یادداشت‌های مدیریتی

جوزف مانسوئتو، میلیاردی کارآفرین

جوزف مانسوئتو فارغ التحصیل دانشگاه شیکاگو، موسس و مدیر عامل شرکت مرنینگ استار (تحقیقاتی-سرمایه گذاری) است. این شرکت در زمیته تحقیق و ارائه اطلاعات پیرامون سرمایه گذاری‌های مستقل به فعالیت می‌پردازد.

وی ابتدا این شرکت را در محلی نزدیک به منزل شخصی خود و تنها با سرمایه اولیه ۸۰ هزار دلار تاسیس کرد. اما با تلاش و پشتکار فراوانی که در حوزه فعالیت خود نشان داد اکنون به یکی از ثروتمندان آمریکا و جهان مبدل شده است. در سال ۲۰۰۵ وی در لیست ۴۰۰ ثروتمند مجله فوربس رتبه ۳۳۲ را به خود اختصاص داد.

بر اساس آمار منتشر شده در این مجله ارزش ثروت وی در سال ۲۰۱۰ بالغ بر ۲/۱ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

رمز موفقیت

در سال ۱۹۸۳، هنگامی که مانسوئتو در شرکت هریس شیکاگو شروع به کار کرد، خود را فردی موفق و خوش شانس می‌دانست. این شرکت در زمینه مدیریت پول و سرمایه به تحقیق و فعالیت می‌پرداخت. او با علاقه و پشتکار فراوان شروع به یادگیری اصول و قواعد سرمایه گذاری کرد و یک سال بعد آنقدر به آموزه‌های خود اطمینان پیدا کرده بود که شرکت تحقیقاتی مرنینگ استار را تاسیس کرد.

همانطور که پیش از این ذکر شد این شرکت اقدام به جمع آوری و ارائه اطلاعات مالی به سرمایه گذاران می‌نماید. در اولین سال فعالیت، مرنینگ استار نخستین رتبه بندی شرکت‌های سرمایه گذاری را منتشر کرد. اطلاعاتی که توسط شرکت جمع آوری شده بود بعد‌ها و در زمان تاسیس شرکت سرمایه گذاری مرنینگ استار در سال ۱۹۸۶ تبدیل به منبع درآمد جدید مانسوئتو گشت.

از نکات مهمی که در پیشرفت مرنینگ استار تاثیر گذار بوده، سازگاری و هماهنگی این شرکت با فن آوری‌های روز جهان است. در همین راستا وب سایت رسمی این شرکت نیز در سال ۱۹۹۷ راه اندازی شد.

مدتهاست که سیستم رتبه بندی این شرکت به عنوان معیار استاندارد در اندازه گیری ارزش و کیفیت سرمایه گذاری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. سهام این شرکت در سال ۲۰۰۵ وارد بازار بورس شد. در حال حاضر او ۶۰ درصد سهام مرنینگ استار را در اختیار داشته و یکی از میلیاردرهای ایالات متحده به حساب می‌آید.

فعالیت‌ها

مانسوئتو رییس و مدیر عامل مٌرنینگ استار (Morning Star) است. وی طی سال‌های اخیر از میزان حقوق خود کاسته و هیچ گونه مزایا و یا پاداش شغلی برای خود در نطر نگرفته است. مانسوئتو اعتقاد خاصی به سلامت فعالیت‌های اداری دارد و تمام تلاش خود را برای تامین نیازهای کارمندانش انجام داده است.

او جایزه رزنتال را از دانشگاه شیکاگو و جایزه کارآفرین نمونه پیت مارویک را به واسطه همین امر و تحقیقات گسترده در زمینه سرمایه گذاری و اشتغال زایی دریافت کرده است. تواضع و فروتنی مانسوئتو به حدی است که لقب میلیاردر آرام را به او داده‌اند. مانسوئتو در سال ۲۰۱۰ اقدام وارن بافت مبنی بر اختصاص ثروت و دارایی‌هایش به موسسات خیریه را مورد ستایش قرار داده و پیرو این اقدام بشر دوستانه نیمی از دارایی خود را به موسسات خیریه اختصاص داد.

در پایان باید به این نکته اشاره داشت که اعتبار و ثروت هنگفت مانسوئتو به دلیل پشتکار فراوان در کار و اشتیاق بی‌پایان وی به یادگیری به دست آمده است. او با خلاقیت و قدرت بیان بالای خود مسیر موفقیت را هموار ساخت و هیچ‌گاه از انجام مسئولیت‌هایی که به وی محول شد شانه خالی نکرد.

او روشی نوین و خلاقانه را برای جمع آوری اطلاعات و ارائه آن در زمینه سرمایه گذاری به وجود آورد. این کار او به سرمایه گذارن و تاجران اجازه داد تا تصمیمات مالی و تجاری درست و دقیق تری اتخاذ نمایند. وی هم چنین در زمینه مدرنیزه کردن و استفاده از فن آوری‌های نوین در مسائل مالی خود را هم ردیف سرمایه گذاران و کارآفرینان نمونه قرار داده است.

به قول مانسوئتو «فعالیت تجاری مورد علاقه خود را آغاز کنید و خواهید دید که با این اقدام فعالیتتان نه تنها از جنبه کاری برخوردار خواهد بود بلکه تمام احساس و فکر شما را نیز به خود مشغول می‌کند.»

منبع : پول نیوز

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا