عمومی

جدول شهرهای ارزان ایران برای سکونت

گزارشی از سال 1390

وزارت مسکن از روی داده‌های سامانه رهگیری معاملات املاک، مراکز استان‌ها مهم کشور –شهرهای اصلی- را به لحاظ «قیمت خرید آپارتمان‌ مسکونی» رده‌بندی کرده است و فهرست تهیه شده حاکی از آن است که تهران گران‌ترین شهر و ایلام ارزان‌ترین شهر برای سکونت محسوب می‌شوند.

بررسی مقایسه‌ای بازار مسکن

بررسی مقایسه‌ای بازار مسکن در شهرهای مختلف گویای برقراری تعادل قیمتی در حوزه خرید و فروش مسکن در کل کشور – به غیر از شهر تهران- است. دفتر اقتصادی وزارت مسکن، ۲۵ مرکز استان- شهرهای اصلی- را به لحاظ قیمت مسکن رتبه‌بندی کرده که در این فهرست به ترتیب تهران و اصفهان گران‌ترین و ایلام ارزان‌ترین شهر معرفی شده‌اند. متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در کشور در نیمه سال ۸۹ با ۴ درصد افت به ۷۰۰ هزار تومان رسید که این نرخ کمتر از نصف قیمت مسکن در شهر تهران گزارش شده است.

وزارت مسکن از روی داده‌های سامانه رهگیری معاملات املاک، مراکز استان‌ها مهم کشور –شهرهای اصلی- را به لحاظ «قیمت خرید آپارتمان‌ مسکونی» رده‌بندی کرده است و فهرست تهیه شده حاکی از آن است که تهران گران‌ترین شهر و ایلام ارزان‌ترین شهر برای سکونت محسوب می‌شوند.

نتایج رتبه‌بندی سال ۱۳۹۰

نتایج این رتبه‌بندی نشان می‌دهد شهر تهران به عنوان شهر پیشتاز در بازار مسکن، فاصله دو برابری با سایر شهر‌ها دارد به طوری که میانگین ارزش معاملاتی واحد مسکونی در پایتخت متر مربعی یک میلیون و ۶۷۵ هزار تومان و در سایر شهر‌ها بین ۵۰۰ هزار تا ‌‌نهایت ۹۰۰ هزار تومان در نوسان است.

گزارش «دنیای‌اقتصاد» از فهرست قیمت آپارتمان در شهر‌ها که برای نیمه اول سال۸۹ محاسبه شده، همچنین حاکی است: متوسط قیمت مسکن در کل کشور به متری ۶۹۸ هزار تومان رسیده که این رقم در مقایسه با نیمه اول سال۸۸، حدود ۴ درصد کاهش داشته است. میانگین قیمت آپارتمان در کل کشور طی نیمه اول سال۸۸ و نیمه دوم‌‌ همان سال به ترتیب متری ۷۲۸ هزار و ۷۱۸ هزار تومان بوده است.

در بین ۲۵ شهر اصلی و بزرگ کشور اصفهان مقام دوم را به لحاظ گران‌ترین کلان‌شهر به خود اختصاص داده است به طوری که میانگین قیمت خرید هر متر مربع واحد مسکونی در شهر اصفهان ۸۸۲ هزار تومان است.

شاخص قیمت مسکن در شهرهای ایران

بسیاری از کاربران، با عبارت «حدول فاصله شهرهای ایران» به این صفحه آمده‌اند. اما این خبر مربوط به هزینه هر مترمربع آپارتمان در شهرهای مختلف ایران است. برای مشاهده جدول فاصله شهرهای ایران، روی لینک کلیک کنید.

منبع: دنیای اقتصاد

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا