یادداشت‌های مدیریتی

شرکت هلدینگی که مالک بزرگترین بانک تجاری آمریکاست

بانکرز تراست، شرکتی هلدینگی چندین میلیارد دلاری واقع در نیویورک، یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های تجاری آمریکا است.

بانکرز تراست

طبیعت تجاری این شرکت از ابتدای راه‌اندازی در سال ۱۹۰۳ دستخوش تغییرات زیادی شده است. در ابتدا تنها شرکت بانکرز تراست وجود داشت ولی در اواخر دهه ۱۹۲۰ به ارائه خدمات مالی پرداخت و در سال ۱۹۶۰ به یک بانک تبدیل شد. موفقیت بانک مدیون اولین رییس‌اش آلفرد بریتین سوم و قائم مقام او چارلز سانفورد است که اکنون توانسته است خدمات مالی متنوعی را به دولت، شرکت‌ها و افراد ثروتمند در ایالات متحده آمریکا و خارج از آن عرضه نماید.

در دهه‌های ۱۹۰۰-۱۸۹۰ بانک‌های ملی در رقابت شدیدی برای یافتن موسسه‌های مالی دیگر بودند. ایالات متحده در آن زمان به سرعت به سمت صنعتی شدن پیش می‌رفت و تامین اعتبارات مورد نیاز برای شرکت‌ها و صنعت خدمات مالی شانس زیادی را برای رشد و سودآوری داشتند. اما بانک‌ها در آن زمان حاضر نبودند تا هزینه برخورداری از این مزایا را بدهند. بر خلاف شرکت‌های تراست، بانک‌های ملی سیستم سرمایه پیچیده و ثابتی داشتند و نمی‌توانستند به سادگی در داخل کشور یا خارج از آن اقدام به گشایش شعبه نمایند.
در سال ۱۹۰۳ گروهی از بانک‌های ملی تصمیم گرفتند که به مقابله با شرکت‌های تراست برخیزند. این بانک‌ها شرکتی با نام بانکرز تراست را با سرمایه اولیه ۵/۱ میلیون دلار شکل دادند. بانک‌ها با کمال رضایت فعالیت‌های خود را از طریق بانکرز ‌تراست انجام می‌دادند زیرا این شرکت به دنبال رقابت با آن‌ها در زمینه خدمات مالی نبود.

جی پی مورگان که سمبل انجام فعالیت‌های مالی است، به عنوان ناظر نرخ بهره به فعالیت پرداخت و ادموند سی. کانورس به عنوان مدیرعامل انتخاب شد.

درهای بانکرز تراست در تاریخ ۳۰ مارس ۱۹۰۳ به روی مردم گشوده شد و پس از گذشت سه ماه، حجم سپرده‌ها به رقم ۷۵/۵ میلیون دلار رسید و پس از چهارماه این سازمان وارد وال استریت شد و در سال ۱۹۰۷ حجم آورده نقدی، باعث شهرت این شرکت شد. یک سال بعد کانورس تصمیم گرفت که در فعالیت‌های شرکت تنوع ایجاد نماید پس در سال ۱۹۰۸ اولین شعبه خارجی شرکت تاسیس شد. در طول سال بعد شرکت به صدور چک‌های مسافرتی برای انجمن بانک‌های آمریکا می‌پرداخت. چک‌های مسافرتی با استقبال خوبی در داخل و خارج از آمریکا مواجه شدند و سرمایه شرکت به رقم ۵/۷ میلیون دلار رسید.

دو سال بعد شرکت اولین ادغام خود را انجام داد. در آگوست ۱۹۱۱ بانکرز تراست از شرکت مرچنتایل تراست و در سال ۱۹۱۲ از شرکت منهتن تراست، کسب مالکیت نمود. این ادغام‌ها باعث شد که سرمایه شرکت به ۲۰میلیون دلار برسد و رقم سپرده‌ها نیز به ۱۳۴میلیون دلار افزایش یابد. در طول نه سال حجم سپرده‌ها به رقم ۱۶۸میلیون دلار رسید و سرمایه تا ۲۵ میلیون دلار افزایش یافت. کانورس در سال ۱۹۱۴ برای اینکه مدیرعامل شرکت آستور تراست که شرکتی از گروه مورگان بود بشود، از شغل خود استعفا داد و پس از او بنجامین استرانگ که داماد کانورس بود به مدت یکسال مدیرعامل شرکت شد و سپس به اولین مقام در بانک فدرال رزرو دست یافت. پس از وی ویلیام پراسر جانشینش شد. پراسر بانکرز تراست را از شرکتی با یک نوع خدمات مالی، به یک شرکت با خدمات مالی متنوع و کامل تبدیل نمود. در آوریل ۱۹۱۷ بانکرز تراست آستور تراست را که همچنان کانورس مدیرعاملش بود، تصاحب نمود. پراسر، آستور تراست را به اولین شعبه خود تبدیل نمود و در همین سال شرکت به عضویت سیستم فدرال رزرو درآمد. در سال ۱۹۲۰ شرکت شعبه‌ای در پاریس ایجاد نمود و دو سال بعد نمایندگی لندن گشایش یافت و تجارت به حدی خوب پیش رفت که دو سال بعد دفتر دائمی برای شرکت ایجاد شد. در سال ۱۹۲۸ بانکرز تراست یکی از هدایت‌کنندگان بانک‌های اروپا شد.

بانکرز تراست همچنین یکی از پیشروهای مدیریت صندوق‌های بازنشستگی بود و در سال ۱۹۱۳ برای کارمندان خود صندوق بازنشستگی راه‌اندازی نمود. سپس این خدمات را برای مشتریان خود استفاده کرد و در سال ۱۹۲۰ این شرکت بسته‌های مربوط به صندوق و سایر مزایای مربوط به کارکنان را برای شرکت‌ها و افراد ارائه می‌داد. در بین سال‌های ۱۹۳۱-۱۹۲۹ چند مرتبه مدیریت شرکت تغییر یافت و هرکدام راه‌حل‌هایی برای نجات یافتن از رکود اقتصادی پیشنهاد دادند. در سال ۱۹۳۵ شرکت از رکود خارج شد و شروع به اعطای وام به شرکت‌ها‌ برای کمک به بازسازی آن‌ها نمود. در همین سال نیز برای اولین دارایی شرکت از مرز یک میلیون دلار فرا‌تر رفت. در سال ۱۹۳۹ و با ورود آمریکا به جنگ‌جهانی دوم، شعبه‌های تازه تاسیس شرکت در برلین و پاریس بسته شد. در یک روز شنبه سال ۱۹۴۴ شعبه لندن هدف بمب قرارگرفت، کسی زخمی نشد و روز یکشنبه افراد به نظافت ساختمان رسیدند و روز دوشنبه دفتر برای کار بازگشایی شد.

پس از جنگ، بانکرز تراست به افزایش دفا‌تر با سایز کوچک و متوسط خود برای ارائه خدمات بیشتر به افراد، پرداخت. در سال ۱۹۵۰ و در زمان مدیریت عاملی ویلیام مور، پس از به اجرا گذاشتن اولین ادغام از برنامه مورد نظر روش عملکرد شرکت تغییر کرد و بر خدمات تخصصی‌تر به فعالان عمده بازار و خرده فروشان این صنعت تمرکز یافت. در سال ۱۹۶۰ بانکرز تراست با شرکت کانتری تراست نیویورک تشکیل یک بانک را داد که با ۳۹ شعبه، بزرگ‌ترین بانک تجاری در کشور بود و در حدود ۳۸۰ میلیارد دلار سرمایه داشت.

در سال ۱۹۸۸ بانکرز تراست رقم سودی معادل ۷/۶۷ میلیون دلار را اعلام نمود. هدف بانکرز تراست در دهه ۱۹۹۰ تبدیل شدن به موسسه مالی پیشرو در سطح جهان بود.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد مورخ 8 اسفند 1389 ترجمه هاله گیوری

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا