یادداشت‌های مدیریتی

شعارهای تبلیغاتی شرکتهای IT

گاهی واژه ها تاثیرگذارتر از چیزی هستند که تصور می شوند. واژه هایی هر چند کوچک که ممکن است انقلابی را مهمان یک زندگی، صنعت و یا یک کشور کنند.

همان چیزی که این روزها پایه و اساس تبلیغات را تشکیل می دهد تا جایی که موج تبلیغات تمام صنایع و خدمات را با خود همراه کرده و به صنعت بزرگ تبلیغات تبدیل شده است.

واژه های جادویی اما در این میان بیشترین مسوولیت را به عهده دارند؛ جلب اعتماد، افزایش کیفیت محصولات و خدمات هم همان چیزی است که در مرحله بعد برای پشتیبانی از آنچه قرار نیست تنها در حد یک ادعا باشد، وارد میدان می شود.

شعارهایی که با ورود هر محصول جدید رنگ تغییر به خود می گیرند تا ماهیت خود را به عنوان یک ابزار قدرتمند برای تبلیغات توجیه کنند.فناوری ارتباطات و اطلاعات و صنایع وابسته آن هم از این قاعده مستنثنا نبوده و شاید حتی به خاطر سازگاری این صنعت با تکنولوژی روز و ورود هر ساله محصولات مختلف آن، حجم وسیعی از شعارهای تبلیغاتی شناخته شده در سراسر دنیا را به خودش اختصاص داده است.

در ادامه شعارهای تبلیغاتی (slogan) برخی شرکت های بین المللی فعال در صنعت کامپیوتر، IT و مخابرات را مشاهده می فرمایید.

IBM:یکی از قدیمی ترین شرکت های تولید کننده کامپیوترهای شخصی که یکی از قدیمی ترین شعارهای تبلیغاتی در این زمینه را هم دارد.سال ۱۹۱۴ بود که IBM اولین شعار تبیلغاتی خود را با عنوان «بیندیش» (Think) ارائه کرد.

بعد از آن اما این شرکت سعی کرده با استفاده از واژه کلیدی «راه حل» در تبلیغاتش توجه کاربران بیشتری را جلب کند.

«راه حل هایی برای مشکلات یک سیاره کوچک» (Solutions for a small planet) و «راه حل هایی برای تجارت الکترونیک»

(e-business solutions) شعار های تبلیغاتی دیگر این شرکت در دهه ۲۰۰۰ بودند.

IBM

Dell: شرکت آمریکایی Dell که در سال های اخیر در زمینه تولید و عرضه کامپیوتر های شخصی و به خصوص لپ تاپ توانسته به جایگاه خوبی در بازار جهانی برسد، شعارهای مختلفی را برای تبلیغ محصولات خود انتخاب کرده است. «به راحتی دل » « Easy as Dell» «صرفا تو» (Purely uou) و «این تنها یک معامله نیست، یک Dell است» (It s not jast a deal , Its s a Dell) جزو پرطرفدارترین شعارهای تبلیغاتی این شرکت در سال های اخیر هستند.

Dell

HP: ثروتمند ترین شرکت فعال در زمینه IT در سرتاسر دنیا که محصولات باکیفیتی را هم در این زمینه به بازار عرضه کرده است، این روزها با عبارت «اختراع کنید» (Invent) شناخته می شود. این شرکت علاوه بر این در گذشته از شعار «کامپیوتر دوباره شخصی می شود» (The Computer is personal again) هم برای تبلیغات محصولاتش استفاده می کرد.

hp

Intel: بزرگ ترین تولیدکننده پردازنده های رسانا و نیمه رسانای دنیا با دو شعار «درون «Intel (Intel inside)e و «جلوتر از دیگران حرکت کنید» (Leap ahead) شناخته می شود.

intel

Apple: «متفاوت بیندیش» (Think different) یکی از قدیمی ترین شعارهای تبلیغاتی محبوب ترین شرکت کامپیوتری در میان کاربران است که در حقیقت پایه و اساس تولیدات این شرکت هم قرار گرفت.

این شرکت برای سیستم عامل تولیدی اش شعار «قدرت مکینتاش است» (Power is Macintosh) و «برای آیندگان» (For the rest of us) را برای کامپیوترهای شخصی اش ارائه کرد.

Apple دو شعار «هزار آهنگ در جیب شما» (S1000Songs in your Pocket) و «پنج هزار آهنگ در دستتان» ( S5000Songs in your hard) را برای فروشگاه اینترنتی iTunes خود معرفی کرد.

apple

Microsoft: غول نرم افزاری جهان در دهه ۱۹۹۰ شعار «امروز می خواهی به کجا بروی؟»

(where do you want to go today?y) و «استعداد شما، علاقه ما» Our Passion ) و Your Potential)l را در دهه ۲۰۰۰ به عنوان شعار تبلیغاتی خود انتخاب کرد.

ایــــن شــــرکت امـــا جمله «با پروانه بهتر است»

(It’s better with butter fly) را برای تبلیغات خدمات اینترنتی MSN8 خود ارائه کرد.

microsoft

CISCO : این شرکت نرم افزاری هم با جمله «به شبکه انسانی خوش آمدید» (welcome to the human network) در میان کاربرانش شناخته می شود.

cisco

AOL: شرکت عرضه کننده خدمات اینترنتی America online یا AOL در دهه ۲۰۰۰ با دو شعار «اینترنت بهتری می خواهید؟ شما به America online تعلق دارید.

(Want a better internet? You belong at America online) و «بسیار آسان برای استفاده، تعجب نکنید این شماره یک است» (So easy use, no wonder it’s number1) به عرصه تبلیغات وارد شد.

aol

eBay: بزرگ ترین سایت حراج اینترنتی دنیا هم دو جمله «هر آنچه وجود دارد را در ebay به دست می آورید».

(whatever it is, you get it on ebay) و «بخرید، بفروشید، به آن عشق بورزید».

(Buy it. Sell it. Love it) را به عنوان شعارهای تبلیغاتی خود انتخاب کرده است.

ebay

You Tube: پرطرفدارترین وب سایت به اشتراک گذاری فیلم دنیا که سال گذشته توسط موتور جست وجوی google خریداری شد. با جمله «خودتان را پخش کنید» (Broadcast your self) در میان کاربران سراسر دنیا به شهرت رسیده است.

youtube

AT&T: بزرگ ترین شرکت مخابراتی آمریکا عبارت «بی حد و مرز» (Boundless) را به عنوان اولین شعار تبلیغاتی خود ارائه کرد. بعد از آن اما در دهه ۱۹۹۰ این شرکت شعارهای تبلیغاتی مختلفی را مانند: «به کسی فکر کنید و با او تماس برقرار کنید» (Reach out and touch some one)، «بهتر صدا می کنیم بیشتر بشنوید». (The more you hear , the beher we Sound) ، «انتخاب درست شما» (your true choice) و «صدای واقعی شما» (your true voice) ارائه کرد.

آخرین شعار تبلیغاتی این شرکت اما «دنیای شما، به دنیا آمد» (your world. Delivered) بود.

BT: شرکت مخابرات انگلستان که این روزها به بخش خصوصی واگذار شده است با سه شعار تبلیغاتی «برای صحبت خوب است» (Its good to talk)، «برای توست» (Its for you) و «ما به تو جواب می دهیم» (Its you we answer to) در میان کاربران انگلیسی شناخته می شود.

T-Mobile: شرکت مخابراتی بزرگ T-Mobile عبارت های «بیشتر بگیرید» (Get more) و «کاملا نزدیک تر» (Simply Closer) را به عنوان شعارهایی تبلیغاتی خود انتخاب کرد.

این مقاله توسط آقای سید حمیدرضا عظیمی نوشته شده است.

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا