عمومی

تدوین عارضه یابی و استراتژی برای صنعت کاشی

کاشی و سرامیکمدیر کل صنایع معدنی وزارت صنایع ومعادن از تدوین عارضه یابی و استراتژی کاشی و سرامیک خبر داد و گفت: این طرح در حال حاضر در مرحله تدوین ساختار اجرایی برنامه‌های عملیاتی قرار دارد.

محمد فاطمیان یکی از اهداف تدوین این استراتژی را دستیابی به میزان تولید ۶۰۰ میلیون مترمربع کاشی و سرامیک در کشور دانست و گفت: دستیابی به صادرات ۱۵۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک، افزایش سرانه مصرف کشور به میزان ۶ مترمربع، افزایش سرانه تولید در کارخانه به میزان ۲۰ هزار مترمربع و افزایش سطح رضایت مشتریان به میزان ۲۰ درصد را از دیگر اهداف تدوین این استراتژی دانست که تا سال ۹۴ باید محقق شود.

وی با بیان اینکه تاکنون صادرات این صنعت به کشورهای همسایه بویژه عراق بوده است، افزود: بر اساس چشم انداز تعریف شده برای این صنعت مبنی بر اخذ رتبه بر‌تر جهانی چاره‌ای جز برنامه ریزی منسجم برای ورود به بازارهای جهانی نیست و این مسیر در سایه ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی هموار‌تر خواهد شد.

فاطمیان بر تدوین برنامه استراتژیک هر بخش توسط انجمن‌های صنفی‌‌ همان بخش تاکید کرد و گفت: با حمایت‌های وزارت صنایع و معادن، انجمن کاشی و سرامیک با بهره گیری از مشاوران مجرب اقدام به عارضه یابی و تدوین استراتژی این صنعت کرد که هم اکنون در مرحله تدوین ساختار اجرایی برنامه‌های عملیاتی قرار دارد.

وی به ساختار نامناسب قیمت تمام شده این صنعت نسبت به رقبای جهانی اشاره کرد و گفت: توجه بیشتر به صادرات هدفمند با ارزش افزوده بالا و کاهش قیمت تمام شده دستور کار این صنعت برای ورود به بازارهای جهانی است.

مدیرکل صنایع معدنی وزارت صنایع ومعادن افزود: با توجه به اینکه فناوری این صنعت تقریبا به روز است اما سنتی بودن ساختار توزیع و کیفیت نامطلوب مواد اولیه داخلی به یکی از مشکلات این صنعت برای ورود به بازارهای جهانی تبدیل شده است.

وی عارضه یابی بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی را سیاست راهبردی وزارت صنایع و معادن و یک ابتکار نو برای توسعه بخش معدن کشور دانست و یادآورشد: همه عوامل تاثیرگذار در کل فرایند معدنکاری واحد‌ها از مرحله استخراج تا بهره برداری و وضعیت مدیریت واحد‌ها، ماشین آلات، میزان مصرف انرژی، جغرافیا، نیروی انسانی شاغل و دیگر مسائل مرتبط با آن را با روش SWOT در جداول ماتریس مورد بررسی قرار می‌دهیم تا استراتژی و بهترین برنامه برای فعالیت موثر آن‌ها را تدوین کنیم.

منبع: پول نیوز

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا