یادداشت‌های مدیریتی

میلیاردری که موسس شرکت نرم‌افزار‌ی SAP است

هاسو پلاتنر در ۲۱ ژانویه سال ۱۹۴۴ در برلین آلمان متولد و در آنجا بزرگ شد. پدر‌هاسو، هورست پلاتنر (۱۹۱۹-۲۰۰۱) یک چشم پزشک بود.‌هاسو پلاتنر پس از اتمام تحصیل در دبیرستان در سال ۱۹۶۳ برای تحصیل در رشته مخابرات به دانشگاه کارلسروهه رفت و با مدرک کارشناسی ارشد از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. کار حرفه‌ای پلاتنر در سال ۱۹۶۸ و با استخدام در شرکت IBM آلمان شروع شد.

پلاتنر به همراه چهار همکار قبلی‌اش در شرکت IBM ، دیتمار‌هاپ، کلاوس ولنروتر، ‌هانس ورنر هکتور و کلاوس تچیرا، در سال ۱۹۷۲ بنگاه نرم‌افزار‌ی SAP را تاسیس کردند. هدف موسسان شرکت SAP، تولید نرم‌افزار‌های یکپارچه تجاری برای سازمان‌های بزرگ صنعتی بود. این ایده اولیه موسسین، سبب تولید یکی از مهم‌ترین محصولات نرم‌افزار‌ی جهان شد؛ به طوری که رویکرد سازمان‌های بزرگ را نسبت به پیاده سازی و استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی تغییر داد. این شرکت در سال ۱۹۷۲ با نام « تحلیل سیستم و توسعه برنامه » ایجاد شد. اولین محصولات این شرکت سیستم SAP R/2 بود که به عنوان یک پایگاه داده برای کامپیوترهای بزرگ مرکزی طراحی شده بود. محصول بعدی شرکت در سال ۱۹۹۲ و با نام SAP R/3 به بازار معرفی شد. این محصول با موفقیت زیادی روبه‌رو شد و همین امر سبب رشد چشمگیر شرکت SAP شد. این نرم‌افزار‌ قادر است بخش‌های مختلف عملیاتی شرکت را به یکدیگر متصل کرده و همچنین زنجیره تامین محصول از عرضه‌کنندگان تا مشتریان را تحت کنترل داشته باشد. به این ترتیب شرکت SAP بازار نرم‌افزار‌های سازمانی را به دست گرفت و در صدر پنج شرکت بزرگ فروشنده سیستم‌های یکپارچه منابع سازمانی (ERP) قرار گرفت؛ به‌طوری‌که در آن سال ۳۲ درصد از بازار نرم‌افزار‌ی ERP به SAP تخصیص داده شد. در سال ۱۹۹۹، SAP سومین شرکت بزرگ نرم‌افزار‌ی مستقل جهان محسوب می‌شد این شرکت در آن سال بیش از ۱۱۰۰ مشتری داشت و تعداد نسخه‌های توزیع شده نرم‌افزار‌هایش به بیش از ۲۰۰۰۰ نسخه در ۱۰۰ کشور می‌رسید.

درسال ۱۹۹۹، SAP خدمات ERP خود را گسترش داد تا بتواند صنایع مختلف را پوشش دهد. شرکتSAP همچنین محصولات خود را توسعه داد تا به بازار تجارت الکترونیک نیز وارد شده و با ایجاد طرح‌هایی جدید، کارکردهایی برای پشتیبانی از تجارت الکترونیک را به سیستم‌های خود اضافه کرد.

امروزه SAP که دفتر مرکزی آن در والدورف آلمان واقع شده، دارای بیش از ۴۷۵۰۰ کارمند در ۵۰ کشور دنیا است و بیش از ۸۴۰۰۰ بار نرم‌افزار‌های مختلف آن نصب شده و بیش از ۲۴ هزار مشتری آن در ۱۲۰ کشور دنیا از نرم‌افزار‌‌های شرکت استفاده می‌کنند. درآمد شرکت SAP در سال ۲۰۰۹ در حدود ۶۷/۱۰ میلیارد دلار، سود آن در حدود ۷۸/۱میلیارد دلار و کل سرمایه‌های آن بیش از ۸/۱۳ میلیارد دلار برآورد شده بود.

محصولات شرکت SAP شامل نرم‌افزار‌‌های ERP (نرم‌افزار‌ سیستم‌های یکپارچه منابع سازمانی)، CRM (نرم‌افزار‌ مدیریت ارتباط با مشتری)، SCM (نرم‌افزار‌ مدیریت زنجیره تامین)، SRM (مدیریت ارتباطات با تامین‌کنندگان)، PLM (نرم‌افزار‌ مدیریت چرخه عمر محصول) و غیره می‌شود.

پلاتنر پس از ۳۰ سال کار به عنوان مدیر عامل این شرکت در سال ۲۰۰۳ بازنشسته شد. وی در حال حاضر ریاست هیات مشاوره این شرکت را برعهده دارد. پلاتنر از زمان بازنشستگی خود بسیار در زمینه ارتقای تحقیقات تکنولوژیکی فعال بوده است. او یک مدرک دکترای افتخاری در سال ۲۰۰۲ و یک مدرک پروفسوری افتخاری در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه پوتسدام دریافت کرده است.

هاسو پلاتنر ازدواج کرده و دو فرزند دارد. وی در حال حاضر در شریسهایم-آلتنباخ در نزدیکی هیدلبرگ آلمان زندگی می‌کند. وی علاقه دارد اوقات فراغت خود را به کشتیرانی در آب‌های عمیق، اسکی، اسنو بورد، تنیس و بازی گلف بپردازد. پلاتنر همچنین یکی از خیرترین افراد در آلمان است. وی در سال ۱۹۹۸ مبلغ ۱/۲ میلیون دلار از سهام شرکت SAP را برای تاسیس بنیاد فوئر در استیفتانگ‌هاسو پلاتنر صرف کرد. تمرکز این بنیاد بر حمایت از کودکان و نوجوانان محروم آفریقای جنوبی و پشتیبانی از ارتقای علوم و حفاظت از میراث تاریخی این منطقه است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۸۹

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا