یادداشت‌های مدیریتی

مهارت کسب و کار را بیاموزیم

اگر بخشی از مشاغل دولتی صرفنظر کنیم، سایر فعالان اقتصادی جامعه به یک کسب و کار مشغول هستند. یک پزشک، یک مدرس، یک تعمیرکارِ خودرو و … همگی یک کسب و کار را مدیریت می کنند. اما آیا همۀ این گروه ها با شیوه های توسعه و بهبود کسب و کارشان آشنا هستند؟ باید چه کنیم تا کسب و کارمان رونق یابد؟

این سوال، در واقع سوالی است که پاسخ آن در علم مدیریت، خصوصاً مدیریت کسب و کار با گرایشهای استراتژی، بازاریابی و … یافت می شود. همۀ علوم در حوزۀ کار خود به یک سری سوالات پاسخ می دهند. همان طور که علم پزشکی برای درمان بیماریها پاسخهای درخور و کاربردی ارائه می کند، علم مدیریت کسب و کار هم به شما می گوید که چگونه درآمد بیشتری کسب کنید.

اهمیت این سوال و پاسخ مناسبی که رشتۀ MBA به این سوال می دهد، باعث شده است طی سالهای گذشته تعداد Business Schoolهای ایران که به آموزش MBA می پردازد و همچنین دانشگاه هایی که این رشته را تدریس می کنند، بسیار افزایش یابد. من می خواهم ۳ دلیل برای گذراندن دورۀ MBA را بگویم:

۱- حقوق بالاتر

اگر شما، خودتان صاحب کسب و کار نباشید، اما بتوانید با آگاهی از اصول کسب و کار و گذراندن دورۀ MBA به کسب و کار مدیرتان کمک کنید، مطمئن باشید که درآمدتان بسیار بالاتر خواهد رفت. پس مهارتهای کسب و کار را بیاموزید.

۲- کسب دانش و مهارت کسب و کار

کسب دانش قطعاً برای شما مفید خواهد بود، خصوصاً اگر این دانش مربوط به کسب درآمد باشد !

۳- نگاه جامع به کسب و کار

از نگاه جزیی به کسب و کار فاصله خواهید گرفت و کسب و کار را به طور کلی با تمام جوانبش خواهید دید.

مدارس کسب و کار فراوانی در کشور فعالیت می کنند، اما اگر واقعاً در حال حاضر مدیر یک شرکت هستید یا به هر دلیلی امکان رفت و آمد به کلاس را ندارید، کلاسهای مجازی با ارائه مدرک رسمی واقعاً می تواند مفید باشد. مثلاً موسسه توسعه مدیریت سروش اندیشه، دوره های متنوع و وسیعی را در حوزه کسب و کار و مدیریت برگزار میکند که همگی به صورت مجازی هستند و می توانند در هر زمان و مکانی که برای شما مفید باشد کنارتان باشد !

مدیریت کیفیت فراگیر TQM پیشرفته ۲۵۰ ساعت
مدیریت MBA استراتژی پیشرفنه ۲۰۰ ساعت
مدیریت MBA بازاریابی پیشرفته ۲۰۰ساعت
مدیریت MBA عمومی پیشرفته ۲۰۰ ساعت
مدیریت پروژه پیشرفته ۲۰۰ ساعت
مدیریت اجراییEMBA پیشرفنه ۲۰۰ ساعت
مدیریت منابع انسانی پیشرفته ۴۰ساعت
سیستم های اطلاعات مدیریت MIS پیشرفته ۴۰ساعت
مدیریت ارتباط با مشتریان CRM پیشرفته ۴۰ساعت
مدیریت زنجیره تامین SCM پیشرفته ۴۰ساعت

هر چند به اعتفاد نگارنده، دریافت مدرک رسمی پس از دوره های مجازی، کمترین مزیتِ طی این دوره هاست و مزیت اصلی در یادگیری مهارت کسب و کار نهفته است، اما به هر حال این مدرک می تواند به شما در اثبات مهارتهایتان به دیگران یاری رساند. اطلاعات بیشتر را اینجا مشاهده فرمایید.

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا