اقتصاد کلان

میزان ذخایر طلای خانگی در ایران چقدر است؟

میزان ذخایر خانگی طلا در کشور با توجه به تغییر قیمت های رخ داده، به طور تقریبی معادل ۲۰۰ تن است که این رقم رو به افزایش نیز می باشد.

به نقل از اقتصادآنلاین، محمد کشتی‌ آرای در خصوص میزان تولید مصنوعات طلا و ذخایر این صنعت در ایران، تصریح کرد: بررسی ها بیانگر آن است که با رشد قیمتی طلا، میزان ذخایر طلای خانگی در کشور نیز رو به افزایش گذاشته و با توجه به برآوردهای ما ۲۰۰ تن ذخایر خانگی داریم.

کشتی آرای گفت: رشد بی رویه و شوک قیمتی که به صنعت طلا وارد گردید به پول و سرمایه های مردم آسیب وارد می کند، لذا مردم نگهداری مصنوعات طلا را نوعی سرمایه گذاری برای روزهایی که احتیاج دارند، تلقی می کنند.

این فعال بازار طلا و جواهر ایران با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در این صنعت به علت نوسان قیمت ارز دچار تلاطم گردیده، تصریح کرد: اکنون سرمایه گذاری در بازار طلا متنوع شده به نحوی که افزون بر معاملات طلا، صندوق های سرمایه گذاری یا خرید و فروش سکه، یک نوع داد و ستد تجاری تازه نیز رایج شده است که ثمره افزایش قیمت ارز می باشد.

وی در ادامه افزود: این داد و ستد تازه خرید و فروش طلای آب شده می باشد و کسانی که می خواهند سرمایه های خود را حفظ کنند به این نوع تجارت در بازار طلا روی آورده اند.

کشتی آرای معتقد است: رشد قیمت ارز باعث شده تا قیمت تمام شده مصنوعات طلا که از استاندارد ۱۰ تا ۱۵ درصد به حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش یابد و این موضوع از نظر اقتصادی صرفه ندارد.

وی همچنین تصریح کرد: آمارها بیانگر آن است که در مدت ۶ ماه نخست ۲۰۱۸ بانک مرکزی تقریباً ۷۰ تن طلا برای ثبت نام سکه مصرف داشته و اگر این رقم جایگزین نشود ارزش پول ملی کم می شود.

میزان ذخایر طلای خانگی در ایران چقدر است؟

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

تحریریه پایگاه اطلاع رسانی صنعت، کارِ گردآوری و ترجمه مقالات و همچنین تولید و انتشار اخبار مدیریتی را انجام می دهد. این فعالیت علاوه بر فعالیت گروه علمی پایگاه اطلاع رسانی صنعت می باشد که همگی زیر نظر سید حمیدرضا عظیمی است. همواره می توانید از طریق شماره تلفن 02122968244 با تحریریه Myindustry در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا