اقتصاد مدیریتمدیریت فروش و بازاریابییادداشت‌های مدیریتی

اقتصاد لاغری بزرگتر از همیشه !

کسب و کارهای لاغری با گردش مالی تُپُل !

اقتصاد لاغری به اقتصاد کسب و کارهایی اشاره دارد که به روش‌های مختلف از جمله روش‌های تهاجمی یا غیرتهاجمی، با ورزش یا بدون ورزش، با تغذیه و تغییر سبک زندگی و یا ترکیبی از همه این‌ها تلاش می‌کنند وزن مشتریان خود را کاهش دهند! تنوع گسترده‌ای از داروها، جراحی‌ها و دستگاه‌ها و همچنین رژیم‌های درمانی در همین جهت وجود دارند و همگی گردش‌های مالی زیادی دارند! اما اگر فکر کرده‌اید که این موضوع فقط مربوط به اقتصاد ایران است، اشتباه بزرگی کردید! این ماجرا یک روند جهانی است.

جهش خیره‌کننده داروسازی دانمارکی Novo Nordisk با لاغری

کشور دانمارک با میزبانی شرکت‌های بزرگ غریبه نیست و شاید به جهت برند بودن، لگو (LEGO) از شناخته شده ترین شرکت‌های دانمارکی باشد که البته به لحاظ اقتصادی از غول حمل و نقل دانمارکی یعنی مرسک Mærsk Gruppen کوچک‌تر است. با این وجود رشد شرکت داروسازی نووو نوردیسک شگفت‌آور بوده است. علت این رشد چشمگیر هم دو داروی لاغری به نام‌های Ozempik و Wegovy (اوزمپیک و ویگووی) بوده است.

نووو نوردیسک کیست ؟

شرکت Novo Nordisk یک شرکت داروسازی چندملیتی دانمارکی است که در سال ۱۹۲۳ با نام نوردیسک تأسیس شد و در ۱۹۸۹ با شرکت نوو اینداستری ادغام شد. دفتر مرکزی شرکت Novo Nordisk در دانمارک قرار دارد و کارخانجات تولیدی آن، در ۷ کشور مستقر است. دفاتر اداری آن نیز در ۷۹ کشور در حال فعالیت هستند.این شرکت بزرگترین شرکت سهامی مستقر در کشورهای حوزه نوردیک و پانزدهمین شرکت داروسازی جهان به‌شمار می‌آید. حوزه‌های اصلی فعالیت این شرکت عبارتند از:

  • درمان دیابت
  • درمان چاقی
  • درمان بیماری‌های خونی و متابولیک
  • درمان بیماری‌های ژنتیکی

شرکت Novo Nordisk در زمینه درمان دیابت پیشگام است و محصولات این شرکت بیش از نیمی از بیماران دیابتی جهان را تحت پوشش قرار می‌دهد. این شرکت همچنین در زمینه درمان چاقی نیز پیشگام است و محصولات این شرکت به میلیون‌ها نفر در سراسر جهان کمک می‌کند تا وزن خود را کاهش دهند و دقیقاً ماجرای درآمد عجیب و غریب سال‌ گذشته Novo Nordisk هم به یُمن همین لاغری حاصل شده است.

اوزمپیک؛ اقتصاد لاغری
اوزمپیک؛ اقتصاد لاغری

رتبه‌بندی شرکت‌های دارویی جهان بر اساس میزان فروش

میزان فروش (میلیارد دلار) کشور شرکت رتبه
۸۱٫۳ ایالات متحده Pfizer ۱
۸۰٫۱ ایالات متحده Johnson & Johnson ۲
۶۸٫۱ سوئیس Roche ۳
۶۷٫۹ سوئیس Novartis ۴
۳۴٫۸ فرانسه Sanofi ۵
۳۳٫۲ ایالات متحده AbbVie ۶
۳۲٫۷ بریتانیا AstraZeneca ۷
۳۱٫۹ ایالات متحده Bristol Myers Squibb ۸
۲۸٫۴ ایالات متحده Eli Lilly ۹
۲۶٫۲ ایالات متحده Merck & Co. ۱۰

اوزمپیک چیست؟

اوزمپیک (Ozempic) یک داروی ضدچاقی است که توسط شرکت داروسازی دانمارکی نوو نوردیسک (Novo Nordisk) تولید می‌شود. این دارو در سال ۲۰۱۸ توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان چاقی در بزرگسالان دارای شاخص توده بدنی (BMI) بالای ۳۰ یا BMI بالای ۲۷ و همراه با حداقل یک بیماری مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، یا آپنه خواب، تأیید شد.

چه چیزی درباره نووو نوردیسک و اوزمپیک عجیب است !

هم‌اکنون و عمدتاً به خاطر فروش دو داروی لاغری اوزمپیک و ویگوی شرکت داروسازی نووو نوردیسک ارزشی بیشتر از تولید ناخالص داخلی کشور دانمارک دارد. جالب اینجاست که در تحلیل‌های اقتصادی دانمارک، درآمد نووو نوردیسک را از کل کشور جدا می‌کنند ! چیزی شبیه اصطلاحاتی نظیر «صادرات غیرنفتی» یا «رشد اقتصادی بدون نفت» و نظایر آن که در ایران رایج است حالا در دانمارک می‌گویند، «رشد اقتصادی بدون نووو نوردیسک» !

رشد Novo Nordisk به لطف لاغری

نوو نوردیسک، شرکت داروسازی دانمارکی، با تولید داروهای جدید کاهش وزن، به یکی از بازیگران اصلی اقتصاد این کشور تبدیل شده است و باید او را سردمدار اقتصاد لاغری در جهان بدانیم.

نووو نوردیسک
نووو نوردیسک و اقتصاد لاغری

بر اساس گزارشی از نیویورک تایمز، ارزش بازار نوو نوردیسک در طول چند هفته گذشته از اندازه کل اقتصاد دانمارک فراتر رفته است. این جهش قیمت سهام، باعث شده است که نوو نوردیسک به دومین شرکت ارزشمند اروپا تبدیل شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که این داروها به طور متوسط باعث کاهش ۱۲ تا ۱۵ درصدی وزن بدن در افراد چاق می‌شوند. این امر نه تنها به بهبود سلامت افراد چاق کمک می‌کند، بلکه می‌تواند تأثیر مثبتی بر اقتصاد نیز داشته باشد.

به گفته اقتصاددانان، افزایش فروش این داروها در خارج از دانمارک، باعث شده است که نوو نوردیسک به یکی از بزرگترین صادرکنندگان این کشور تبدیل شود. این امر به ایجاد شغل و رشد اقتصادی دانمارک کمک کرده است.

علاوه بر این، افزایش فروش این داروها، باعث شده است که بانک مرکزی دانمارک بتواند نرخ بهره را در سطح پایینی نگه دارد. این امر به خانوارها و کسب‌وکارها کمک می‌کند تا هزینه‌های خود را کاهش دهند و سرمایه‌گذاری کنند.

در نتیجه، موفقیت نوو نوردیسک، نه تنها به بهبود سلامت افراد چاق در سراسر جهان کمک می‌کند، بلکه تأثیر مثبتی بر اقتصاد دانمارک و سایر کشورها نیز دارد.

اندازه اقتصاد لاغری در جهان!

اندازه اقتصاد لاغری در سراسر جهان در سال ۲۰۲۳، بالغ بر ۷۵۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است. این رقم از سال ۲۰۲۰، حدود ۱۵ درصد افزایش داشته است.

بخش‌های اصلی اقتصاد لاغری عبارتند از:

رژیم‌های غذایی و مکمل‌های غذایی: این بخش، بزرگترین بخش اقتصاد لاغری است و حدود ۳۵۰ میلیارد دلار از کل این بازار را تشکیل می‌دهد.

  • عملیات جراحی کاهش وزن: این بخش، حدود ۱۵۰ میلیارد دلار از کل این بازار را تشکیل می‌دهد.
  • خدمات درمانی لاغری از جمله داروهای گیاهی و شیمیایی: این بخش، حدود ۱۵۰ میلیارد دلار از کل این بازار را تشکیل می‌دهد.
  • تجهیزات و لباس‌های لاغری: این بخش، حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از کل این بازار را تشکیل می‌دهد.

اعداد ارائه شده در این‌جا از گزارش The Global Weight Loss Market شرکت Market Research Future برداشت شده است.

سید حمیدرضا عظیمی

سید حمیدرضا عظیمی، دانش آموخته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی که از سال 1382 فعال فضای تجارت الکترونیک بوده و هم اکنون از مدرسین مدیریت بازاریابی و به طور مشخص بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) است. رزومه کامل من را اینجا ببینید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا