یادداشت‌های مدیریتی

میلیاردری سرشناس در دولت روسیه

پتر آون

پتر آون رییس بزرگ‌ترین بانک خصوصی روسیه و یکی از زیرمجموعه‌های بزرگ گروه آلفا، بانک آلفا است.

وی با ثروت ۶/۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ در جایگاه دویست و چهل‌ونهم ثروتمندان جهان قرار گرفت. پیو‌تر آون ثروت خود را از صنعت نفت، بانکداری و مخابرات دوربرد به‌دست آورده است.

پتر آون (یا پیتر آون) در ۱۶ مارس سال ۱۹۵۵ در مسکو متولد شد. پدر او، اولگ ایوانوویچ آون، یک متخصص در علوم کامپیو‌تر، فیزیک و ریاضیات و استاد دانشگاه ایالتی مسکو بود و مادرش نیز به عنوان معلم در یک موسسه کار می‌کرد. پیو‌تر در مسکو بزرگ شد و در دبیرستان معروفی که ویژه فرزندان افراد سر‌شناس شهر بود، تحصیل کرد. او در سال ۱۹۷۲ از مدرسه خصوصی ریاضیات فارغ‌التحصیل شد و سپس به دانشکده اقتصاد دانشگاه ایالتی مسکو رفت و از این دانشگاه در سال ۱۹۷۷ فارغ‌التحصیل شد. آون تحصیلات خود را ادامه داده و در سال ۱۹۸۰ با مدرک دکترای اقتصاد از دانشگاه مسکو فارغ‌التحصیل شد.

تحصیلات پیتر آون

پیتر آون پس از اتمام تحصیلاتش بین سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۸ به عنوان محقق به موسسه تحقیقات مطالعات سیستم در آکادمی علوم جماهیر شوروی مشغول به کار شد. او از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ نیز به‌عنوان مشاور وزارت امور خارجه شوروی مشغول به کار بود. او در همین زمان نیز در یک موسسه تحقیقاتی در وین اتریش روی تحلیل سیستم‌های کاربردی مشغول به کار بود.

پتر آون در سال ۱۹۹۱ رییس کمیته الزامات اقتصاد خارجه دولت روسیه شد و به طور همزمان نیز جانشین اول وزیر خارجه روسیه بود. او در سال ۱۹۹۲ به مدت چندماه جانشین رییس کمیسیون پول و اقتصاد دولت روسیه شد. آون در دسامبر سال ۱۹۹۲ از مقام خود استعفا داد و از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۳ مشاور رییس شرکت لوگو بود. پیو‌تر آون در سال ۱۹۹۳ به عنوان دومای ایالتی روسیه انتخاب شد، اما در ژانویه سال ۱۹۹۴ از مقام خود استعفا داد. او در سال ۱۹۹۳ نیز شرکت فایننس آون (فینپا) را تاسیس کرد و خود رییس آن شد و توانست بازار این بخش را از آن خود کند.

آون در سال ۱۹۹۴ با می‌خاییل فریدمن آشنا شد و به زودی تبدیل به یکی از سهامداران بانک آلفا شد. او در سال ۱۹۹۴ رییس این بانک و همچنین رییس کنسرسیوم گروه آلفا شد. آون در سال ۱۹۹۸ به عنوان یکی از اعضای هیات‌مدیره بانک آلفا انتخاب شد. وی همچنین در این سال به عنوان یکی از اعضای هیات‌مدیره آویاکور انتخاب شد. پیو‌تر آون در نوامبر همین سال به عنوان رییس هیات‌مدیره شبکه ایستگاه‌های تلویزیون (STS) انتخاب شد. او در سال ۲۰۰۰ نیز به عنوان یکی از اعضای هیات‌مدیره ویزا سه مئا (بخش بین‌المللی شرکت ویزا برای اروپای شرقی و مرکزی، خاورمیانه و آفریقا) انتخاب شد. آون از طریق گروه آلفا در کسب‌وکار مخابرات دوربرد و نفت و گاز نیز فعال است. پیو‌تر آون ازدواج کرده و دو فرزند دارد. وی در حال حاضر ساکن مسکو است.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد ترجمه الهام جوادی

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا