یادداشت‌های مدیریتی

او موسس یکی از بزرگترین فروشگاههای زنجیره ای دنیاست

اوتو بئیشیم بنیانگذار فروشگاه‌های زنجیره‌ای مترو‌، میلیاردری آلمانی است که با ثروت ۶/۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ در جایگاه دویست و چهل و نهم ثروتمندان جهان قرار گرفت.

اوتو بئیشیم در ۳ ژانویه سال ۱۹۲۴ در شهر اسن متولد شد. او تا قبل از ۱۸ سالگی به عنوان یک فروشنده چرم کارآموزی کرد و در ۱۸ سالگی به ارتش پیوست. حتی شایعاتی مبنی بر‌اینکه او در ارتش آدولف هیتلر در نقش گروهبان حضور داشت، رواج دارد. البته بئیشیم هرگز به طور عمومی ‌این مساله را تایید نکرده است.

اوتو بئیشیم بعد از جنگ جهانی دوم به عنوان مدیر کل شرکت استاکر‌اند رینشاگن در بخش تجارت دستگاه‌های الکتریکی مشغول به کار شد. او اولین فروشگاه مترو مارکت در نوامبر سال ۱۹۶۳ در اسن – آلتنسن بازگشایی کرد و خود مدیر اجرایی آن شد. بازگشایی همین یک فروشگاه منجر به شکل‌گیری زنجیره بزرگی از فروشگاه‌ها به نام مترو شد. گروه مترو سومین فروشگاه زنجیره‌ای و شرکت خرده‌فروشی بزرگ جهان بر حسب فروش است، البته ‌این شرکت به شکل عمده فروشی نیز فعالیت دارد. حوزه فعالیت‌این شرکت شامل سوپرمارکت‌ها، ابربازار‌ها (هایپرمارکت‌ها) ‌، فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی و دستگاه‌های خانگی و مراکز خرید می‌شود. گروه مترو بیشتر کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای آسیایی و آفریقایی را پوشش می‌دهد.

درآمد گروه مترو در سال ۲۰۰۹ در حدود ۵/۶۵ میلیارد یورو و سود آن در حدود ۳۸۳ میلیون یورو برآورد شده بود. همچنین در سال ۲۰۰۹ بیش از ۲۸۶۰۹۰ نفر برای ‌این شرکت مترومشغول به کار بودند. در حال حاضر به گفته مجله فوربز فروش گروه مترو در حدود ۹۵ میلیارد دلار است. بئیشیم هنوز مالک حدود ۱۳ درصد از سهام‌این شرکت بوده و همچنین مدیریت مجموعه شرکت بئیشیم که در شرکت‌های تکنولوژی سرمایه‌گذاری می‌کند، را بر عهده دارد.

این شرکت در سال ۲۰۰۹ در حدود ۵ درصد از سهام خود را به سرمایه گذاران آلمانی و بین‌المللی فروخت.

بئیشیم همچنین در برلین مالک یک مجتمع بزرگ به نام مرکز بئیشیم است که شامل آپارتمان‌ها، ساختمان‌های اداری، دو هتل ۵ ستاره و چندین فروشگاه و کافه می‌شود. اوتو بئیشیم که به ورزش علاقه زیادی دارد از بنیادهای مختلفی به ویژه برای تامین مالی برنامه‌های ورزشی حمایت می‌کند. همچنین مدرسه مدیریت WHO- اوتو بئیشیم در کوبلنز به خاطر حمایت‌های او به نام وی نام‌گذاری شده است. بئیشیم در آلمان چندین کودکستان و مدرسه تاسیس کرده است. اوتو بئیشیم جوایز و مدارک افتخاری زیادی را نیز از آن خود کرده که از جمله می‌توان به دکترای افتخاری اقتصاد از دانشگاه فنی درسدن، مدال افتخار باواریان، مدال شهروند افتخاری ۵ شهرستان در منطقه تگرنس و دکترای افتخاری از WHO اشاره کرد.

همسر بئیشیم در سال ۱۹۹۹ از دنیا رفت و او که هیچ فرزندی هم ندارد در شهر زوگ زندگی می‌کند. البته گفته می‌شود بئیشیم در سال ۲۰۰۸ مجددا ازدواج کرده است. او خانه‌هایی هم در سوئیس، پاریس و روتاچ اگرن آلمان دارد.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد مورخ 26 بهمن 1389 ترجمه الهام جوادی

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا