. طبیعتاً محصولات تولید شده توسط برندهای معروف و باتجربه قیمت بیشتری دارند.

عامل چهارم: فشار کاری

شیلنگ‌هایی که برای کار در فشارهای بالا ساخته شده‌اند، احتمال دارد قیمت بالاتری داشته باشند. این نوع شیلنگ‌ها بایستی تحمل فشارها و نیروهای زیادی را داشته باشند که نیاز به استفاده از مواد بادوام‌تر و هزینه بیشتری دارند.

کمترین قیمت شیلنگ خرطومی در تولیدی ها
کمترین قیمت شیلنگ خرطومی در تولیدی ها

شیلنگ درجه یک را از کجا خریداری کنیم؟

تهران شیلنگ با ۵۰ سال سابقه درخشان به عنوان بهترین شرکت تولیدی بسیار موفق با کیفیت تضمینی همراه با قیمت های فوق العاده و مقرون به صرفه برای انواع متنوعی از شیلنگ ها اعم از شیلنگ گازی، شیلنگ کشاورزی، شیلنگ حصیری، شیلنگ صنایع پزشکی و… در کشور شناخته شده است.

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا